ویزای شینگن

|

امکان ندارد که گردشگر باشید و تابحال اسم ویزای شینگن را نشنیده باشید. اصلا ویزای شینگن لازمه سفر به بسیاری از کشورهای اروپایی است. در ادامه قصد داریم تا به بررسی و راهنمای اخذ ویزای شنگن بپردازیم تا اگر قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارید، بدانید که از کجا شروع کنید

ویزای شینگن چیست؟

کشورهای ویزای شینگن، شامل ۲۶ کشور اروپایی هستند که طی معاهده‌ای به همین نام قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای شهروندان این کشور حذف کرده‌اند و گردشگرانی که از یکی از یکی از این کشورها ویزا دریافت کند می‌تواند به سایر کشورهای حوزه شینگن نیز سفر داشته باشد.

افرادی که شهروند یکی از این کشورها باشند نیز می‌توانند بدون نیاز به ویزا یا گذرنامه به سایر کشورهای شینگن سفری آزادانه و بدون محدودیت زمانی داشته باشند. در این منطقه حرکت و مبادله هرگونه کالا، اطلاعات و پول البته به شرط قانونی بودن آن، بدون نیاز به ملاحظات گمرکی می‌باشد.

ویزای شینگن

معاهده شینگن

پس از پایان یافتن جنگ جهانی دوم، برخی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی ایده جالبی را برای صدور مجوز رفت و آمد در سال ۱۹۵۷ اجرایی کردند. در این پیمان ۴ کشور حوزه اسکاندیناوی که ۴ کشور سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ را شامل میشد تصمیم گرفتند تا مجوزی صادر کنند که شهروندان این کشورها بتوانند آزادانه به این کشورها سفر کنند.

شکل پخته این ایده که امروزه به عنوان شینگن شناخته می‌شود ۲۷ سال بعد و در سال ۱۹۸۴ توسط کشورهای آلمان و فرانسه برای اجرا در کشورهای اتحادیه اروپا مطرح شد. این قانون نیز درست یک سال بعد میان کشورهای آلمان غربی، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ در منطقه‌ای به نام شینگن کشور لوکزامبورگ به امضاء رسید.

بر اساس این قانون، علاوه بر سفر آزادانه میان این کشورها، فعالیت‌های مشترک و متعدد دیگری مانند اقتصادی نیز آزاد شد. در طی سالیان و به مرور زمان کشورهای کوچک و بزرگ دیگری نیز به شینگن پیوستند و حتی امروز نیز کشورهای بلغارستان و رومانی نیز قصد دارند تا وارد معاهده شینگن شوند.

 

نقشه کشورهای شینگن

تصویر بالا می‌تواند شما را از وضعیت کشورهای عضو شینگن به خوبی آشنا کند. همانطور که مشاهده می‌کنید کشورهای سوئیس، نروژ و ایسلند با اینکه عضو اتحادیه اروپا نیستند اما عضو پیمان شینگن هستند. از آن طرف کشور بریتانیا را می‌بینید که نه تنها عضو شینگن نیست بلکه به تازگی از اتحادیه اروپا نیز خارج شده است. برخی دیگر از کشورهای اروپایی مانند رومانی، بلغارستان و قبرس نیز درصدد پیوستن به شینگن هستند.

کشورهای عضو شینگن

در جدول زیر تمامی ۲۶ کشور عضو فعلی قانون شینگن ذکر شده است و اگر قصد دارید تا به یکی از این کشورها سفر کنید ملزم به دریافت ویزای شینگن هستید.

 اتریش (Austria) بلژیک (Belgium) جمهوری چک (Czech Republic) دانمارک (Denmark)
استونی (Estonia) فنلاند (Finland) فرانسه (France) آلمان (Germany)
یونان (Greece) مجارستان (Hungary) ایسلند (Iceland) ایتالیا (Italy)
لتونی (Latvia) لیتوانی (Lithuania) لوکزامبورگ (Luxembourg) مالت (Malta)
هلند (Netherlands) نروژ (Norway) لهستان (Poland) پرتغال (Portugal)
اسلواکی (Slovakia) اسلوونی (Slovenia) اسپانیا (Spain) سوئد (Sweden)
سوئیس (Switzerland) لیختن‌اشتاین (Liechtenstein)

انواع ویزای شینگن

۳ نوع ویزای شینگن برای کسانی که قصد دارند به این کشورهای سفر کنند وجود دارد که در ادامه به بررسی هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

ویزای شینگن نوع A

این ویزا به عنوان که به عنوان ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) نیز شناخته می‌شود این امکان را به مسافر می‌دهد تا بدون آنکه از فرودگاه یکی از کشورهای عضو شینگن خارج شود پرواز خود را عوض کرده و به یک کشور خارج از حوزه شینگن سفر کند.

ویزای شینگن نوع B

این ویزا نیز نوعی از ویزای ترانزیت است، با این تفاوت که مسافر می‌تواند وارد خاک کشورهای حوزه شینگن شود و طی حداکثر ۵ روز به صورت زمینی وارد کشور دیگری که عضو شینگن نیست شود.

حتما بخوانید:  ویزای کنیا
حتما بخوانید:  ویزای کنیا

ویزای شینگن نوع C

بیشتر کسانی که به سفارت کشورهای شینگن مراجعه می‌کنند خواستار دریافت این ویزا هستند. این ویزا به دارنده آن این امکان را می‌دهد که طی مدت زمان مشخص شده که ممکن است ۱۴ تا ۹۰ روز باشد در کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشد. اما خود این ویزا نیز به ۳ نوع تقسیم‌بندی می‌شود.

 • ویزای یکبار ورود (Single-entry)

مسافر با این ویزا می‌تواند تنها یکبار وارد حوزه شینگن شود و پس از ترک آن فارق از اینکه مدت اعتبار ویزا به پایان رسیده باشد یا خیر، دیگر اجازه ورود ندارد و برای دفعات بعدی باید مجدد درخواست ویزای شینگن دهد.

 • ویزای دوبار ورود (Double-entry)

شرایط این ویزا نیز بدین صورت است که مسافر تا پایان اعتبار ویزای شینگن خود می‌تواند ۲ بار وارد این حوزه شود و برای بار سوم باید ویزای دیگری دریافت کند.

 • ویزای چندبار ورود (Multiple-entry)

این ویزا یکی بهترین نوع ویزای شینگن است و به مسافر این اجازه را میدهد که به تعداد نامحدود به محدوده شینگن ورود پیدا کند. البته نباید از محدودیت زمانی این ویزا غافل شد، چراکه دارنده ویزا تنها می‌تواند ۹۰ روز از هر ۶ ماه سال را در این منطقه باشد و پس از ورود به هریک از کشورهای حوزه شینگن این ۹۰ روز محاسبه خواهد شد.

ویزای شینگن نوع D – National Visas

این ویزا به کسانی تعلق می‌گیرد که قصد دارند با هدف مشخصی مانند تحصیل یا کار، مدتی را در حوزه شینگن ساکن باشند. این ویزا می‌تواند بسته به موقیعت و شرایط مسافر به صورت یکبار ورود، دوبار ورود یا چندبار ورود باشد. برای اخذ چنین ویزایی حداقل باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • دانشجویان بین‌المللی که برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی برای مدتی کمتر از یک سال به این کشور سفر می‌کند.
 • دانشجویانی که برای ادامه تحصیل یکی از دانشگاه‌های حوزه شینگن را انتخاب کرده‌اند. در این حالت ویزای یک ساله صادر می‌شود که پس از پایان آن و در صورت عدم مشکل در خاک شینگن، تمدید خواهد شد.
 • پژوهش بر روی پروژه علمی و آموزشی یا کار کردن در اتحادیه شینگن. صدور این ویزا ملزم به بررسی سوابق فردی و اعضای خانواده آن می‌باشد.
 • هنرمندان و ورزشکاران که برای به اشتراک گذاشتن تخصص و یا مهارت خود قصد سفر به کشورهای حوزه شینگن را دارند.
 • در موارد استثنا و اضطراری برای کسانی که به دلیل پزشکی قادر به ترک خاک شینگن را نداشته باشند.

چگونه ویزای شینگن بگیرم؟

مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن

مدارکی که در اینجا عنوان شده عمومی‌ترین و رایج‌ترین مستنداتی است که سفارت کشورهای حوزه شینگن از شما خواستارند. اما ممکن است برخی از آن‌ها مدارک کوچک دیگری را نیز از شما طلب کنند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که قبل از دست به کار شدن با سفارت مدنظر هماهنگی‌های لازم را به عمل بیآورید تا در مدارکتان کسری نداشته باشید.

 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزای شینگن

مهمترین قسمت درخواست ویزا، پر کردن فرم آن است، فرقی هم ندارد که درخواست ویزای شنگن داشته باشید یا بخواهید به کشورهای شرق آسیا سفر کنید. لازم بذکر است که امکان دارد تا فرم‌های هر سفارت با یکدیگر متفاوت باشد، به این دلیل توصیه می‌کنیم که فرم را از سفارت کشور مدنظر دریافت نمایید.

از پر کردن فرم هیچ هراسی نداشته باشید، چراکه در مقاله ” نمونه فرم تکمیل شده ویزای شینگن ” با جزئیات کامل آن را مورد بررسی قرار دادیم و راهنمای پر کردن آن را قرار دادیم. پس حتما آن را مطالعه نمایید.

دانلود فرم شینگن

 • گذرنامه

ارائه اصل گذرنامه به همراه یک سری کپی از صفحات یک تا ۵ به همراه صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده است. اعتبار پاسپورت نیز باید حداقل ۶ ماه پس از تاریخ درخواست ویزا باشد.

توجه داشته باشید که حتما باید قبل از ارائه گذرنامه، قسمت امضای دارنده گذرنامه را در خود پاسپورت با خودکار امضا کنید. ضمنا اگر گذرنامه ندارید حتمال مقاله ” راهنمای اخذ پاسپورت ” را بخوانید.

 • سه قطعه عکس رنگی
حتما بخوانید:  دعوتنامه کانادا و هرآنچه که باید بدانید
حتما بخوانید:  دعوتنامه کانادا و هرآنچه که باید بدانید

ارائه ۳ قطعه عکس رنگی ۴×۶ با پس زمینه سفید و تمام رخ که با چهره فعلی شما تطابق داشته باشد چراکه عکس شما بر روی برچسب ویزای شینگن چاپ خواهد شد

چنانچه عکس همراه نیز در داخل گذرنامه شما چسبانده شده است باید، دو قطعه عکس آن‌ها را نیز به مدارک خود اضافه کنید.

 • اسناد شغلی و تمکن مالی

اثبات منایع مالی و شغل کنونی شما جزو اصلی‌ترین مدارک لازم برای ویزای شینگن می‌باشد که در صورت عدم ارائه آن شانسی برای دریافت ویزای شینگن نخواهید داشت.

گواهی اشتغال به کار باید بر روی سربرگ رسمی شرکت و یا محل کار چاپ و به امضای مدیرعامل رسیده باشد. ذکر سمت شغلی، حقوق ماهیانه و مدت زمان اشتغال به کار الزامی می‌باشد.

اگر شغل آزاد دارید باید پروانه کسب و سوابق آخرین پرداخت مالیات به همراه مهر اداره مالیات را ارائه دهید.

چنانچه به صورت پروژه‌ای کار می‌کنید و در شرکت خاصی مشغول به فعالیت نیستید، باید مدارکی را از پروژه‌های آینده‌تان ارائه دهید و این را ثابت کنید که به خاطر این پروژه‌ها به کشورتان باز خواهید گشت.

اگر دانشجو و مشغول به تحصیل هستید ارائه گواهی اشتغال به تحصیل به زبان انگلیسی که به امضای رئیس دانشگاه رسیده باشد الزامی می‌باشد. اگر توصیه‌نامه از استادی داشته باشید که بیانگر موفقیت تحصیلی و انگیزه بازگشت باشد می‌تواند تاثیر مثبتی در روند صدور ویزای شینگن شما داشته باشد.

زنان خانه‌دار و افراد تحت تکفل نیز می‌توانند گواهی اشتغال به کار و شرح صورت حساب بانکی به همراه تاریخ گشایش همسر یا پدر خود را ارائه دهند.

 • بلیط رفت و برگشت

نیازی به تایید نهایی و خرید بلیط هواپیما نیست و ارائه رزرو بلیط هواپیما کافی است.

 • بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی که برای اخذ ویزای شینگن ارائه میدهید باید حداقل ۳۰ هزار یورو برای هر مسافر را پوشش دهد. توجه داشته ارائه بیمه مسافرتی فردی یا جمعی برای ویزا ضروری است. در واقع این بیمه تمامی هزینه‌های احتمالی بازگشت شما را به کشور تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش میدهد.

ضمنا شرکتی که شما را بیمه کرده است باید نماینده معتبری را در کشور مقصد داشته باشد. چنانچه دعوتنامه دارید، میتوانید امور مربوط به اخذ بیمه مسافرتی را به عهده شخص دعوت کننده بگذارید.

 • رزرو هتل

اگر بدون دعوتنامه هستید، ارائه برگه رزرو هتل مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت الزامی می‌باشد.

 • دعوتنامه

ارائه دعوتنامه برای ویزای شینگن اجباری نیست اما در صورت وجود، شانس زیادی برای دریافت ویزا خواهید داشت. اگر دوست یا خویشاوندی را دارید که در یکی از کشورهای حوزه شینگن ساکن است باید پس از پرکردن فرم مخصوص و تایید آن، از طریق پست برایتان ارسال کند تا بتوانید آن را به سفارت ارائه دهید. در کنار دعوتنامه بهتر است تا مدارکی مبنی بر نسبت شما با شخص دعوت کننده ارائه دهید.

به طور مثال اگر شخص دعوت کننده دوست شماست می‌توانید پرینت‌های ایمیل‌های رد و بدل شده یا عکس‌هایی که دوستی شما را ثابت کند ارائه نمایید. فراموش نکنید که پیش از ارائه مدارک یکبار دعوتنامه را مطالعه نمایید تا اگر در سفارت سوالی از شما پرسیده شد به آن تسلط کافی داشته باشید.

کشورهای ویزای شینگن

سوالات مصاحبه ویزای شینگن

مصاحبه ویزای شینگن توسط سفارت و در همان روز تحویل مدارک صورت می‌پذیرد. مصاحبه سفارت به زبان فارسی است و سوالاتی پیرامون خودتان و دلایل سفر از شما پرسیده خواهد شد. سعی کنید که پاسخ سوالات کوتاه و کامل باشد و اصلا تلاش نکنید که حرفی غیر از واقعیت بزنید چراکه اگر احساس کنند که شما دروغ می‌گویید ممکن است تا ۵ سال اجازه ورود به شینگن را از دست بدهید.

حتما بخوانید:  ویزای کانادا؛ تجربه اخذ ویزای توریستی کانادا
حتما بخوانید:  ویزای کانادا؛ تجربه اخذ ویزای توریستی کانادا

در ادامه به برخی نمونه سوالات مصاحبه سفارت برای ویزای شنگن خواهیم پرداخت:

 • قصد دارید تا به کدام کشورهای شینگن سفر کنید؟
 • آیا دوست، خانواده یا آشنایی در کشورهای عضو شینگن دارید؟
 • هدف شما از سفر به شینگن چیست؟
 • هزینه سفرتان را چه کسی متقبل می‌شود؟
 • ازدواج کرده‌اید؟ اگر بله چه مدت و شغل همسرتان چیست؟
 • آیا فرزند دارید؟ چند سالشان است و به چه کاری مشغول هستند؟
 • چه مدت در شینگن اقامت خواهید داشت؟
 • محل اقامت‌تان کجا خواهد بود؟
 • وضعیت تحصیلات‌تان چگونه است؟
 • کارتان چیست؟
 • درآمدتان ماهانه چقدر است؟
 • در طول سفرتان کسی در محل کارتان جایگزین شما خواهد بود؟
 • قبل از این به چه کشورهایی سفر کرده‌اید؟
 • چه دلایلی برای بازگشت به کشور خود دارید؟

ویزای شینگن فوری

هزینه و مدت زمان صدور ویزای شینگن

معمولا بررسی مدارک و صدور ویزای شینگن حدود ۲ تا ۳ هفته به طول میانجامد اما در برخی شرایط ممکن است که ویزا زودتر یا دیرتر به دستتان برسد. اما بعد از شش ماه از تاریخ تحویل مدارک نتیجه صدور یا عدم صدور قطعی خواهد شد. پس از آنکه مدارک خواسته شده را به سفارت تحویل دادید، تاریخی به شمال اعلام می‌شود که شخص باید برای دریافت جوابیه مجدد به سفارت مراجعه نماید.

هزینه ویزای شینگن نیز فارق از اینکه از سفارت کدام کشور درخواست دهید یکسان است، پس چیزی به عنوان ویزای شینگن ارزان وجود ندارد.

 نوع ویزا هزینه (یورو)
نوع A (ترانزیت فرودگاهی) ۶۰
نوع C (گردشگری یا دیدار خویشاوند)  ۶۰
نوع D (دانشجویی، کاری) ۹۹
کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۳۵
شهروندان گرجستان، کوزوو، روسیه و اوکراین ۳۵

ویزای شنگن برای چه کسانی رایگان است؟

 • کودکان زیر ۶ سال
 • دانش‌آموزان، دانشجویان و معلمان که به منظور تحصیل یا آموزش و پرورش قصد سفر به شینگن را دارند.
 • محققان کشورهای جهان سومی که به منظور انجام تحقیقات علمی قصد سفر دارند.

اعتبار ویزای شینگن

حداکثر مدت اعتبار ویزای شینگن برای ویزاهای نوع C (گردشگری، دیدار خویشاوند) ۹۰ روز در ۶ ماه هر سال می‌باشد. در ویزای شینگن دو تاریخ مشخص ثبت شده است که یکی تاریخ اعتبار ویزاست که مشخص می‌کند تا چه زمانی می‌توانید وارد شینگن شوید و دیگری تعداد روزهایی که می‌توانید در شینگن بمانید.

یک کد دیگر نیز در برچسب ویزای شینگن شما ثبت شده که نشان دهنده تعداد دفعات مجاز برای وارد شدن به شینگن است که می‌تواند ۱، ۲ یا نامحدود باشد.

ویزای شینگن تضمینی

نکات ویزای شینگن

 • اولین ورودتان به شینگن باید از کشوری باشد که ویزای خود را از سفارت آن کشور درخواست داده‌اید. ورود به شینگن از طریق کشوری دیگری ممکن است برایتان مشکل‌ساز شود یا در بدترین حالت ویزا را باطل کند.
 • داشتن ویزای شینگن به معنی ورود قطعی به منطقه شینگن نیست و ماموران مرزی هر کشور می‌توانند تا از ورود شما جلوگیری به عمل بیآورند.
 • کسانی که در گذشته ویزای شینگن را دریافت کرده‌اند شانس بیشتری برای دریافت دوباره آن خواهند داشت.
 • بهتر است تا ارسال درخواست ویزا را ۴ ماه زودتر از برنامه سفر خود انجام دهید تا مجبور نباشید به دنبال اخذ ویزای شینگن فوری باشید.
 • حواستان باشد که تمامی مدارک باید تمام و کمال باشد.
 • توجه داشته باشید که کلیه مدارک را باید ترجمه رسمی کنید و مهر دادگستری نیز پای آن‌ها خورده باشد.
 • کلیه هزینه‌هایی که بابت بررسی مدارک و صدور ویزا پرداخت می‌کنید، فارق از تایید یا رد آن، غیرقابل برگشت خواهد بود.
 • برخی سفارت‌ها امور مربوط به انگشت نگاری و تعیین وقت را به شرکت VFS Global واقع در مرکز خرید پالادیوم واگذار کرده‌اند.
 • سفارت هیچ ویزای شینگن فوری برای کسی قائل نمی‌شود و اگر دیر اقدام کنید مجبور خواهید بود تا وقت سفارت فوری بخرید.
 • راحت ترین کشور برای ویزای شینگن و سخت ترین کشور برای ویزای شینگن وجود ندارد، اگر مدارکتان کامل باشد به راحتی ویزا دریافت خواهید کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *