راهنما و شرایط اخذ ویزای اسلوونی برای ایرانیان

ویزای اسلوونی

اسلوونی در شرق اروپا و در کنار دریای مدیترانه از جمله کشوهایی است که در نامش در لیست کشورهای عضو معاهده شینگن قرار گرفته است. اسلوونی که سفارت خود را مجددا در ایران بازگشایی کرده این روزها درخواست‌های بسیاری را دریافت می‌کند. حال اگر نیت تنها بازدید از این کشور باشد، چه مراحلی را برای دریافت ویزای اسلوونی باید پشت سر گذاشت؟

اسلوونی را می‌توان کشوری در شرق یا مرکز اروپا دانست با کشورهایی همچون ایتالیا، اتریش، مجارستان و کرواسی هم مرز است. جمعیتی معادل 2.9 میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند.

اسلوونی را با اسلواکی اشتباه نگیرید! جالب است بدانید که سالانه اشتباها چندین نامه به جای اسلوونی به اسلواکی و بالعکس میرود!

چقدر شانس اخذ ویزای اسلوونی را خواهید داشت؟

همانطور که گفته شد، نام اسلوونی را می‌توان در فهرست کشورهای عضو شینگن دید و متقاضیان برای ورود به این کشور نیازمند ویزای شینگن هستند.  داده‌ها نشان می‌دهند که در سال گذشته 25.000 درخواست ویزای اسلوونی از سراسر دنیا به سفارت اسلوونی ارسال شد که از این میان 21.000 مورد، با جواب صحیح روبرو شد.

راهنمای دریافت ویزای اسلوونی

این رقم نشان از سختگیری سفارت اسلوونی را نشان میدهد. اگر پاسپورت ایرانی دارید و قصد سفر به این کشور، مراحل سختی را باید پشت سر بگذارید.

بدون شک داشتن دعوتنامه کمک شایانی در روند پرونده شما خواهد نمود. اگرچه بدون داشتن آن هم امکان اخذ ویزا وجود دارد اما به طبع با پیچیدگی‌های خاص خود روبرو است.

بررسی انواع ویزای شینگن اسلوونی

از آنجایی که این کشور در محدوده شینگن واقع شده، پس قوانین مربوط به ویزا نیز دقیقا مطابق این معاهده می‌باشد. مگر در برخی موارد خاص، اما این روند برای صدور ویزای توریستی اسلوونی کاملا با کشورهایی همچون آلمان، ایتالیا و سایر کشورهای عضو همسان است.

ویزای ترانزیت به آن دسته افرادی تعلق خواهد گرفت که قصد دارند تنها در یکی از فرودگاه‌های اسلوونی، هواپیمای خود را تعویض کرده و مسیر پروازی خود را به کشوری خازج از شینگن ادامه دهند.

بگذارید ویزای ترانزیت شینگن را به نوعی دیگر برایتان مطرح کنم. من با هواپیمایی لوفت‌هانزا قصد سفر از تهران به مکزیک را دارم. با توجه به اینکه این هواپیما توقفی هرچند کوتاه در فرانکفورت خواهد داشت، من ملزم به دریافت ویزای ترانزیت هستم.

ویزای ترانزیت اسلوونی

ویزای اقامت کوتاه مدت اسلوونی در واقع همان توریستی است که اینجا قصد بررسی آن را داریم. این نوع ویزا حداکثر 90 روز اعتبار خواهد داشت و کسانی که برای بار اول درخواست ویزای شینگن دارند، نباید انتظار دریافت آن را داشته باشند و غالبا اعتبار 14 روزه به اولین ویزایتان داده می‌شود.

ویزای بلند مدت برای کسانی مناسب است که قصد تحصیل در اسلوونی را دارند. البته این نوع ویزا برای کسانی که شرایط کار در اسلوونی را دارند نیز صادر می‌گردد.

سفارت اسلوونی در تهران

سفارت اسلوونی در تهران چهار سالی بود که فعالیتی نداشت و به تازگی همزمان با شروع روابط سازنده ایران و اتحادیه اروپا، فعالیتش را از سر گرفت. این روابط حسنه تا جایی پیش رفت که گفته شد اسلوونی خواهان افزایش روابط گردشگری با ایران شد.

مدارکی که برای ویزای اسلوونی نیاز است

مدارک برای تمامی ویزای توریستی شینگن برابر است و مثلا با ویزای شینگن هلند. البته گاه دیده می‌شود که سفارت مدارکی مازادی را هرچند کوچک از متقاضیان طلب می‌کند.

گفتنی است که تمامی مدارک زیر مربوط به ویزای توریستی اسلوونی است و باید اصل مدارک به همراه ترجمه آن‌ها تحویل سفارت شوند. معمولا تمامی سفارت‌ها ترجمه مدارک را نیاز دارند و کمتر پیش میآید که همانند سفارت فرانسه فقط مدارک فارسی را قبول کند.

ویزای اسلوونی

  • پاسپورتی که حداقل تاریخ انقضای آن پس از پایان سفر 6 ماه باشد.
  • شناسنامه و کارت ملی ایرانی
  • داشتن دعوتنامه به معنی اخذ قطعی ویزا نیست اما می‌تواند کمک شایانی به پروسه کاری شما نماید و شانس‌تان را برای ویزا زیاد کند.
  • تکمیل و ارائه فرم درخواست ويزاي اسلووني که در آن تمامی اطلاعات‌تان به درستی درج شده باشد و هدف شما از سفر به صورت واضح طرح شده باشد. در برخی فرم‌ها ممکن است سوالات متفاوتی نیز از شما پرسیده شود.
  • مدارکی که نشان از توانایی بالای مالی شما باشد و ثابت کند که می‌توانید از خرج سفر برآیید.
  • مدارک شغلی و سمتی که در آن مشغول فعالیت هستید یا گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان.
  • یک قطعه عکس 4×6 جدید که با عکس پاسپورت یکی نباشد.
  • رزرو بلیط رفت و برگشت هوایی (در برخی موارد دیده شده که سفارت رزرو بلیط قطعی را از شما طلب می‌کند).
  • بیمه مسافرتی که در کشور مقصد شعبه داشته باشد و حداقل سقف پوشش آن 30 هزار یورو باشد.

داشتن دعوتنامه چقدر تاثیر دارد؟

دعوتنامه یعنی با دست پر جلو رفتید و تاثیر بسیار مثبتی در اخذ ویزای شینگن اسلوونی خواهد داشت اما به معنی اخذ 100 درصدی آن نیست.

برخی‌ها با این تصور که یک دعوتنامه از خویشاوند خود در اسلوونی دریافت کرده‌اند قادرند بدون وسواس تکمیل مدارک، درخواست ویزا را به سفارت اسلوونی ارسال می‌کنند که پس از جواب ریجکت متوجه می‌شوند راه را اشتباه رفته‌اند.

به طور کلی اگر مدارکتان کامل باشد و دعوتنامه هم روی آن بگذارید معمولا آفیسر سختگیری کمتری در صدور ویزا برایتان اعمال خواهد کرد اما اینکه چه دعوتنامه‌ای برایتان مناسب است و چه چیزهایی باید در آن گفته شود را مفصلا در مقاله دعوتنامه اسلوونی و انواع آن بررسی کرده‌ایم.

هزینه‌ها و مدت زمان صدور ویزا

مدت زمان لازم برای صدور ویزای اسلوونی طبق تجربیات معمولا 14 روز است اما ممکن این زمان با توجه به شرایط کمتر یا بیشتر باشد. هزینه ویزا نیز مطابق با تعرفه اعلامی معاهده شینگن و طبق جدول زیر است و برای نمونه تفاوتی با هزینه ویزای اسپانیا ندارد.

 نوع ویزا  سن متقاضی  قیمت (یورو)
  توریستی  کودک تا 6 سال  رایگان
 توریستی  کودک 6 تا 12 سال  35 یورو
 توریستی  بزرگسال  60 یورو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *