سد نومل

سد نومل

روستای نومل یکی از روستاهای استان گلستان بوده که در دهستان استرآباد قرار گرفته است و یکی از جاذبه‌های دیدنی آن سد نومل است. این روستا یکی از توابع بخش مرکزی شهرستان گرگان می‌باشد. این روستا دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است که از بین آن‌ها میتوان به سد نومل، آبشار‌های زیبای نومل، آثار تاریخی و باستانی از جمله غار چهل گیسو، گورستان‌‌های تاریخی، سنگ نوشته‌‌ها و قلعه تپه اشاره کرد. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این سد بپردازیم.

سد نومل

سدی در فاصله حدودا پانزده کیلومتری جنوب شرقی گرگان وجود دارد که این سد در حوضه آبریز قره سو و بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی نومل ساخته شده است. آبی که به این سد جاری م‌شود از آب رودخانه گرمابدشت از حوضه آبریز قره سو به وسیله یک سد انحرافی تامین میشود. شروع ساخت این سد در سال 1367 بوده و در سال 1372 نیز به بهره برداری رسیده است.

این سد که با نام سد کوثر نیز شناخته میشود از پی 26 متر ارتفاع داشته و تاج آن 600 متر طول دارد. طول سرریز سد نیز 34 متر بوده و از نوع آزاد بتنی دارای پل دسترسی است که قادر است 80 متر در ثانیه سیلاب را از خود عبور دهد. در این سد یک مخزن رسوب‌گیر و یک مخزن اصلی وجود دارد که این مخازن ظرفیتی معادل 2 میلیون و 700 متر مکعب دارند. در شمال سد یک سد انحرافی بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی گرمابدشت ساخته شده که 18.5 متر طول داشته و آب این رودخانه را با ظرفیت حداکثر 200 متر مکعب بر ثانیه در فصل غیر زراعی بعد از اینکه از مخزن رسوبگیر عبور دهد به سمت مخزن سد هدایت میکند.

دریاچه نومل

شبکه سد بطور کلی 1000 هکتار است که به صورت ثقلی به وسیله گالری خروجی پایاب که 79 متر طول دارد و از طریق یک لوله از جنس فلز به طول 750 میلی متر که به وسیله شیر فلکه تنظیم میشود آبیاری میشود. نوع کانال اصلی شبکه سد بتنی است که دارای مقطع ذوزنقه‌ای می‌باشد. این کانال 4300 متر و 350 متر گالری بتنی سرپوشیده طول دارد. کانال‌های درجه یک و دو از جنس بتنی هستند و بیش از 20 کیلومتر طول دارند. عمدتا توان عبور آب کانال‌های آبیاری شبکه سد و طراحی اولیه و ظرفیت تنظیم آنها برای آبیاری مزارع در فصل تابستان تعبیه شده است.

از آب مخزن سد نومل علاوه بر اینکه برای زراعت استفاده میشود، برای پرورش ماهی نیز استفاده مورد استفاده قرار میگیرید که همین امر باعث شده سالانه بیش از 100 تن ماهی به وسیله این سد تولید شود. گفتنی است که روستای نوبل با استناد به سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390 جمعیتی معادل 1520 نفر را دارد که در 390 خانواده تقسیم شده‌اند.

سد نومل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *