آثار موزه لوور در تهران؛ قسمت اول

آثار موزه لوور در تهران

همانطور که می‌دانید چند وقتی است که موزه لوور در تهران و در ساختمان موزه ملی ایران آغاز بکار کرده است که در این مکان آثاری ارزشمند از موزه لوور فرانسه به آورده شده است. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی آثار موزه لوور در تهران بپردازیم تا قبل از بازدید از آن بدانید که چه چیز انتظار شما را می‌کشد.

آثار موزه لوور در تهران

همانطور که می‌دانید این موزه با حضور مدیر موزه لوور، وزیر امور خارجه فرانسه، دکتر نوکنده و برخی دیگر از مقامات افتتاح شد. این موزه که تا خرداد 1397 پابرجا خواهد بود میزبان 60 اثر تاریخی از تمدن چهارگوشه جهان خواهد بود. در قسمت اول این مقاله قصد داریم تا به معرفی و بررسی برخی از آثار موزه لوور در تهران بپردازیم.

همانطور که می‌بینید مردم از افتتاح چنین موزه‌ای در ایران بسیار خرسند هستند و با دقت به اشیاء تاریخی می‌نگرند. به نظر من برگزاری چنین موزه‌هایی می‌تواند در رشد دانش آثار تاریخی می‌تواند موثر باشد.

نقاش اتیوپی

نام این اثر «نقاش اتیوپی» می‌باشد که در آن دیونیسوس در حال نبرد با غول می‌باشد قدمت ان اثر حدود 450 تا 460 سال پیش از میلاد بوده که در نولا ایتالیا کشف شده است.

مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول را می‌توان گل سرسبد موزه لوور در تهران دانست. این مجسمه فرعون هاکور نام دارد که در مقام نگهبان حافظ نظم هان شناخته میشد. قدمت آن نیز به دوره حکمرانی آخوریس در 379 الی 393 سال پیش از میلاد باز می‌گردد.

گروه لئاگروس

این اثر گروه لئاگروس، آمفورا نام دارد که در آن نبردهای جنگجویان پیاده یونانی نمایش می‌دهد. این اثر به دست هنرمندان یونانی و در حدود 510 الی 520 سال قبل از میلاد و با خاک رس ساخته شده است.

مجسمه نشور

مجسمه نشور به عنوان مردی که مرزبان و رئیس گمرک بوده است شناخته می‌شود. نشور نیز در این اثر در حال معرفی سه ایزد اصلی پرستشگاه می‌باشد. این اثر در سال 570 الی 589 سال پیش از میلاد و در الفانتین مصر یافت شد. جنس این مجسمه از سنگ بازالت می‌باشد که از مجموعه آلبانی در موزه لوور به ایران آورده شده است.

فرمین روسل

این اثر توسط فرمین روسل، مجسمه‌ساز فعال در 1563 الی 1570 ساخته شده است. وی نام این اثر را فرشته نگهبان آرامگاه قلب فرانسیس دوم نامیده است. جنس آن نیز سنگ مرمر است که در دوران انقلاب فرانسه در سال 1794 مصادره شده است و در سال 1818 نیز به موزه لوور واگذار شده است.

مجسمه مینرو مشهور به اورسه

مجسمه مینرو که به اورسه مشهور بوده و جزو هنرهای رومی به شمار میرود. جنس این اثر از سنگ رخام، سنگ عقیق، مرمر و سنگ سماق می‌باشد که در حدود سال 150 تا 200 میلادی ساخته شده.

مجسمه نیم تنه امپراتور مارکوس اورلیوس

مجسمه نیم تنه امپراطور مارکوس اورلیوس، ساخته شده در حدود سال 170 میلادی با سنگ مرمر که در نزدیکی رم ایتالیا و در سال 1674 کشف شد. تاریخ الحاق این اثر به لوور فرانسه نیز 1807 میلادی می‌باشد.

پرتره ویکتور ریکتی

تابلوی پرتره ویکتور ریکتی اثر ژوزف آود سال 1743 با رنگ روغن بر روی بوم

گل و گلدان و مجسمه نیم تنه پادشاه فرانسه

نقاشی گل و گلدان به همراه مجسمه نیم تنه پادشاه فرانسه (لویی چهاردهم) اثر ژان باتیست بلن دوفونتنه سال 1687 با رنگ روغن

تبر منقوش با نام پادشاه عیلامی

تبر منقوش با درج نام پادشاه عیلامی، که توسط اونتاش ناپیریشا در چغازنبیل ایران یافت شده است. با افتخار این اثر مربوط به 1300 الی 1340 سال پیش از میلاد تخمین زده شده است.

سر ایزدبانو

مجسمه سر ایزدبانو معروف به نیوبه مربوط به قرن یک یا دو پیش از میلاد

سر خراج گزارمادی

نقش برجسته سر خراج گزارمادی که محل کشف آن خوروس‌آباد، دور شاروکین باستانی بوده است. این اثر متعلق به دوره آشوری و 8 قرن پیش از میلاد می‌باشد.

فتح پورتو

نقاشی فتح پورتودر سال 1555 که توسط یوهانس استرادانوس خلق شده است.

منظره تخیلی ویرانه‌های گراندگالری

منظره تخیلی از ویرانه‌های گراند گالری موزه لوور که نقاش آن اوبر روبر در حدود سال 1769 الی 1800 میلادی می‌باشد.

تسلط زمان بر جهان

نقش برجسته تسلط زمان بر جهان که عمر آن بین سال‌های 1550 الی 1600 میلادی تخمین زده می‌شود.

پیاله با نقش ترنج

پیاله‌ای با نقش ترنج مربوط به قرن 15 میلادی که در ترکیه کشف شده است. در ساخت این اثر از سنگ یشم، طلا و یاقوت استفاده شده است.

مجسمه گودآ

مجسمه گودآ که مربوط به ایران باستان (عراق کنونی) می‌باشد. این اثر مربوط به دوره حکمرانی گودآ و در حدود 2120 سال پیش از میلاد می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *