اخذ ویزای قطر فوری؛ ویزای فرودگاهی قطر

شاید تصور کنید که بازدید از قطری که میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است چندان هیجان انگیز نباشد اما ما به شما می‌گوییم که این کشور، به خصوص پایتخت آن یعنی دوحه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد به طوری که هیچگاه از سفر به قطر پشیمان نخواهید شد. اولین سوالی که در ذهن گردشگران نقش می‌بندد چگونگی اخذ ویزای قطر برای ایرانیان است که چندان کار دشواری نیست.

اگر کلمه ویزای قطر را در اینترنت جستجو کنید متوجه می‌شوید که سایت‌هایی تحت عنوان آژانس ویزای قطر فعالیت می‌کنند که کلیه مراحل اخذ ویزا را برای شما انجام می‌دهند. اما در این مقاله قصد نداریم تا یکی از آن‌ها باشیم بلکه می‌خواهیم روش اخذ ویزای قطر را توسط خودتان را بررسی کنیم.

ویزای قطر

اگر قرار بود که چند سال پیش این مقاله را نگارش می‌کردم باید می‌گفتم که اخذ ویزای قطر برای ایرانیان نه تنها ساده نیست بلکه شاید از رد کردن هفت خان رستم نیز سخت‌تر باشد اما خوشبختانه با روابط حسنه سیاسی که بین ایران و قطر شکل گرفته، صدور ویزا نیز با سختگیری بسیار کمتری صادر خواهد شد.

 انواع ویزای قطر

چنانچه قصد دارید تا به کشور قطر سفر کنید، می‌بایست با توجه به نیاز خود، درخواست یکی از انواع ویزای زیر را درخواست دهید. البته در نظر داشته باشید که برای اخذ ویزای توریستی قطر نیازی به مراجعه به سفارت نیست و می‌توانید آن را به صورت فرودگاهی دریافت نمایید.

 • ویزای توریستی قطر
 • ویزای توریستی مشترک برای بازدید از قطر و عمان (شهروندان ۳۳ کشور اجازه استفاده از آن را دارند که متاسفانه ایران جزو آن‌ها نیست)
 • ویزای دیپلمات
 • ویزای شهروندان عضو شورای خلیج فارس
 • ویزای همراهان شهروندان عضو شورای خلیج فارس (مانند راننده، پزشک، پرستار کودک و…)
 • ویزای ترانزیت
 • ویزای بازدید
 • ویزای مجدد (این ویزا محصوص کسانی است که قبلا ویزا را به صورت الکترونیکی تهیه نموده‌اند)

سفارت قطر در تهران

اگر از ابتدای مقاله با ما همراه بوده باشید، متوجه شدید که سفارت قطر در تهران ویزا صادر نمی‌کند و شما می‌توانید درخواست خود را یا از طریق کارگزاری‌های مربوطه ارسال کنید و یا ویزای فرودگاهی قطر دریافت نمایید.

آدرس: تهران-بزرگراه آفریقا-خیابان گل آذین-پلاک ۴

تلفن: ۲۲۰۵۱۲۵۵-۰۲۱

فکس: ۲۲۰۵۸۴۷۸-۰۲۱

ایمیل سفارت قطر در تهرانiranemb.doh@mfa.gov.ir

 سایت سفارت قطر در تهران راه‌اندازی نشده است.

سفیر قطر در تهران آقای “علی بن احمد علی السلیطی” می‌باشد.

روز و ساعت کاری: یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۰۰

سفارت قطر در تهران

ویزای توریستی پیش از سفر

از آنجایی که سفارت قطر در تهران فعالیتی ندارد شما دو راه برای اخذ ویزای پیش رو دارید: ۱- اخذ ویزا از کارگزاری‌های معتبر ۲- ویزای فرودگاهی قطر. در روش اول شما می‌توانید از طریق آژانس‌های مسافرتی و پرداخت هزینه‌های مربوطه ویزایتان را پیش از سفر دریافت کنید که در این حالت باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایید اما خیالتان از بابت ویزا راحت خواهد بود. اما در نوع ویزای فرودگاهی هزینه بسیار کمتری باید بپردازید اما ممکن است فرودگاه مقصد ویزایتان را صادر نکند اما احتمال وقوع چنین مشکلی نزدیک به صفر است.

مدارک لازم

اگر قصد دارید تا ویزا را از طریق آژانس‌های مسافرتی دریافت نمایید به احتمال زیاد مدارک زیر را از شما درخواست خواهند کرد.

 • ارائه اسکن پاسپورت با حداقل ۷ ماه اعتبار
 • بلیط رفت و برگشت هوایی
 • برگه رزرو هتل
 • چک به مبلغ ۷ میلیون تومان بابت ضمانت (برخی آژانس‌های مسافرتی آن را درخواست می‌کنند).

ویزای فرودگاهی قطر

خوشبتانه چندی پیش قانونی مبنی بر لغو ویزای قطر تصویب شد که طبق آن ایرانیان می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا در مبدا و با ویزای فرودگاهی وارد این کشور شوند. هزینه این نوع ویزا ۲۰۰ ریال قطر می‌باشد اما برای صدور آن باید برگه رزرو هتل و پرواز برگشت را به مامور فرودگاه ارائه دهید در غیر اینصورت ممکن است ویزا برایتان صادر نگردد.

ویزای فرودگاهی قطر

ویزای کاری قطر

وزارت کشور قطر جدیدا بخشنامه‌ای صادر کرده است که اخذ ویزای شش ماهه قطر را برای تجار ایرانی آسان می‌کند. در بخشنامه ویزای تجاری قطر اینگونه آمده است که در راستای دستورات وزارت کشور، صدور ویزای شش ماه قطر برای بازرگانان و تجار ایرانی به مولتی‌پل (کثیرالورود) می‌باشد و هزینه صدور آن نیز برابر ۲۰۰ ریال قطری برای هر ماه می‌باشد.

توجه داشته باشید که ویزای تجاری قطر برای ایرانیان به صورت فوری بوده و اعتباری یک ماه دارد که برای ۵ ماه بعدی قابل تمدید است. ضمنا ویزای شش ماهه قطر منوط به انجام یکسری آزمایشان پزشکی است که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسیده است.

بدین ترتیب تصمیم قطر برای صدور ویزای فوری برای تجار ایرانی قطعی شده و از این پس این دسته از مسافران در صورت رعایت شرایط مذکور می‌توانند ویزای شش ماهه قطر را دریافت نمایند.

 • ارائه گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • دعوتنامه از سوی یک شرکت معتبر قطری
 • همراه داشتن مبلغی حداقل ۵۰۰۰ ریال قطر یا معادل آن در کارت اعتباری
 • برگه رزرو هتل
 • بلیط رفت و برگشت هوایی

ویزای شش ماهه قطر

کار در قطر

توجه داشته باشید که حتی اگر وابستگان فردی در قطر دارید و بخواهید در این کشور مشغول به کار شوید باز هم نیازمند ویزای کاری خواهید بود. در ابتدای کار باید یک اسپانسر یا کارفرمای قطری برای خود پیدا کنید و بعد اقدام به ارسال درخواست برای ویزا نمایید. با توجه به اینکه تمامی مشاغل ملی در قطر به ساکنان آن تعلق دارد پس باید کارفرمایی داشته باشید که برای اقامت کاری به عنوان اسپانسر شناخته شود. شما باید تمامی این مراحل را قبل از سفر به قطر انجام دهید. درباره کار در قطر مفصلا در مقاله‌ای به همین نام توضیحاتی داده‌ایم که اگر قصد فعالیت در این کشور را دارید آن را بخوانید.

ویزای ترانزیت قطر

در حال حاضر تمامی مسافرانی که پروازشان در یکی از شهرهای قطر توقف دارند، نیاز به اخذ ویزای ترانزیت قطر خواهند داشت. اما شما حتما قبل از درخواست ویزای ترانزیت قطر با سفارت این کشور در تهران و با شماره ۲۲۰۵۱۲۵۵-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

چند نکته پیرامون ویزای ترانزیت قطر

 • اتوبوس‌هایی که شما را از هواپیما تا سالن ترانزیت هدایت می‌کنند دو مرحله توقف دارند که اولی برای کسانی است که قصد وارد شدن به قطر را دارند و دومی ویژه افرادی است که ویزای ترانزیت قطر دارند و می‌خواهند به کشور دیگری سفر کنند.
 • در سالن ترانزیت تعداد بسیاری صندلی وجود دارد که می‌توانید تا انجام پرواز بعدی خود بر روی آن‌ها استراحت کنید.
 • اگر بلیط فرست کلس یا بیزینس کلس دارید نیز می‌توانید از سال پذیرایی که همراه با پذیرایی می‌باشد بهره ببرید.
 • چنانچه پرواز بعدی شما حداقل ۸ ساعت بعد باشه، مسئولان به شما پیشنهاد اقامت در هتل را می‌دهند.
 • زمانی که تا پرواز بعدی به شما هتل داده می‌شود اجازه خروج از هتل و گشت‌زنی در شهر را نخواهید داشت.
 • زمان تحویل بار در مبدا (ایران) و گرفتن کارت پرواز به مسئول کانتر اعلام کنید که ویزای ترانزیت قطر دارید و تمایل دارید تا بارتان را در مقصد نهایی تحویل بگیرید.

ویزای ترانزیت قطر

هزینه ویزای قطر و مدت زمان صدور

هزینه صدور ویزا با توجه به نوع و اعتبار آن متفاوت است که جدول زیر کاملا هزینه ویزای قطر را شرح داده است.

نوع ویزاهزینه صدور (ریال قطر)
ویزای مقام‌های رسمیمعاف از پرداخت هزینه
ویزای تجاری۲۰۰
ویزای توریستی۲۰۰
ویزای شهروندان عضو شورای همکاری خلیج فارس۱۰۰
ویزای همراهان شهروندان عضو شورای همکاری خلیج فارس۱۰۰
ویزای ترانزیت۱۰۰
ویزای توریستی مشترک برای بازدید از دو کشور قطر و عمان۱۰۰
ویزای فوری توریستی۱۰۰
ویزای بازدید۲۰۰
ویزای مجدد۲۰۰

نکاتی پیرامون اخذ ویزای قطر

 • روادید قطر از تاریخ صدور دارای یک ماه اعتبار بوده و پس از ورود به قطر اجازه خواهید داشت تا ۲۸ روز در این کشور اقامت داشته باشید.
 • برای صدور ویزا، داشتن برگه رزرو حداقل ۳ روزه هتل کافی بوده اما در صورتی که اقامت شما بیش از ۳ روز طول بکشد، حتما بایستی برای رزرو هتل اقدام فرمایید در غیر اینصورت در هنگام خروج با مشکل روبرو خواهید شد.
 • شنیده می‌شود که ویزای قطر شیراز صادر می‌شود اما در واقع سفارت قطر در شیراز اصلا وجود ندارد! لطفا به شایعه‌ها توجه نکنید.
 • مدت زمان ویزای شما بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز خواهد بود که در برخی موارد این زمان به ۳۰ روز کاهش پیدا میکند. رئیس سازمان گردشگری قطر درباره این سیاست اذعان داشت که این کار باعث خواهد شد تا قطر به آزادترین کشور خاورمیانه تبدیل شود و همگان بتوانند آثار طبیعی و فرهنگی این کشور را مشاهده کنند. متاسفانه در لیست کشورهای اعلام شده اسمی از ایران دیده نمیشود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دسته بندی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

63 دیدگاه ثبت شده

 • با سلام آیا میتونم در رشته های برق ساختمان یا برق صنعتی ویا حتی تاسیسات ساختمان یا تاسیسات بیمارستانی فعالیت داشته باشم لطفا راهنمایی کنید چون من کارفرمایی نمیشناسم
  آیا جای هست که کارفرما معرفی کنه

  1. سلام. بهترین جایی که می‌توانید کارفرما پیدا کنید سایت‌های کاریابی خارجی هستند که کارفرمایان اعلام نیاز به نیرو می‌کنند و شما می‌توانید با ارسال رزومه شانس خود را برای کار در قطر امتحان کنید.

 • سلام
  اگ شخصی از طریق کارفرما اقدام کنه واسه کار پیدا کردن ایا امکانش هست بدون این پرسه سخت شروع به فعالیت کنه

  1. سلام. در هر صورت بعد از پیدا کردن کار باید ویزای کاری اخذ نمایید تا بتوانید در این کشور مشغول بکار شوید. البته اگر آشنایی دارید که می‌تواند برایتان پیشنهاد شغلی بفرستد کارتان خیلی سریع‌تر انجام خواهد شد.

 • سلام آیا میشه از طریق ورزش برای اقامت در قطر اقدام کرد؟و به عنوان بازیکنشون براشون فعالیت کنی و بهت حقوق بدن؟چندین مقام قهرمانی کشور در موتورسواری هم دارم

  1. سلام. خیر، شاید داشتن دعوتنامه کمکتان بکند اما داشتن برگه رزرو هتل برای صدور ویزای فرودگاهی الزامی است. بهتر است تا با سفارت قطر در تهران ارتباط برقرار کنید و این مورد را سوال کنید.

 • سلام. اگر ما همینجوری بلیط قطر تهیه کنیم و به قطر بریم و در این مدت اونجا کار پیدا کنیم, امکانش هست بتونیم ویزای کار دریافت کنیم؟
  اصلا چقد میتونیم توی قطر بمونیم؟

  1. سلام. بله، شانس این وجود دارد که بتوانید شغل مدنظرتان را پیدا کنید، ولی اگر نمی‌خواهید هزینه کنید می‌توانید از سایت‌های کاریابی آنلاین قطری اقدام فرمایید.