راهنمای اخذ ویزای رومانی

ویزای رومانی

ویزای رومانی مجوز ورود شما به این کشور زیبا و شرق اروپا می‌باشد. همین ابتدای کار بدانید که رومانی عضو معاهده شنگن نیست. این کشور در شبه جزیره بالکال قرار گرفته و در بین عموم به عنوان سرزمین تضادها شناخته می‌شود. این سرزمین در سالیان نچندان دور متعلق به شوروی بوده و همچنان آثار آن در برخی شهرها دیده میشود.

در رمانی شهرهای کوچک به وفور یافت می‌شود که در کنار آن‌ها می‌توان پیست‌های اسکی و تفرجگاه‌های کوهستانی را یافت. جالب است بدانید که مهم‌ترین شهروند این کشور یک فرد افسانه‌ای به نام دراکولای خون آشام است که در ترانسیلوانیا یافت می‌شود. پابتخت این کشور بخارست است و جزو اتحادیه اروپا محسوب می‌شود اما عضو پیمان شنگن نیست.

ویزای رومانی

ویزای رومانی

رومانی یکی از کشورهایی است که برای اعطای ویزا قوانینی کمی پیچیده‌ای نسبت به سایر کشورهای دارد. در واقع برای ورود به رومانی هم به ویزای رومانی احتیاج دارید و هم ندارید! در ادامه با جزئیات به این مسئله پرداخته‌ایم.

ویزای رومانی شینگن است؟

هم آره و هم نه! برای ورود به رومانی داشتن ویزای شینگن کافی است اما در برخی شرایط! اگر ویزای شینگن دو یا چندبار ورود شینگن یا ویزای توریستی شینگن خود را از یکی از کشورهای بلغارستان، قبرس و یا کرواسی دریافت کرده باشید می‌توانید با آن وارد رومانی شوید. با این تفاسیر می‌توانید ویزای رومانی را جداگانه دریافت و به این کشور سفر کنید اما نمی‌توانید با ویزای رومانی وارد کشورهای حوزه شنگن شوید. امیدوارم تفهیم شده باشید.

رومانی قصد دارد تا عضو کشورهای شنگن شود و همین باعث شده تا سختگیری بسیار زیادی برای صدور ویزای رومانی شود، حتی سخت‌تر ویزای شینگن! یکی از همین سختگیری‌ها این است که در صورت نداشتن دعوتنامه از آژانس مسافرتی یا شخص یا شرکت، قادر به اخذ ویزا نخواهید بود، این در حالی است که شینگن چنین سختگیری‌هایی ندارد.

ویزای رومانی شینگن است؟

آدرس سفارت رومانی در تهران

آدرس: تهران- خیابان بهارستان- خیابان فخرآباد- پلاک ۲۲

تلفن: ۷۷۶۴۷۵۷۰-۰۲۱ / ۷۷۵۳۴۶۵۸-۰۲۱

فکس: ۷۷۵۳۵۲۹۱-۰۲۱

ایمیل: teheran@mae.ro

سایت سفارت رومانی در تهران

ساعت و روزهای کاری سفارت رومانی: دوشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۴

وقت سفارت رومانی

قبل از آنکه برای ارائه درخواست ویزای رومانی به سفارت این کشور مراجعه کنید نیاز به گرفتن وقت از سفارت رومانی را دارید که برای اینکار باید با شماره تلفن سفارت که در قسمت “آدرس سفارت رومانی در تهران” ذکر کرده‌ایم، تماس بگیرید.

گرفتن وقت سفارت رومانی

انواع ویزای رومانی

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی
 • ویزای ترانزیت زمینی (۵ روزه)
 • ویزای توریستی (اقامت کوتاه مدت)
 • ویزای بلند مدت

مدارک لازم جهت اخذ ویزای رومانی

همانطور که در بالاتر نیز به آن اشاره شد طریقه گرفتن ویزای رومانی چندان راحت نیست و چه بسا از ویزای شینگن نیز سخت‌تر باشد. در ادامه قصد داریم تا مدارک لازم برای ویزای رومانی را بررسی کنیم.

 • اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه دو سری کپی از صفحه اول
 • ۴ قطعه عکس ۴×۳ جدید رنگی با پس زمینه سفید که با عکس گذرنامه متفاوت باشد.
 • شناسنامه
 • ارائه سند مالکیت به نام فرد متقاضی (در صورت وجود)
 • ارائه برگه رزرو بلیط رفت و برگشت هوایی
 • برگه رزرو هتل
 • گواهی تمکن مالی صادره از امور بین‌الملل بانک به همراه پرینت ریز ۳ ماه آخر حساب برای دارندگان حساب جاری
 • یک نسخه کپی از قراردادهای سپرده‌های کوتاه مدت یا بلند مدت برای دارندگان این نوع حساب‌ها
 • بهتر است برای هر نفر حداقل ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان موجودی در حساب وجود داشته باشد.
 • مدارک شغلی

ارائه مدرک شغلی برای ویزای رومانی از درجه اهمیت بسیاری برخوردار است. حتما گواهی اشتغال یا قرارداد برای شرکتی که در آن مشغول بکار هستید ارائه دهید. اگر خود شما نیز صاحب شرکت هستید، گواهی ثبت شرکت و ثبت در روزنامه رسمی بسیار می‌تواند کمک کند. به طور کلی این مدارک نشان دهنده آن است که شما پس از سفر به ایران باز خواهید گشت.

توجه داشته باشید که در صورت دارا بودن هریک از این مدارک باید اصل و ترجمه رسمی آن‌ها را به سفارت هلند ارائه دهید.

 1. اگر پزشک هستید ارائه پروانه مطب، پروانه دائم پزشکی و کارت نظام پزشکی
 2. اگر وکیل هستید ارائه پروانه وکالت
 3. اگر به مشاغل دولتی مشغول هستید ارائه آخرین حکم کارگزینی، آخرین فیش حقوقی و نامه از سازمان مربوطه با درج مدت اشتغال، میزان حقوق دریافت و تاییدیه مرخصی به همراه آخرین لیست بیمه
 4. برای بازنشسته‌ها نیز ارائه حکم بازنشستگی و ارائه آخرین فیش حقوقی نیاز است.
 5. برای مشاغل خصوصی نیز گواهی اشتغال به کار از شرکت مربوطه و اصل آخرین روزنامه رسمی آن شرکت
 6. اگر خویش فرما هستید جواز کسب یا آگهی تاسیس کافی می‌باشد.
 7. دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه نیز باید اصل نامه اشتغال به تحصیل یا اشتغال به کار را ارائه دهند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید اگر دانش‌آموز قصد سفر در سال تحصیلی را دارد به همراه نامه اشتغال به تحصیل به اصل و ترجمه رضایتنامه کتبی از مدیریت مدرسه با ذکر تاریخ سفر نیاز دارد.

نکات لازم برای اخذ ویزای رومانی

 • به شایعات توجهی نکنید، خبر لغو ویزای رومانی صحت ندارد.
 • در صورتی که قصد دریافت دعوتنامه از فرد دارنده تابعیت رومانیایی دارید باید آن شخص به اداره پلیس رومانی مراجعه کرده و تمام مسئولیت‌های شما را از نظر مالی، پزشکی و برگشت به عهده بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search