ویزای لهستان؛ شینگنی آسان یا سخت؟

سوالات مصاحبه سفارت لهستان

لهستان کشوری است در شرق اروپا و عضو معاهده شینگن که جاذبه‌های گردشگری بسیاری را در خود جای داده و یادگاری‌های به جا مانده از دوران جنگ جهانی باعث رونق صنعت گردشگری در این کشور شده است. اما اخذ ویزای لهستان چقدر مشکل خواهد بود؟

تجربه ویزای لهستان می‌گوید اخذ ویزای شینگن از سفارت این کشور به مراتب آسان‌تر دیگر کشورهای اروپایی مانند آلمان یا اتریش می‌باشد اما واقعیت آن است که اینطور نیست. چراکه سازوکار صدور ویزای شینگن در تمامی سفارت‌ها یکی است و تفاوتی ندارد که فرد از کجا، درخواست ویزای شینگن داده باشد.

راهنمای اخذ ویزای لهستان

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، لهستان کشور بسیار زیبایی است که در طول دوران جنگ جهانی تاریخ بسیار پر فراز و نشیبی را گذرانده است و بیش از ۱۵ اثر تاریخی را در یونسکو به ثبت رسانده، پس می‌توان نتیجه گرفت که سفر توریستی به لهستان می‌تواند به خاطره خوبی برایتان تبدیل شود.

ویزای لهستان

با اینکه لهستان کشوری توریستی می‌باشد اما مسافران بسیار کمی از ایران به لهستان سفر می‌کنند و البته همین موضوع باعث شده تا اخذ وقت سفارت لهستان نیز آسان‌تر و نزدیک‌تر باشد. اما همین موضوع سفرهای کم از ایران به این کشور باعث شده تا سفارت سختگیری بیشتری برای دانستن قصد سفر شما داشته باشد.

اگر برای ویزای توریستی لهستان درخواست داده‌اید باید آشنایی کلی با جاذبه‌های گردشگری این کشور داشته باشید تا در زمان مصاحبه سفارت لهستان دچار مشکل نشوید.

انواع ویزای لهستان

از آنجایی که صدور ویزای لهستان از قانون شینگن تبعیت می‌کند انواع ویزاهای آن با سایر کشورهای عضو شینگن برابر است. پس توضیحات کاملی راجع به این قسمت نمی‌دهم چراکه در مقاله “ویزای شینگن” به طور مفصل به بررسی انواع ویزا پرداخته‌ایم.

سفارت لهستان

آدرس: تهران، بلوار آفریقا، خیابان پیروز، پلاک ۲

تلفن: ۴-۸۸۷۸۷۲۶۲-۰۲۱

فکس: ۸۸۷۸۸۷۷۴-۰۲۱

سایت سفارت لهستان در تهران

تجربه ویزای لهستان

روز و ساعت کار سفارت لهستان در تهران

فعالیت سفارت لهستان در تهران در روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۹ الی ۱۵ می‌باشد، اما ساعت کاری بخش کنسولگری از ساعت ۹ الی ۱۳ در نظر گرفته شده است. ضمنا برای تحویل مدارک باید پس از ساعت ۱۰ به سفارت مراجعه کرد.

اگر هم نیاز به انجام مصاحبه ویزای لهستان بود باید بین ساعات ۱۰ الی ۱۲ به سفارت مراجعه کرد که البته زمان آن پیشتر با شما هماهنگ خواهد شد.

وقت سفارت لهستان

خوشبختانه اخذ وقت از سفارت لهستان به سختی دیگر کشورهای اروپایی نیست و این پروسه به صورت آنلاین انجام میشود و البته معمولا وقت‌های نزدیک در دسترس است.

برای اخذ وقت آنلاین از سفارت لهستان در ابتدا باید وارد صفحه secure.e-konsulat.gov.pl شوید و چنانچه قصد ارائه درخواست ویزای توریستی لهستان را دارید از منوی سمت چپ گزینه Schengen Visa – Register form را انتخاب نمایید.

وقت سفارت لهستان

در صفحه بعدی باید کادر مربوط به تشخیص ربات از انسان را کامل نمایید (عبارات وارد شده در تصویر را در کادر زیرین وارد نمایید)، سپس بر روی گزینه Continue کلیک نمایید.

اخذ وقت سفارت لهستان فوری

در صفحه بعدی باید از فیلد Type of service ویزایی را که مدنظرتان است را انتخاب نمایید. از آنجایی که احتمالا شما هم مثل من قصد دارید به قصد گردشگری به این کشور سفر کنید گزینه Schengen Visa (Tourism) را انتخاب کنید و به صفحه بعدی بروید.

در صفحه بعدی وقت‌های آزاد سفارت لهستان نمایش داده شده است و باید یکی را انتخاب کنید و آن را رزرو نمایید. پس از انتخاب رزرو وقت، به صفحه دیگری هدایت خواهید شد که تعدادی سوال پیرامون اطلاعات شخصی و سفرتان از شما پرسیده خواهد شد که این در حقیقت همان فرم ویزای شینگن است.

راستی اگر نمی‌دانید که چطور فرم را پر کنید، حتما مقاله “راهنمای پر کردن ویزای شینگن” را بخوانید. در نهایت کدی به شما نمایش داده می‌شود که باید آن را جایی یادداشت کنید و هنگام مراجعه به سفارت آن را در اختیار داشته باشید.

با گذشت حدود ۲۴ ساعت فرم ویزایی که تکمیل کرده‌اید برایتان ایمیل خواهد شد که باید آن را پرینت بگیرید و امضا کنید و حتما هنگام مراجعه به سفارت لهستان آن را در اختیار داشته باشید.

سوالات مصاحبه سفارت لهستان

مدارک ویزای لهستان

ممکن است مدارک خواسته شده برای هر فرد متفاوت باشد و البته ممکن است داشتن دعوتنامه باعث کاهش برخی مدارک خواسته شده شود، مانند رزرو هتل.

در مقاله “راهنمای ویزای شینگن” با جزئیات کامل به بررسی مدارک پرداخته‌ایم اما در ادامه گریزی هرچند کوتاه به آن‌ها خواهیم زد.

فرم درخواست ویزا: همان فرمی که در سایت سفارت هنگام رزرو وقت تکمیل کردید و پس از ۲۴ ساعت به ایمیل‌تان ارسال شد. فراموش نشود که حتما آن را امضا نمایید.

اصل پاسپورت: حداقل ۲ صفحه خالی با اعتباری بیش از ۳ ماه پس از پایان سفر + کپی از صفحه اول و صفحاتی که در آن‌ها مهر ورود و خروج درج شده است. چنانچه گذرنامه‌های قدیمی شما نیز دارای مهر ورود و خروج است بهتر است تا از آن‌ها نیز یک نسخه کپی تهیه نمایید.

مدارک هویتی: شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه رسمی و مهر دادگستری

عکس: یک قطعه عکس ۴۵×۳۵ رنگی با پس زمینه سفید

بلیط رفت و برگشت: رزرو بلیط رفت و برگشت هوایی، البته بهتر است تا بلیط را خریداری نکنید تا اگر ویزایتان ریجکت شد پولی را از دست ندهید.

دعوتنامه: داشتن دعوتنامه ویزای لهستان الزامی نیست اما اگر داشته باشید، شانس‌تان برای اخذ ویزا بالاتر خواهد رفت.

رزرو هتل: رزرو هتل از سایت بوکینگ کفایت می‌کنه اما در برخی موارد دیده شده که سفارت از افراد درخواست رزرو هتل پرداخت شده کرده است.

مدارک شغلی: قرارداد، فیش حقوقی، گواهی ثبت شرکت و هر چیزی که فکر می‌کنید مربوط به اسناد شغلی شما می‌شود.

مدارک مالی: گواهی تمکن مالی مانند پرینت حساب بانکی خود و بستگان درجه یک‌تان یا…

سند ملکی: داشتن این مورد اصلا الزامی نیست اما شانس‌تان را برای دریافت ویزا بالاتر خواهد برد.

برنامه سفر: اگر بدون دعوتنامه و توریستی به این کشور سفر می‌کنید داشتن یک برنامه سفر مناسب الزامی است و از طرفی شانس بیشتری برای دریافت ویزای لهستان خواهید داشت.

بیمه مسافرتی: داشتن بیمه مسافرتی که شعبه‌ای در لهستان داشته باشد و شما را حداقل ۶۰ هزار یورو تحت پوشش قرار دهد الزامی است.

انگشت‌نگاری و تحویل مدارک

روزی که تعیین شده و در ساعت ۱۰ صبح حتما به سفارت مراجعه نمایید و تمامی مدارک و البته پرینت نوبت‌تان را همراه داشته باشید. پس از ورود به سفارت پشت یک آینه قرار خواهید گرفت که متصدی پشت کانتر را نخواهید دید و تنها مدارک و پول را ارائه می‌دهید.

پس از انگشت نگاری به شما گفته می‌شود که برای مصاحبه یا دریافت جواب ویزا با شما تماس گرفته خواهد شد. معمولا ۲ هفته برای صدور جواب باید منتظر باشید. اما اگر زمان دو هفته‌ای به پایان رسید و تماسی دریافت نکردید، خودتان پیگیر باشید و با سفارت لهستان تماس بگیرید.

سفارت لهستان ویزا

مصاحبه سفارت لهستان

معمولا سفارت لهستان پیش از ارائه ویزا به متقاضیان مصاحبه‌ای را ترتیب می‌دهد تا تصمیم نهایی خود را در مورد صدور یا عدم صدور ویزا به شما را بگیرد. البته در مواردی دیده شده که سفارت بدون انجام مصاحبه ویزا صادر کرده است.

گفتنی است که انجام مصاحبه می‌تواند به زبان فارسی یا انگلیسی باشد و راجع به سوالاتی مانند گردش مالی، سابقه سفر یا جاهایی که قصد دیدنش را دارید از شما سوالاتی شود.

هزینه ویزای لهستان

هزینه‌های مربوط به امور کنسولی طبق تعرفه ویزای شینگن و به شرح زیر می‌باشد.

 • بزرگسالان ۶۰ یورو
 • کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو
 • کودکان زیر ۶ سال رایگان

ساعت کار سفارت لهستان در تهران

نکات ویزای لهستان

 • ویزای تضمینی لهستان؟ بهتر است که از این فکرها بیرون بیایید و خودتان برای اخذ ویزای لهستان اقدام کنید چراکه بعید میدونم چیزی به نام ویزای تضمینی لهستان واقعیت داشته باشد.
 • تنها باید شناسنامه و کارت ملی‌تان به تایید وزارت دادگستری برسد و ترجمه رسمی سایر مدارک کفایت می‌کند.
 • هر فردی که تقاضای ویزای شینگن می‌دهد باید جداگانه فرم مربوطه را کامل نماید.
 • با داشتن ویزای لهستان باید اولین ورودتان از این کشور صورت گیرد.
 • ترجمه تمامی مدارک باید به انگلیسی باشد و نیازی به ترجمه لهستانی نیست.
 • داشتن دعوتنامه لهستان الزامی نیست اما شانس شما را برای دریافت ویزا بیشتر خواهد کرد.
 • تمامی افراد بالای ۱۲ سال باید برای ارائه مدرک شخصا در سفارت لهستان حضور پیدا کنند.

2 پاسخ

 1. با سلام و تشکر
  میخواستم هزینه ویزای لهستان رو حالا در صورت موقت یا مالتی راهنمایی بفرمایید.
  ممنون از شما و راهنمایی شما
  ارادتمند شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search