عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه در تهران یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های تاریخی تهران است که قدمت آن به دوره قاجار بازمی‌گردد. این بنا نه تنها به خاطر معماری‌اش مشهور است بلکه اتفاقاتی تاریخی که در آن رخ داده نیز باعث مشهوریت بیشتر آن شده است. عمارت مسعودیه همه روزه میزبان گردشگران بسیاری از ایران و سایر نقاط جهان است، پس نمی‌شود از دیدن آن گذشت.

عمارت مسعودیه

باغ نگارستان که در سال 1222 ساخته شد یک چیز کم داشت و آن هم کاخ مسعودیه بود، زمانی که این باغ در سال 1290 هجری قمری توسط ظل‌السلطان خریداری شد، دستور ساخت کاخ مسعودیه را داد تا این بنای تاریخی امروزه به یکی از جاذبه‌های گردشگری تهران تبدیل شود.

عمارت مسعودیه

این کاخ بسیار زیبا در سمت غربی عمارت نظامیه و در محله دولت تهران توسط معمار رضا قلی‌خان (سراج‌الملک) در سال 1295 و در مساحتی معادل 4000 متر بنا شد. آنطور که تاریخ می‌گوید، این کاخ دارای دو قسمت بیرونی و اندرونی بوده که متاسفانه امروزه چیزی از قمت اندرونی آن باقی نمانده است. قسمت بیرونی این عمارت را باغ مسعودیه شمل اده که 7 عمارت در آن قرار گرفته که به وسیله حیاط‌هایی به یکدیگر متصل شده‌اند.

هفت عمارت عبارت است از: دیوان‌خانه، سفره‌خانه، حوض‌خانه، سیدجوادی، حیاط مشیری، حیاط خلوت، سردرپیاده‌رو، سر در کالسکه‌رو و بناهای دوران پهلوی.

دسترسی مترو به کاخ مسعودیه

برای اینکه از مترو به کاخ مسعودیه برسید می‌توانید از طریق خط 2 به ایستگاه ملت بروید و پس از خروج در خیابان ملت به سمت خیابان اکباتان حرکت کنید تا به ورودی این کاخ برسید. ضمنا می‌توانید از ایستگاه مترو بهارستان هم به ضلع جنوب غربی میدان بهارستان بروید و وارد خیابان اکباتان بشوید تا در ورودی عمارت مسعودیه را ببینید، گرچه مسیر دوم کمی طولانی‌تر خواهد بود.

چنانچه قصد دارید با اتوبوس به عمارت مسعودیه برسید، می‌توانید با استفاده از اتوبوس‌هایی که به سمت میدان بهارستان تردد می‌کنند به این مکان برسید.

ادرس عمارت مسعودیه

هزینه بازدید

هزینه ورودی کاخ مسعودیه 5000 تومان به ازای هر نفر است. در حال حاضر برخی از قسمت‌های این عمارت درحال بازسازی است و ممکن است تا پایان آن اجازه بازدید از برخی قسمت‌ها را نداشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *