خانه شاپوری

خانه شاپوری

شیراز از شهرهای تاریخی ایران است و بناهای تاریخی زیبای زیادی هم در آن وجود دارد. یکی از این بناهای تاریخی خانه شاپوری متعلق به عبدالصاحب شاپوری از تاجران بزرگ شیراز، است که در مرکز شهر شیراز و در محله قدیمی انوری واقع شده است. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این بنای تاریخی بپردازیم.

خانه شاپوری کجاست؟

آدرس: استان فارس- شیراز- خیابان کریم خان زند- خیابان انوری- تقاطع اهلی- باغ و عمارت شاپوری

تلفن عمارت شاپوری: 2332934-0711

سایت عمارت شاپوری: shapourigarden.com

عمارت شاپوری

معمار این بنا ابوالقاسم مهندسی است که در سال ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ این بنای زیبا را ساخت. تا اوایل دهه ۷۰ نیز این بنا کماکان مسکونی بود و خانواده شاپوری در آن سکونت داشتند، اما پس از آن بود که این خانه خالی از سکنه شد. سال ۱۳۷۸ سازمان میراث فرهنگی استان فارس این عمارت را از خانواده شاپوری خرید و از آن پس این بنا در فهرست میراث فرهنگی ایران ثبت شد و در همان سال نیز بخش خصوصی مرمت این بنا را آغاز کرد.

این بنای تاریخی ۱۰۰ ساله به قدری زیبا است که هیجان و انرژی زیادی را برای هر بیننده رقم می‌زند. هنگام ورود به این بنا ابتدا وارد حیاط بزرگی می‌شوید که به دلیل داشتن باغچه‌ها و گل‌های زیبایش صفای عجیبی را در این عمارت به‌وجود آورده است. در فصل بهار و تابستان نیز حوض‌ها و استخرش پر از آب است و فواره‌هایش خودنمایی می‌کند.

زیربنای عمارت شاپوری ۸۴۰ متر است و در دو طبقه ساخته شده است. بنا به سبک معماری قاجاریه ساخته شده است و جزو بناهای اولی است که معماری آن رویکرد آزادانه داشته است. در کل نقشه و طرح کلی عمارت در دوره خود بسیار خاص و بی‌نظیر بوده است.

در معماری ایران، داشتن بالکن در بنا چندان متعارف نبوده است، اما در ساخت عمارت شاپوری از بالکن استفاده شده است. در طرح عمارت شاپوری از راه پله استفاده شده است که در هیچ یک از بناهای آن دوره دیده نمی‌شود. معابر بنا نیز الگویی قرینه دارند، اما کاشت درختان متقارن نیست. از درختانی که در این عمارت کاشته شده‌اند می‌توان به سرو،‌افرا، چنار، انجیر، انار، نارنج، خرما و گل‌های شمعدانی و رز اشاره کرد.

دسترسی به بخش اصلی ساختمان نیز به صورت مستقیم نیست و با چرخش ۹۰ درجه در نمای شمالی می‌توان به این بخش دست پیدا کرد. در واقع نوآوری‌های استفاده شده در ساخت این بنا آن را به یک باغ ایرانی – اروپایی تبدیل کرده است.

در داخل عمارت نیز، برخلاف دیگر بناها که اتاق‌ها چند منظوره بودند، اتاق‌های زیادی با کاربردهای خاص وجود دارد. نمای غربی نیز ستون‌های مدور و کاشی کاری شده با طرح‌‌های هخامنشی دارد. همان طور که گفتیم در مرکز باغ نیز ۵ حوض زیبا وجود دارد که فضایی منحصربه‌فردی را به این عمارت بخشیده است.

در حال حاضر این مجموعه با داشتن رستوران بین المللی ایرانی و فرنگی و کافی شاپ آماده پذیرایی از گردشگران عزیز است. شما می‌توانید در حیاط این مجموعه، کنار پنچره‌ها، ستون‌ها، گل‌ها و حوض‌های زیبایی آن استراحت کنید و عکس یادگاری بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به شیراز حتما از این عمارت زیبا و باشکوه دیدن کنید.

ساعت کاری عمارت شاپوری

در حال حاضر ساعت کاری عمارت شاپوری همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۱۲ شب می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search