کویر شهداد

کویر شهداد به کوههای شنی می گویند که بر اثر عامل فرسایشی غالب کویر ” باد ” ایجاد می گردد و فرم ها و شکلهای مسحور کننده ای را ایجاد می کنند که کمتر کسی میتواند پس از دیدن این مناظر , انگشت به دهان نماند و مسحور این زیبایی بی مانند نشود.

وقتی ناگهان در دل بیابان لوت چشمتان به سازه های خاکی عجیب و غریب بیفتد و این سازه های خاکی تا چشم کار میکنند دیده میشوند ، انگار وارد یک شهر شده اید. شهری بدون هیچ سکنه ای که انگار تنها برای ارواح ساخته شده که شاید برای همین است که کویر شهداد را شهر جن و پری است.

کویر شهداد تا كرمان صد كیلومتر فاصله و تا شهر افسانه‌ای ” كلوتها ” تقریبا 40 كیلومتر فاصله دارد. این منطقه در بین زمینشناسان به یکی از ” قطب های گرمایی زمین ” شناخته می شود و همین خشكی كویر ممکن است گردشگران را از اروپای سبز به ایران بكشاند.

در نزدیكی کویر شهداد، نکباها (گلدانهای كویری) وجود دارد كه گاه طول آنها به 10 متر نیز می رسد در حالی که بلندترین نبکاهاى صحراهاى قاره آفریقا تنها 3 متر طول دارند.

شهر افسانه‌ای کلوتها 11 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و فاصله اش با شهر شهداد تنها 40 كیلومتر است و حدود 20 هزار سال قبل، با فرسایش آبی و بادى، به وجود آمده است. در کویر شهداد، 100 هکتار نمکزار به شکل جوشش تخم مرغی وجود دارد که در هیچ جاى دنیا مشابه آن نیست. در محدوده‌ای 30 هزار کیلومتری، در دل لوت، هیچ حیاتی وجود ندارد. بنابر گفته ها این ادعا است که جسد سالم گاوی است كه در زمستان سال 1365 در كویر لوت تلف شده بود پس از گذشت 15 سال از آن زمان، جسد این گاو در حالی كه براثر نور شدید آفتاب خشک شده بود بدون هیچ تغییری پیدا شد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : جزیره ترشاب کرمان

این گرما و خشكی بی نظیر می شد تا بهترین منبع درآمد برای بومیان منطقه باشد، اما متاسفانه اكنون جز آزار و اذیت هیچ چیزی برایشان ندارد. افزایش وحشتناک دمای هوا در تیر ماه، در بخش محروم شهداد كرمان، شمار زیادی از خانواده‌های محروم این منطقه را وادار به كوچ كرده است تا عوارض افزایش دما تأثیر نامطلوب خود را در بخش كشاورزی بر جای گذاشته است.

خبیص نیز نام قدیم شهداد است که درحاشیه غربی و دامنه شرقی كوهستان سیرچ جا خوش کرده و این ‌بخش در پای بلندترین كوههای این ناحیه، یعنی سیرچ و جفتان، قرار گرفته است و ارتفاع بلندترین قله آن به 3 هزار و 990 متر می‌رسد که قلل ارتفاعات این كوهستان تا اواخر اردیبهشت‌ ماه پوشیده از برف است،  ‌از این‌ رو آبهای فراوانی به طرف دشت جریان دارد.

شهداد در ارتفاع 430 متری از سطح دریا قرار دارد که از سمت شرق فاصله آن تا دشت لوت حدود 30 كیلومتر و مشرف به جلگه ای است به نام تكاب كه بخش‌ اصلی خبیص را تشكیل می‌دهد.

آب دائمی شهداد از رودخانه “درختنگان” تأمین می‌شود. این رودخانه از ارتفاعات “هی‌نامان” سرچشمه می‌گیرد و از راه دره درختنگان عبور می‌كند، در مدخل تنگه “چهار فرسخ”، به طرف شمال منحرف می‌شود، سپس از طریق آبادی ابراهیم‌آباد به سوی لوت جریان می‌یابد که آب این رودخانه در زمستان فراوان و در تابستان كم می‌شود. در تنگه چهار فرسخ، شعبه‌ای از رودخانه درختنگان جدا شده و مستقیم رو به شرق، به طرف شهداد، جاری است.
شهداد كنونی به شكل مثلثی است كه راس آن به طرف دره “كناران” و قاعده آن به سمت شرق در حوزه تكاب قرار گرفته است و به كلوتهای موازی حاشیه لوت منتهی می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *