دودکش جن

دودکش جن به شما ثابت خواهد کرد که پدیده ها می توانند بزرگی و بلندی های متفاوتی داشته باشند و از اندازه یک انسان معمولی تا ده ها متر قامت داشته باشند. اگر به استان زنجان سفر کنید و سفر خود را کمی طولانی تر کرده تا به روستای ماه نشان برسانید با پدیده ای عظیم، جالب و خیره کننده ای مواجه خواهید شد که پیشتر آن را با نام دودکش جن می شناسند.

دودکش جن در ۲۰ کیلومتری شهر ماهنشان و ۱۲۰ کیلومتری استان زنجان قرار دارد و بوجود آمدن این پدیده ی جالب طبیعی را در اصطلاح زمین شناسی “هودو” (Hoodoo) می نامند و جالب است بدانید که این هودوها در اصل نوعی سنگ به شکل قارچ می باشد که بر اثر فرسایش پدید آمده و شبیه به مناره بلند و نازکی است که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : قلعه بهستان

این هودوها بیشتر در آمریکا دیده می شوند که یک نمونه از آن ها در منطقه برایس کنیون می باشد و بیشتر مردم بر این تصور هستند که این بناهای طبیعی را می توان در آمریکا مشاهده کرد غافل از اینکه ایران جاییست که امکان دارد هر بنای طبیعی را در آن دید. شما می توانید در غرب رودخانه می سی سی پی آمریکا و شرق کوهستان راکی این پدیده های طبیعی را پیدا کنید و از زیبایی آن لذت ببرید. هرچند در کپه داغ ترکیه نیز وجود دارند که مردم داخل آن ها زندگی می کنند یا در صربستان و تایوان نیز این مناظر دیده شده‌اند. جالب است بدانید که در روستای وردیج در نزدیکی منطقه وردآورد نیز نمونه هایی وجود دارد که به خاطر شکل و نوع فرسایش، آن ها را هودو می نامند اما فقط در زنجان آن ها را دودکش جن نام گذاشته اند که در این خصوص دلیل مشخصی وجود ندارد و شاید به اعتقادات کهن مردم این منطقه برگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search