ویزای چک؛ کامل‌ترین راهنمای اخذ ویزای جمهوری چک

ویزای چک

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

چک کشوری واقع در میانه قاره اروپا است که جزو اتحادیه اروپا و البته معاهده شینگن به حساب میآید. این کشور در سال ۱۹۹۳ و پس از فروپاشی شوروی از کشوری به نام چکاسلواکی پدید آمد. با توجه به معاهده شینگن، مسافران برای سفر توریستی به این کشور باید ویزای چک (شینگن) اخذ نمایند. اما این ویزا جقدر برای ایرانیان آسان خواهد بود؟

در حال حاضر تمامی مراحل اخذ نوبت و تحویل مدارک توسط شرکت VFS Global واقع در مرکز خرید پالادیوم انجام می‌شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به سفارت نخواهد بود. گرچه در مواردی خاص دیده می‌شود که پس از تحویل مدارک به VFS باز هم نیاز به مصاحبه حضوری ویزای چک می‌باشد.

ویزای چک

در مقاله راهنمای اخذ ویزای شینگن مفصلا در مورد معاهده شینگن توضیح داده‌ایم اما بار دیگر کلیاتی از آن را برایتان بازگو خواهیم کرد. ۲۶ کشور عضو این معاهده هستند که علاوه بر شرایط خاصی که در تجارت وجود دارد، مسافرانی که ویزای شینگن در اختیار داشته باشند نیازی به کنترل پاسپورت در مبادی ورودی یا خروجی کشور دیگری در شینگن را نخواهند داشت.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1535441103698{margin-top: 20px !important;margin-bottom: 20px !important;padding-top: 25px !important;padding-right: 25px !important;padding-bottom: 25px !important;padding-left: 25px !important;background-color: #f9f9f9 !important;border-radius: 3px !important;}”]

  • بررسی انواع ویزا
  • سفارت چک در تهران
  • وقت سفارت چک (VFS Gbolal)
  • مدارک لازم
  • تحویل مدارک به VFS Global
  • مصاحبه سفارت چک
  • هزینه و مدت صدور ویزا

[/vc_column_text][vc_column_text]

انواع ویزای شینگن

همانطور که گفته شد ویزای چک از نوع شینگن می‌باشد و به طبع انواع ویزای آن نیز از این قانون تبعیت می‌کند و به شرح زیر است.

ویزای شینگن نوع A

این نوع ویزا برای کسانی مناسب است که تنها به سالن ترانزیت یک فرودگاه در محدوده شینگن برای تعویض پرواز ورود پیدا خواهند کرد. به عنوان مثال قصد دارید تا به آرژانتین سفر کنید و پروازی که رزرو کرده‌اید یک توقف در ایتالیا دارد و باید در آنجا هواپیمایتان را تعویض کنید. این تعویض نیازمند ورود به سالن ترانزیت است و مسافر حق خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

تنها ۱۸ کشور باید قبل از پرواز، به ویزای ترانزیت چک-شینگن (Airport Transit Visa) نیاز خواهند داشت و باید آن را از سفارت دریافت کنند که متاسفانه ایران یکی از آن‌هاست. علت اصلی آن هم درخواست پناهندگی بود که برخی از این طریق اقدام می‌کردند.

ویزای شینگن نوع B

این ویزا نیز مربوط به ترانزیت بود که منسوخ شده و دیگر وجود ندارد.

ویزای شینگن نوع C

در ابتدا باید گفت که خود این ویزا به سه دسته یک‌بار ورود، دوبار ورود و چندبار ورود یا مولتیپل تقسیم بندی می‌شود. در این مقاله نیز قصد بررسی اخذ این نوع ویزا را داریم.

اکثر درخواست‌هایی که برای ویزای چک به ثبت میرسد هم در همین دسته قرار دارند. این نوع، ویزای کوتاه مدت (Short-Stay Visa) نام دارد و به متقاضی این اجازه را می‌دهد که حداکثر ۹۰ روز به صورت پیوسته یا ناپیوسته در یک بازه زمانی ۱۸۰ روزه در کشورهای حوزه شینگن اقامت داشته باشد. ۱۱۴ کشور برای ورود به شینگن نیازمند دریافت آن هستند که به طبع ایران یکی از آن‌هاست. اگر شما قصد سفر توریستی، شرکت در نمایشگاه، دیدار با خویشاوندان یا.. را دارید باید این نوع ویزا را به سفارت چک در تهران درخواست دهید.

ویزای شینگن نوع D

این نوع ویزا در واقع به عنوان ویزای شینگن نیست و به عنوان ویزای ملی یا National Visa شناخته می‌شود. اگر متقاضی تحصیل یا کار در کشورهای حوزه شینگن هستید باید درخواست این ویزا را دهید.

تعیین وقت سفارت چک

[/vc_column_text][vc_column_text]

سفارت چک در تهران

در حال حاضر برای اخذ ویزای توریستی چک دیگر نیازی به مراجعه به سفارت نیست مگر در شرایط خاص که از طرف سفارت به شما اعلام می‌شود و تمامی روند ارسال مدارک به سفارت از طرف شرکت VFS Global صورت می‌پذیرد. اما برای درخواست ویزای دیگر مانند تحصیلی یا تجاری نیاز است که با سفارت تماس حاصل فرمایید.

سفارت جمهوری چک در تهران

آدرس سفارت چک در تهران: تهران، خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، کوچه نسترن، پلاک ۳۶

تلفن: ۲۶۱۱۸۸۵۱-۰۲۱

فکس: ۲۲۸۰۲۰۷۹-۰۲۱

کدپستی: ۴۴۵۷-۱۱۳۶۵

ایمیل سفارت جمهوری چک

سایت سفارت جمهوری چک در تهران

[/vc_column_text][vc_column_text]

وقت سفارت جمهوری چک (VFS Global)

همانطور که مستحضرید تمامی مراحل اخذ مدارک و انگشت‌نگاری به شرکت VFS Global تهران واگذار شده و برای تحویل مدارک نیاز به اخذ نوبت از VFS هستید که باید مراحل زیر را دنبال کنید.

تنهای کاری که باید انجام دهید ارسال یک ایمیل درخواست نوبت به ایمیل مختص ویزای چک VFS است. برای اخذ نوبت ویزای سفارت چک باید به آدرس appointmentczechrepublic@vfshelpline.com ایمیل زیر را ارسال نمایید.

در فرم زیر به جای عبارت X باید مشخصات خود را کامل نمایید و به سایر موارد کاری نداشته باشید. پس از تکمیل آن را به ایمیلی که در بالا به آن اشاره شده ارسال نمایید.

Apointment for Czech Republic visa Subject
X Full Name (as passport)
X Gender
X Nationality
X Date of Brith
X Passport Number
X Passport Expiry Date
X Date of Departure
X Contact number
X Preferred Date of Appointment
Message

توجه داشته باشید اگر با دوست یا همسر خود قصد اخذ وقت دارید می‌توانید هر دو مشخصات فردی را در یک ایمیل ارسال کنید و یا در دو ایمیل جداگانه و تفاوتی در این دو حالت نخواهد بود. فقط اگر با همسرتان اقدام به اخذ ویزا می‌کنید، بهتر است تا هر دو مشخصات در یک ایمیل گنجانده شود.

[/vc_column_text][vc_column_text]

مدارک لازم برای ویزای چک

مدارکی که ادامه به آن‌ها اشاره شده تنها برای درخواست ویزای توریستی کوتاه مدت چک می‌باشد و اگر قصد دارید تا بیش از ۹۰ روز در این کشور به عنوان گردشگر یا غیره اقامت داشته باشید باید مدارکی دیگر ارائه داده شود.

مدارک عمومی

پاسپورت با حداقل سه ماه اعتبار از تاریخ انتقضای ویزا که حداقل دو صفحه خالی داشته باشد. کپی از صفحه اول و تمامی صفحاتی که در آن‌ها مهر خورده است حتی در پاسپورت قبلی نیاز است.

تکمیل و ارائه فرم تقاضای ویزای شینگن چک که باید توسط خود متقاضی کامل گردد (برای افراد زیر ۱۵ سال امضای یکی از والدین بر فرم نیاز است).

دو قطعه عکس ۴×۶ رنگی با پس زمینه سفید که به تازگی گرفته شده باشد و با پاسورت یکی نباشد (چسب باید با چسب مایع به فرم زده شود، استفاده از منگنه مجاز نیست).

رزرو هتل یا تایید اقامت یا پوشش هزینه‌ها توسط شخصی حقیقی یا حقوقی

دعوتنامه در صورت وجود (اصل دعوتنامه باید از اداره مهاجرت جمهوری چک و به صورت رسمی توسط پلیس مهاجرت این کشور مهر و امضا شده باشد).

رزرو بلیط رفت و برگشت هوایی

پرینت ریز گردش حساب سه ماهه آخر از بانک که به تایید و مهر امور بین‌الملل بانک رسیده باشد.

مدارک تمکن مالی مانند (کارت بانکی بین‌المللی، چک مسافرتی و…)

ترجمه شناسنامه با مهر دارالترجمه رسمی

ترجمه دفترچه بیمه

بیمه مسافرتی که کل مدت زمان شما را در این کشور پوشش دهد. ضمنا ارزش آن باید حداقل ۳۰ هزار یورو باشد.

پرداخت هزینه ویزا+خدمات VFS نقدا و به صورت یورو باید انجام شود.

آدرس جدید سفارت چک در تهران

مدارک شغلی

مقامات: حکم انتصاب یا گواهی تصدی و پرینت آخرین حقوق دریافتی

کارمندان: ارائه گواهی استخدام یا آخرین قرارداد استخدام به همراه پرداخت سه ماه آخر و گواهی تحت پوشش بودن بیمه تامین اجتماعی

تجار: گواهی یا کارت بازرگانی

مدیران یا سهامداران شرکت‌ها: نامه‌ای از سوی نماینده قانونی شرکت که در آن وضعیت متقاضی را تایید کرده و آن را امضا کند. برای مدیران گواهی ثبت شرکت که می‌تواند آگهی ثبت در روزنامه رسمی باشد.

هنرمندان: گواهی عضویت در یکی از انجمن‌های حرفه‌ای مانند خانه سینما، خانه عکاسان یا مواردی از این دست به همراه گواهی بیمه.

بازنشستگان: ارائه گواهی دریافت حقوق از سازمان مربوطه

دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال: این دسته از افراد باید گواهی وضعیت استخدام والدین را به همراه گواهی اشتغال به تحصیل دانش‌آموز را ارائه دهند.

بیکاران: این دسته افراد باید یک گواهی از وضعیت اقتصادی خود ارائه کنند مانند گواهی ازدواج، دفترچه ثبت خانوادگی و مدارکی دال بر مالکیت اموال

هدف از سفر چیست؟

شما باید سفارت چک را از قصد سفرتان به این کشور قانع کنید که با ارائه یکی از مدارک زیر این مورد قابل انجام است.

گردشگری: برای اخذ ویزای چک از نوع توریستی ارائه بلیط پرواز، رزرو هتل و یک برنامه سفر مناسب برای آن دسته از سفرهای گردشگری کفایت می‌کند.

دیدار از خانواده یا دوستان: برای دیدار با خانواده یا دوستان خود بهتر است دعوتنامه‌ای از آن‌ها داشته باشید که به تایید پلیس مهاجرت جمهوری چک رسیده باشد. ضمنا ارائه گواهی وابستگی خانوادگی مانند شناسنامه نیز الزامی می‌باشد.

تجاری: داشتن دعوتنامه تجاری از یک شرکت که در این کشور فعالیت می‌کند الزامی است. در دعوتنامه مربوطه باید دلیل دیدار، تاریخ و مستندات رابطه تجاری مانند قرارداد، پیش‌فاکتور و یا… ذکر شود. در ضمن اصل دعوتنامه باید به تایید اداره پلیس مهاجرت چک برسد و مهر و امضا شود.

مسابقات ورزشی: ارائه اصل دعوتنامه سازمان برگزار کننده مسابقات

ماموریت رسمی: اگر برای انجام ماموریتی کاری به این کشور سفر می‌کنید باید موارد زیر را به همراه داشته باشید:

  • یادداشت رسمی یا حکم ماموریت که در آن نام و نام خانوادگی شخص به همراه عنوان رسمی شغل، هدف از سفر، تاریخ استخدام و تعهد پوشش هزینه‌های سفر نوشته شده باشد.
  • دعوتنامه معتبر از سازمان دعوت کننده

شرکت در نمایشگاه تجاری: ارائه بلیط نمایشگاه تجاری به همراه دعوتنامه صادر شده توسط سازمان برگزار کننده نمایشگاه یا نماینده رسمی ایرانی در آن نمایشگاه به همراه تائیدیه پرداخت هزینه غرفه در نمایشگاه.

آدرس سفارت چک در تهران

[/vc_column_text][vc_column_text]

ویزای چک VFS

پس از آنکه ایمیل درخواست وقت را به VFS Global ارسال کردید معمولا طی ۴۸ ساعت آینده با درخواست وقت موافقت شده و نوبتی را برایتان ارسال خواهد کرد. که باید آن ایمیل را پرینت و در زمان ذکر شده به این شرکت واقع در مرکز خرید پالادیوم مراجعه نمایید.

در زمان مراجعه نوبت پرینت گرفته شده را باید به نگهبان ارائه دهید تا اجازه ورود شما را به سالن انتظار بدهد و پس از بررسی پاسپورت نوبت دیگری به شما داده خواهد شد که باید بنشینید تا صدایتان بزنند.

پس از آنکه نوبت‌تان شد باید تمامی مدارک خواسته شده را طبق مواردی که کارمند از شما درخواست می‌کند را اصل، کپی و ترجمه رسمی را ارائه می‌دهید و درنهایت تمامی مدارک اصل شما غیر از پاسپورت به شما بازگردانده خواهد شد.

در انتهای کار نیز پس از پرداخت مبلغ ۶۰ یورو بابت ویزا و مبلغی بابت کارمزد شرکت VFS Global رسیدی به شما داده می‌شود که باید با به همراه داشتن آن و کارت ملی خود پس صدور یا عدم صدور ویزا مجددا به VFS مراجعه کرده و پاسپورت خود را دریافت کنید.

پس از حدود دو هفته جواب درخواست ویزای جمهوری چک شما مشخص خواهد شد و از طرف VFS ایمیلی مبنی بر دریافت مدارک از طرف سفارت برایتان ارسال خواهد شد که پس از آن باید برای تحویل پاسپورت خود می‌توانید همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ به این شرکت مراجعه نمایید.

در برخی موارد که خیلی هم کم اتفاق می‌افتد ممکن است که سفارت با شما تماس گرفته و از شما بخواهد تا در تاریخ مشخص شده برای مصاحبه سفارت چک بیآیید. در چنین شرایطی معمولا از شما سوالاتی مربوط به هدف از سفر خواهند پرسید.

تعیین وقت سفارت چک

[/vc_column_text][vc_column_text]

هزینه و مدت زمان صدور ویزا

هزینه ویزای چک همان چیزی است که معاهده شینگن تعیین کرده است. یعنی برای بزرگسالان ۶۰ یورو، کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۴۵ یورو و کودکان زیر ۶ سال رایگان تعیین شده است.

[/vc_column_text][vc_column_text]

نکات مربوط به اخذ ویزا

از ۱۵ دقیقه قبل در VFS Global حضور داشته باشید و چنانچه حتی ۱۰ دقیقه از زمان تعیین شده بگذرد باید نوبت دیگری را دریافت کنید.

سفارت بسیار بر روی موضوع هتل حساس است و حتما رزرو را از سایت بوکینگ و با یک کارت اعتباری واقعی انجام دهید.

هتلی که رزرو کرده‌اید حتما باید کانفیرم شده باشند تا مورد تایید سفارت قرار گیرند.

ارائه یک برنامه سفر کامل و بدون نقص تاثیر بسیار مثبتی در بررسی پرونده درخواست ویزای چک شما خواهد داشت.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search