کویر شهداد

کویر شهداد به کوههای شنی می گویند که بر اثر عامل فرسایشی غالب کویر ” باد ” ایجاد می گردد و فرم ها و شکلهای مسحور کننده ای را ایجاد می کنند که کمتر کسی میتواند پس از دیدن این مناظر , انگشت به دهان نماند و مسحور این زیبایی بی مانند نشود.

وقتی ناگهان در دل بیابان لوت چشمتان به سازه های خاکی عجیب و غریب بیفتد و این سازه های خاکی تا چشم کار میکنند دیده میشوند ، انگار وارد یک شهر شده اید. شهری بدون هیچ سکنه ای که انگار تنها برای ارواح ساخته شده که شاید برای همین است که کویر شهداد را شهر جن و پری است.

کویر شهداد تا کرمان صد کیلومتر فاصله و تا شهر افسانه‌ای ” کلوتها ” تقریبا ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. این منطقه در بین زمینشناسان به یکی از ” قطب های گرمایی زمین ” شناخته می شود و همین خشکی کویر ممکن است گردشگران را از اروپای سبز به ایران بکشاند.

در نزدیکی کویر شهداد، نکباها (گلدانهای کویری) وجود دارد که گاه طول آنها به ۱۰ متر نیز می رسد در حالی که بلندترین نبکاهاى صحراهاى قاره آفریقا تنها ۳ متر طول دارند.

شهر افسانه‌ای کلوتها ۱۱ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و فاصله اش با شهر شهداد تنها ۴۰ کیلومتر است و حدود ۲۰ هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است. در کویر شهداد، ۱۰۰ هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست. در محدوده‌ای ۳۰ هزار کیلومتری، در دل لوت، هیچ حیاتی وجود ندارد. بنابر گفته ها این ادعا است که جسد سالم گاوی است که در زمستان سال ۱۳۶۵ در کویر لوت تلف شده بود پس از گذشت ۱۵ سال از آن زمان، جسد این گاو در حالی که براثر نور شدید آفتاب خشک شده بود بدون هیچ تغییری پیدا شد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : جزیره ترشاب کرمان

این گرما و خشکی بی نظیر می شد تا بهترین منبع درآمد برای بومیان منطقه باشد، اما متاسفانه اکنون جز آزار و اذیت هیچ چیزی برایشان ندارد. افزایش وحشتناک دمای هوا در تیر ماه، در بخش محروم شهداد کرمان، شمار زیادی از خانواده‌های محروم این منطقه را وادار به کوچ کرده است تا عوارض افزایش دما تأثیر نامطلوب خود را در بخش کشاورزی بر جای گذاشته است.

حتما بخوانید:  حمام فین
حتما بخوانید:  حمام فین

خبیص نیز نام قدیم شهداد است که درحاشیه غربی و دامنه شرقی کوهستان سیرچ جا خوش کرده و این ‌بخش در پای بلندترین کوههای این ناحیه، یعنی سیرچ و جفتان، قرار گرفته است و ارتفاع بلندترین قله آن به ۳ هزار و ۹۹۰ متر می‌رسد که قلل ارتفاعات این کوهستان تا اواخر اردیبهشت‌ ماه پوشیده از برف است،  ‌از این‌ رو آبهای فراوانی به طرف دشت جریان دارد.

شهداد در ارتفاع ۴۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد که از سمت شرق فاصله آن تا دشت لوت حدود ۳۰ کیلومتر و مشرف به جلگه ای است به نام تکاب که بخش‌ اصلی خبیص را تشکیل می‌دهد.

آب دائمی شهداد از رودخانه “درختنگان” تأمین می‌شود. این رودخانه از ارتفاعات “هی‌نامان” سرچشمه می‌گیرد و از راه دره درختنگان عبور می‌کند، در مدخل تنگه “چهار فرسخ”، به طرف شمال منحرف می‌شود، سپس از طریق آبادی ابراهیم‌آباد به سوی لوت جریان می‌یابد که آب این رودخانه در زمستان فراوان و در تابستان کم می‌شود. در تنگه چهار فرسخ، شعبه‌ای از رودخانه درختنگان جدا شده و مستقیم رو به شرق، به طرف شهداد، جاری است.
شهداد کنونی به شکل مثلثی است که راس آن به طرف دره “کناران” و قاعده آن به سمت شرق در حوزه تکاب قرار گرفته است و به کلوتهای موازی حاشیه لوت منتهی می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *