دودکش جن

دودکش جن به شما ثابت خواهد کرد که پديده ها مي توانند بزرگی و بلندی هاي متفاوتی داشته باشند و از اندازه يک انسان معمولی تا ده ها متر قامت داشته باشند. اگر به استان زنجان سفر کنيد و سفر خود را کمي طولاني تر کرده تا به روستاي ماه نشان برسانيد با پديده اي عظيم، جالب و خيره کننده اي مواجه خواهيد شد که پيشتر آن را با نام دودکش جن مي شناسند.

دودکش جن در 20 کيلومتری شهر ماهنشان و 120 کيلومتري استان زنجان قرار دارد و بوجود آمدن اين پديده ي جالب طبيعي را در اصطلاح زمين شناسي “هودو” (Hoodoo) مي نامند و جالب است بدانيد که اين هودوها در اصل نوعي سنگ به شکل قارچ مي باشد که بر اثر فرسايش پديد آمده و شبيه به مناره بلند و نازکي است که سنگ ديگري روي آن قرار گرفته است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : قلعه بهستان

اين هودوها بيشتر در آمريکا ديده مي شوند که يک نمونه از آن ها در منطقه برايس کنيون مي باشد و بيشتر مردم بر اين تصور هستند که اين بناهاي طبيعي را مي توان در آمريکا مشاهده کرد غافل از اينکه ايران جاييست که امکان دارد هر بناي طبيعي را در آن ديد. شما مي توانيد در غرب رودخانه مي سي سي پي آمريکا و شرق کوهستان راکي اين پديده هاي طبيعي را پيدا کنيد و از زيبايي آن لذت ببريد. هرچند در کپه داغ ترکيه نيز وجود دارند که مردم داخل آن ها زندگي مي کنند يا در صربستان و تايوان نيز اين مناظر ديده شده‌اند. جالب است بدانيد که در روستاي ورديج در نزديکي منطقه وردآورد نيز نمونه هايي وجود دارد که به خاطر شکل و نوع فرسايش، آن ها را هودو مي نامند اما فقط در زنجان آن ها را دودکش جن نام گذاشته اند که در اين خصوص دليل مشخصي وجود ندارد و شايد به اعتقادات کهن مردم اين منطقه برگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *