۹ نظر
۴ مرداد, ۱۳۹۶

ویزای قطر

قطر یکی از مقاصدی است که کمتر گردشگری آن را در لیست خود جای میدهد اما باید بدانید دیدن دوحه برایتان بسیار جذاب خواهد بود و هیچگاه از سفر به قطر پشیمان نخواهید شد. اگر کمی در اینترنت جستجو کنید با آژانس ویزای قطر بسیار روبرو خواهید شد اما در این مقاله قصد داریم تا نحوه دریافت ویزای قطر برای ایرانیان را توسط خودتان توضیح دهیم.

ویزای ترانزیت قطر

بدون شک قبل از سفر نیاز به ویزای قطر دارید که خوشبختانه به تازگی صدور آن برای ایرانیان راحت‌تر شده است. سازه‌های بسیار بلند و کوتاه با معماری غربی یا اسلامی، رستوران‌ها و مراکز خرید جورواجور میتواند انتظارات شما را به عنوان یک گردشگر تا حد بسیار زیادی رفع نماید.

در میان هیاهوی صنعت و مدرنیته در قلب دوحه بازاری سنتی و قدیمی دیده میشود که بیانگر فرهنگ و سنت اهالی آن میباشد. نام این باراز سوق واقع است که به معنی بازار ایستاده است و قدمت آن به حدود ۲۵۰ سال پیش بازمیگردد. این بازار از راسته‌های متعدد و پیچ در پیچ تشکیل شده و فروشندگان بسیاری در آن مشغول دادوستد هستند. این گوشه‌ای از زیبایی‌های قطر است که میتوانید با دریافت روادید قطر و سفر به آن از نزدیک آن‌ها را لمس کنید.

ویزای قطر

در گذشته مسافرانی که قصد سفر به قطر را داشتند، با مشکلات بسیاری برای اخذ ویزا مواجه بودند و چه بسا در نهایت از اخذ ویزای قطر بازمی‌ماندند و به ناچار به فکر مقصد دیگری میافتادند.

خوشبختانه به تازگی کشور قطر شرایط اخذ ویزا را برای اتباع ایرانی بسیار آسان نموده تا مسافران بیشتری برای آشنایی با این کشور به آن سفر کنند. تمامی این اقدامات قطر برای جذب توریست بیشتر و بهتر قراردادی تحت عنوان “راهبرد بخش ملی گردشگری قطر ۲۰۳۰″ را اجرایی کرده است.

انواع ویزای قطر

متقاضیان ویزای قطر می‌توانند برحسب نیاز خود یکیز از گزینه‌های زیر را برای درخواست به سفارت قطر در تهران اعلام کنند.

 • ویزای توریستی
 • ویزای فوری توریستی (ویژه شهروندان ترکیه، لهستان، مجارستان و قبرس)
 • ویزای توریستی مشترک برای بازدید از قطر و عمان (شهروندان ۳۳ کشور اجازه استفاده از آن را دارند که ایران جزو آن‌ها نیست)
 • ویزای دیپلمات
 • ویزای شهروندان عضو شورای خلیج فارس
 • ویزای همراهان شهروندان عضو شورای خلیج فارس (مانند راننده، پزشک، پرستار کودک و..)
 • ویزای ترانزیت
 • ویزای بازدید
 • ویزای مجدد (این ویزا محصوص کسانی است که قبلا ویزا را به صورت الکترونیکی تهیه نموده‌اند)

آدرس سفارت قطر در تهران

آدرس: تهران-بزرگراه آفریقا-خیابان گل آذین-پلاک ۴

تلفن: ۲۲۰۵۱۲۵۵

فکس: ۲۲۰۵۸۴۷۸

پست الکترونیک: iranemb.doh@mfa.gov.ir

سایت: embassy.am

روز و ساعت کاری: یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

* توجه داشته باشید که در حال حاضر بخش صدور ویزا سفارت قطر در تهران فعال نمی‌باشد.

مدارک لازم ویزای توریستی قطر برای ایرانیان

 • ارائه اسکن پاسپورت با حداقل ۷ ماه اعتبار
 • ارائه بلیط برگشت در فرودگاه مقصد
 • ارائه برگه رزرو هتل در فرودگاه مقصد
 • به همراه داشتن ۵۰۰۰ ریال قطر یا ۱۵۰۰ دلار یا ارائه Credit Card جهت اثبات توانایی مالی در فرودگاه مقصد

هزینه و مدت زمان صدور ویزا

هزینه ویزای قطر متغیر بوده و مدت زمان حدودی صدور ویزای قطر برای ایرانیان ۱۵ روز کاری میباشد. توجه داشته باشید که ادارات قطر در روزهای پنج‌شنبه و جمعه تعطیل می‌باشد.

نکاتی پیرامون اخذ ویزای قطر

روادید قطر از تاریخ صدور دارای یک ماه اعتبار بوده و پس از ورود به قطر اجازه خواهید داشت تا ۲۸ روز در این کشور اقامت داشته باشید.

برای صدور ویزا، داشتن برگه رزرو حداقل ۳ روزه هتل کافی بوده اما در صورتی که اقامت شما بیش از ۳ روز طول بکشد، حتما بایستی برای رزرو هتل اقدام فرمایید در غیر اینصورت در هنگام خروج با مشکل روبرو خواهید شد.

ویزای کاری قطر

خبرگزاری مهر گزارش داد که وزارت کشور قطر بخشنامه‌ای صادر کرده است که سهولت اخذ ویزای این کشور را برای تجار ایرانی سهولت بخشیده که مدت زمان این نوع ویزا ۶ ماه می‌باشد. در بخشنامه ویزای تجاری قطر اینگونه آمده است که در راستای دستوران وزارت کشور قطر، صدور روادید تجاری قطر برای بازرگانان و تجار ایرانی به مدت ۶ ماهه و مولتی (کثیرالورود) فعال شده است که هزینه صدور آن نیز به صورت ۲۰۰ ریال قطر برای هر ماه است.

گفتنی است که ویزای کار قطر برای ایرانیان به صورت فوری بوده و اعتباری یک ماه دارد که برای ۵ ماه بعدی نیز قابل تمدید می‌باشد. توجه داشته باشید که صدور ویزای شش ماهه قطر منوط به انجام یکسری آزمایشان پزشکی است که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسیده است. این نوع ویزا شرایط و مدارک زیر را طلب میکند.

 • گذرنامه شما باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.
 • همراه داشتن دعوتنامه از سوی یک شرکت معتبر قطری
 • همراه داشتن مبلغی حداقل ۵۰۰۰ ریال قطر یا معادل آن در کارت اعتباری
 • بلیط رزرو هتل
 • بلیط رفت و برگشت

کار در قطر

توجه داشته باشید که حتی اگر وابستگان فردی در قطر دارید و بخواهید در این کشور مشغول به کار شوید باز هم نیازمند ویزای کاری خواهید بود. در ابتدای کار باید یک اسپانسر یا کارفرمای قطری برای خود پیدا کنید و بعد اقدام به ارسال درخواست برای ویزا نمایید. با توجه به اینکه تمامی مشاغل ملی در قطر به ساکنان آن تعلق دارد پس باید کارفرمایی داشته باشید که برای اقامت کاری به عنوان اسپانسر شناخته شود. شما باید تمامی این مراحل را قبل از سفر به قطر انجام دهید.

کار در قطر

بعد از آنکه موفق به یافتن اسپانسر و پیشنهاد شغلی شدید، مراحل ارائه درخواست اقامت شما آغاز خواهد شد که معمولا ۲ تا ۶ هفته زمان خواهد برد. توجه داشته باشید که اگر در طول مدت اقامت این کشور را ترک نمایید باید مجددا درخواست ویزا کاری قطر دهید. این امکان نیز وجود خواهد داشت تا قبل از شروع به کار از محل کار آینده خود دیدن کنید که این کار با اعطای یک ویزای دوهفته‌ای از سوی کارفرما امکان‌پذیر خواهد بود.

توجه داشته باشید که اعتبار ویزای اقامت قطر دو ساله است که در مواردی ممکن است ۶ ماهه نیز صادر شود. ضمنا به یاد داشته باشید که قبل از پایان یافتن اعتبار آن در صدد تمدید برآیید.

خبر خوب اینکه فردی که صاحب ویزای کاری قطر است و در این کشور مشغول بکار است می‌تواند همسر و فرزندانش را نیز به این کشور بیآورد.

ویزای ترانزیت قطر

به نظر میرسد در صورت پرواز با برخی از شرکت‌های هواپیمایی خاص شما از اخذ ویزای ترانزیت قطر معاف هستید اما بهتر است قبل از سفر حتما به سفارت این کشور در تهران مراجعه نمایید.

به تازگی دولت قطر قانون جدیدی را در دستور کار خود قرار داده که با استناد به آن، شهروندان ۸۰ کشور دنیا میتوانند بدون اخذ ویزا و پرداخت هزینه مذکور وارد خاک قطر شوند و روادید به صورت رایگان برای آن‌ها صادر خواهد شد. با این تفاسیر گردشگران میتوانند بدون پرداخت هزینه امکان چندبار ورود را به این کشور داشته باشند.

مدت زمان ویزای شما بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز خواهد بود که در برخی موارد این زمان به ۳۰ روز کاهش پیدا میکند. رئیس سازمان گردشگری قطر درباره این سیاست اذعان داشت که این کار باعث خواهد شد تا قطر به آزادترین کشور خاورمیانه تبدیل شود و همگان بتوانند آثار طبیعی و فرهنگی این کشور را مشاهده کنند. متاسفانه در لیست کشورهای اعلام شده اسمی از ایران دیده نمیشود.

دیدگاه خود پیرامون این مطلب بیان کنید!
پیشنهاد میکنیم مطالب زیر را بخوانید