روستای طیخور

|

طیخور روستایی کوهستانی در استان قزوین که در دهستان کوهپایه شرقی واقع شده است. این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان آبیک است و ۳۰ کیلومتر با این شهرستان فاصله دارد. در این منطقه روستاهای دیگری همچون کهوان، توداران، جزمه، اتانک، بهجت آباد، صمغ آباد و خود زیاران نیز وجود دارد. مردم روستای طیخور به زبان محلی و با گویش تاتی صحبت می‌کنند که بسیار گویش دلنشینی می‌باشد. با آسان بگرد همراه شوید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

روستای طیخور

برای اینکه به این روستا سفر کنید باید با استفاده از محور قزوین-آبیک به ناصرآباد رفته و از جاده اصلی خارج شوید و پس از عبور از ناصرآباد و بهجت آباد و گذراندن ۲۰ کیلومتر به روستای طیخور خواهید رسید. روستای زیبای طیخور بین رشته کوه‌های البرز واقع شده است به همین دلیل دامنه‌های آن در فصل بهار دارای زیبایی وصف ناپذیری است. علاوه بر آن در فصل بهار در این دامنه‌ها گیاهان غذایی و دارویی فراوانی رشد می‌کنند که چیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

اهالی روستای طیخور قزوین

وجود باغ‌های آلبالو، گیلاس، انگور، گلابی و گردو در اطراف روستا زیبایی آن را دو چندان کرده است. اکثر مردم این روستا از طریق کشاورزی و دامپروری امرار معاش می‌کنند. با استناد به سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ جمعیتی معادل ۲۱۰ نفر را دارد که در ۸۰ خانواده تقسیم شده‌اند.

روستای طیخور قزوین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *