راهنمای اخذ ویزای قطر برای ایرانیان

ویزای قطر

قطر کشوری است که در سال‌های اخیر رشد چشمگیری در زمینه گردشگری و صد البته اقتصادی داشته و سالانه گردشگران و تجار بسیاری به منظور تفریح یا معاملات اقتصادی به این کشور نفتخیز سفر می‌کنند. همین رشد اقتصادی باعث نیاز روزافزون به نیروی کار در قطر شود. همین تعدد سفر دلیلی برای شمار زیاد درخواست‌های ویزا است که برای دولت این کشور ارسال می‌شود.

به همین دلیل تعدد بالای درخواست‌ها، اخیرا ویزای قطر برای ۸۰ کشور لغو شده تا این شهروندان بتوانند بدون نیاز به ویزا حداقل ۳۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. به گفته رئیس سازمان گردشگری قطر این سیاست باعث شده تا قطر به آزادترین کشور در خاورمیانه از نظر ویزا تبدیل شود.

شرایط جدید اخذ ویزای قطر برای ایرانیان

متاسفانه نام کشورمان در لیست لغو روادید با قطر نیست و برخلاف برخی شایعات لغو ویزای قطر برای ایرانیان اتفاق نیافتاده، اگرچه در مدت زمان کوتاهی ویزا به صورت فرودگاهی و در بدو ورود برایمان صادر می‌شد اما به نظر میرسد بعد از جریان لغو قانون معافیت ویزای صربستان برای ایرانیان، در ویزای قطر هم کمی سختگیری می‌شود.

ویزای قطر

به هرحال الان که در حال نگارش مقاله هستم، اخذ ویزای قطر برای ایرانیان بسیار راحت‌تر از چند سال پیش است. به یاد دارم سال ۹۰ یا ۹۱ بود که اتباع ایرانی حتی برای ویزای توریستی قطر هم شانس زیادی نداشتند، اما حالا یا یک اسکن پاسپورت، ویزایتان صادر خواهد شد.

باید بدانید که برای ویزای توریستی قطر نیازی به مراجعه حضوری به ویزای قطر نیست. در واقع با اینکه سفارت این کشور در تهران فعال است اما هیچگونه درخواستی را از سوی مسافران نمی‌پذیرد.

ویزای الکترونیکی قطر راهی است که این کشور پیش روی مسافران بسیاری از کشورها از جمله ایران قرار داده است. اگر شما سابقه بدی در کشور قطر ندارید یا ممنوع الورود نیستید مشکلی در صدور ویزا نخواهید داشت.

راه دیگر، ارسال اسکن پاسپورت به آژانس‌های مسافرتی که در زمینه ویزای قطر فعال هستند می‌باشد. این آژانس‌ها می‌توانند با اخذ مبلغ مشخصی از شما نسبت به اخذ ویزا برایتان اقدام کنند و معمولا مشکلی در این روند نخواهد بود.

بررسی انواع ویزای قطر

هر فرد با توجه به نیازی که دارد باید یک نوع ویزا را انتخاب کرده و درخواست آن را ارسال نماید. اگرچه ویزای توریستی به صورت الکترونیکی یا از طریق برخی آژانس‌های ویزای قطر صادر می‌گردد، اما انواع دیگر نیازمند حضور فیزیکی در سفارت قطر است.

 • ویزای توریستی
 • ویزای ترانزیت
 • ویزای تجاری
 • ویزای بازدید
 • ویزای کاری
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای مجدد (این ویزا محصوص کسانی است که قبلا ویزا را به صورت الکترونیکی تهیه نموده‌اند)

سفارت قطر در تهران

همانطور که در ابتدای مقاله به آن ذکر شد، مسافر نمی‌تواند برای ویزای توریستی شخصا به سفارت قطر مراجعه کند و امکان اخذ آن از طریق آژانس ویزای قطر یا الکترونیکی ممکن است.

با این اوصاف در برخی حالات دیگر همچون درخواست ویزای تجاری، مراودات فرهنگی و مواردی از این دست، حضور در سفارت قطر در تهران الزامی به نظر میرسد.

آدرس: تهران، بزرگراه آفریقا، خیابان گل آذین، پلاک ۴

تلفن: ۲۲۰۵۱۲۵۵-۰۲۱

فکس: ۲۲۰۵۸۴۷۸-۰۲۱

ایمیل سفارت قطر در تهران

روز و ساعت کاری: یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

اقدامات لازم برای اخذ ویزای توریستی قطر

زمان آن رسیده تا صفر تا صد اخذ ویزای قطر را برایتان بازگو کنیم. دارندگان پاسپورت ایرانی دو راه برای اخذ ویزا خواهند داشت که یک به یک آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

از آژانس‌های مسافرتی کمک بگیرید

راحت‌ترین و البته متداول‌ترین راهی که پیش روی مسافران است اخذ ویزا توسط آژانس‌های مسافرتی است که در زمنیه ویزا فعالیت دارند. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

برای اخذ ویزا از طریق این آژانس‌ها معمولا اسکن پاسپورت و پرداخت هزینه تعیین شده کفایت می‌کند. با این حال ممکن است برخی مدارک دیگری همچون چک ضمانت و بلیط رفت و برگشت نیز از شما درخواست کنند.

در صورتی که در سفر به این کشور عجله دارید، این آژانس‌ها می‌توانند ویزای قطر فوری برایتان اخذ کنند که معمولا یک یا دو روز کاری زمان خواهد برد اما شایان ذکر است که قیمت آن نیز به نسبت نوع عادی بالاتر خواهد بود.

از ویزای الکترونیک قطر غافل نشوید

اصلی‌ترین گزینه موجود، دریافت ویزا به صورت الکترونیک است که باید از سامانه Qatar Visa Online صورت پذیرد و معمولا ۴ روز پس از تکمیل فرم‌های مربوطه و پرداخت هزینه جواب نهایی ویزا که معمولا مثبت است برایتان ایمیل خواهد شد.

آژانس ویزای قطر

پیش از رزرو بلیط هواپیما باید یک نکته بسیار مهم را در نظر داشته باشید که اگر پرواز‌تان با شرکت هواپیمایی قطر ایرویز است، برای درخواست ویزای آنلاین می‌توانید از طریق سایت Qatarairways و در بخش “سفرهای من” با کلیک بر روی گزینه “درخواست ویزا” نسبت به ارسال خواست ویزای قطر اقدام نمایید.

با این روش، اطلاعات رزرو بلیط شما از طرف قطرایرویز با VFS به اشتراک گذاشته خواهد شد و نیازی به آپلود بلیط هواپیما نخواهید داشت. سپس به صورت اتوماتیک به سایت VFS برای تکمیل سایر فرم‌ها و البته پرداخت هزینه‌های مربوطه منتقل خواهید شد.

گفتنی است که برای هرگونه پیگیری و یا سوال پیرامون ویزا، پس از درخواست، باید با شرکت VFS در تماس باشید و قطرایرویز تنها اطلاعات پروازتان را با آن شرکت به اشتراک می‌گذارد.

ویزای فرودگاهی دیگر در دسترس نیست

چندی پیش خبری منتشر شد که این اجاره را به اتباع ایرانی میداد تا بتوانند در فرودگاه دوحه نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایند. اما متاسفانه مدتی است که این روش بدون آنکه بدانیم چرا، دیگر برایمان در دسترس نیست و مسافران باید پیش از سفر نسبت به دریافت روادید اقدام نمایند، در غیر اینصورت از ورودشان به خاک قطر جلوگیری به عمل خواهد آمد.

راهنمای ویزای فرودگاهی قطر

ویزای ترانزیت قطر رایگان

ویزای ترانزیت قطر هنگامی رایگان و در فرودگاه دوحه برایتان صادر خواهد شد که پروازتان با شرکت هواپیمایی قطر ایرویز باشد در غیر اینصورت باید نسبت به اخذ ویزای توریستی اقدام نمایید.

پس از رزرو بلیط باید از طریق تارنمای transitvisa.qatarairways.com نسبت به درخواست ویزای ترانزیت قطر اقدام فرمایید. برای ویزا حتما نیاز به بلیط پرداخت شده قطرایرویز و پاسپورت با حداقل ۶ ماه می‌باشد.

پس از ارسال، شماره درخواست ویزا را حتما یادداشت نمایید. برای پیگیری آن نیز می‌توانید از طریق ارسال آن به ایمیل qatartransitvisa@qatarairways.com.qa از وضعیت ویزای خود مطلع شوید.

نکاتی برای متقاضیان ویزای ترانزیت قطر

 • اتوبوس‌هایی که شما را از هواپیما تا سالن ترانزیت هدایت می‌کنند دو مرحله توقف دارند که اولی برای کسانی است که قصد وارد شدن به قطر را دارند و دومی ویژه افرادی است که ویزای ترانزیت قطر دارند و می‌خواهند به کشور دیگری سفر کنند.
 • در سالن ترانزیت تعداد بسیاری صندلی وجود دارد که می‌توانید تا انجام پرواز بعدی خود بر روی آن‌ها استراحت کنید.
 • اگر بلیط فرست کلس یا بیزینس کلس دارید نیز می‌توانید از سال پذیرایی که همراه با پذیرایی می‌باشد بهره ببرید.
 • چنانچه تا پرواز بعدی‌تان حداقل ۸ ساعت زمان باشد، مسئولان به شما پیشنهاد اقامت در هتل را می‌دهند.
 • زمان تحویل بار در مبدا (ایران) و گرفتن کارت پرواز به مسئول کانتر اعلام کنید که ویزای ترانزیت قطر دارید و تمایل دارید تا بارتان را در مقصد نهایی تحویل بگیرید.

سهولت در صدور ویزا برای تجار

در راستای تعامل اقتصادی هرچه بیشتر میان ایران و قطر، وزارت کشور قطر طی بخشنامه‌ای اعلام کرد ویزای شش ماهه قطر به صورت مالتی برای تجار و بازرگانان ایرانی با سهولت بیشتری صادر خواهد شد. طبق همین بخشنامه هزینه این ویزا ۲۰۰ ریال قطری به ازای هر ماه می‌باشد.

ویزای ترانزیت قطر

لازم بذکر است که ویزای تجاری قطر از نوع فوری بوده و مدت زمان اعتبار آن یک ماه و ۵ ماه بعدی آن قابل تمدید خواهد بود. صدور آن منوط به داشتن یک دعوتنامه از شرکت قطری، رزرو هتل و همراه داشتن حداقل ۵۰۰۰ ریال قطر یا معادل آن در کارت اعتباری است.

در نظر داشته باشید برخی تصور می‌کنند که ویزای کاری قطر با ویزای تجاری یکی است که کاملا اشتباه است و کاربرد آن‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است.

هزینه ویزای قطر و مدت زمان صدور

جدول زیر تعرفه صدور روادید را توسط سفارت اعلام می‌کند. در نظر داشته باشید که هزینه‌ای آژانس‌ها از شما بابت ویزا دریافت خواهند کرد، بدون تردید بالاتر از تعرفه ذکر شده خواهد بود.

 نوع ویزا  هزینه صدور (ریال قطر)
 ویزای مقام‌های رسمی  معاف از پرداخت هزینه
 ویزای تجاری  ۲۰۰
ویزای توریستی ۲۰۰
 ویزای شهروندان عضو شورای همکاری خلیج فارس  ۱۰۰
 ویزای همراهان شهروندان عضو شورای همکاری خلیج فارس  ۱۰۰
 ویزای ترانزیت  ۱۰۰
 ویزای توریستی مشترک برای بازدید از دو کشور قطر و عمان  ۱۰۰
 ویزای فوری توریستی  ۱۰۰
 ویزای بازدید  ۲۰۰
 ویزای مجدد  ۲۰۰

73 پاسخ

 1. با سلام. اگر من در بلیط قید کنم که بارها رو تهران تحویل بگیرم، دوباره باید در قطر اعلام کنم یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید. من فقط زبان آلمانی و فارسی بلد هستم، آیا آنجا راحت می‌توانم آن‌ها را متوجه کنم یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search