جنگل ابر

جنگل ابر شاهرود سمنان يکي از زيباترين و خوش آب و هواترين جنگل‌هاي دنياست که در 45 کيلومتري شمال شرقي شاهرود در مسير جاده آزادشهر قرار دارد که در آن مي توانيد هم نشيني خاطره انگيزي با طبيعت داشته باشيد.

جنگل ابر در 45 كيلومتري شمال شاهرود در مسير جاده شاهرود به آزاد شهر قرار دارد و ادامه جنگل هاي سرسبز شمال کشور است و از آنجا که فضاي اين جنگل را پوششي از ابر فراگرفته به همين دليل اين جنگل را جنگل ابر مي‌نامند از طرف شمال محدود است به جنگل هاي استان گلستان و از طرف شرق به منطقه اولنگ از طرف جنوب به كوه قاسم و كوه ابر و قطري و از طرف غرب محدود به كوه يخام و تكيانو است.

اين منطقه در حدفاصل بين دو كلان اقليم خشك و نيمه خشك و مرطوب و نيمه مرطوب واقع شده كه اين امر باعث ايجاد تنوع گياهي و جانوري شده است. از گياهان درختي مي توان بلوط، ممرز افرا، شيردار، توسكا، آزاد داغداغان و از گياهان مرتعي گونه هاي كلاه مير حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهي، آويشن و شبدر را نام برد.

پيشنهاد ميکنيم اين مطلب را نيز مشاهده کنيد : ريگ جن

از جانوران اين منطقه مي توان خرس قهوهاي، گرك، پلنگ، خوک وحشي، شغال، روباه، خرگوش، كل و بز، شوكا، و از پرندگان كبك، كبوتر جنگلي، بلدرچين، عقاب جنگلي، كركس، شاهين، فاخته، قرقاول را نامبرد. جنگل ابر داراي چشمه سارهاي متعددي است كه از آن جمله مي توان به چشمه آلوچال، آب شرش، آبشار و چشمه مورد نظر اشاره كرد.

اگر بنا بر شب‌ ماندن در جنگل باشد، بهتر است سفر همراه با تورهاي طبيعت‌ گردي انجام شود و با توجه به سرماي شب بايد کيسه خواب، لباس گرم و بادگير به همراه داشت. صبح زود بهترين زمان براي عکاسي است،

در ته يکي از دره‌ها آبشاري به نام “شُرشُر” هست که به خاطر صعب‌العبور بودن رفتن به آن ممکن نيست. تنها براي ماجراجويان ممکن است که از مسيرهاي سخت و پرتگاهي در گروه‌هاي کوچک دو سه نفره با راهنماي مجرب آن را ببينند.
بايد هميشه به ياد داشت که ابرها خبر نمي‌کنند، برنامه‌ها را به دقت بايد تنظيم کرد و پيش از تاريکي هوا به جايي مطمئن رسيد، اما براي احتياط هم که شده در گلگشت‌ها هم بايد آب و خوراکي‌هاي شيرين و چراغ قوه و جعبه کمک هاي اوليه به همراه داشت. خطر گراز و خرس را هم در مناطق بسيار بکر بايد اضافه کرد، محل کمپ بايد به دقت انتخاب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *