روستای کندلوس

روستای کندلوس از توابع بخش کجور در فاصله ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی نوشهر قرار دارد که در محدوده ای کوهستانی و در یکی از دره های زیبای  کوه البراز قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۵۰ متر است. مردم روستای کندلوس، به زبان مازندرانی ( کجوری سخن می گویند. روستای کندلوس با بافت مسکونی متراکم ، در شیب ملایم دامنه کوه پناه گرفته است . کوچه های روستا، پیچ در پیچ و سنگفرش است. خانه های قدیمی، بیشتر در دو طبقه با سقفی شیروانی ساخته شده اند و پوشش لت کوبی یا سفالی دارند. دیوارهای گلی، ایوان های کوچک، پنجره های چوبی و معماری ساده، زیبایی این روستا را دو چندان کرده است. مصالح به کار رفته در بناهای قدیمی شامل سنگ، گل، خشت و چوب است. اما در ساخت خانه های جدید، از مصالح سیمان، گچ، آجر، بلوک و تیرآهن نیز استفاده می شود.

براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۲۵۰۰ نفر برآورد شده است. جمعیت روستای کندلوس در زمستان ها کاهش می یابد و در تابستان ها به دلیل آب و هوای خوش و ییلاقی بودن منطقه ، افزایش می یابد. درآمد اکثر مردم روستای کندلوس، از طریق فعالیتهای زراعی، دامداری و باغداری تامین می شود. گروهی از مردم روستا نیز در بخش خدمات و صنایع دستی اشتغال دارند گندم و جو از محصولات عمده زراعی آن و سیب، هلو و چارمغز از محصولات مهم باغی آن به شمار می رود.

گروهی از مردم روستای کندلوس، در کنار فعالیت های زراعی، به تولید صنایع دستی از قبیل جوراب و نمد می پردازند. در گذشته، بافت قالی، جاجیم، چادر شب، شمد و ساخت صنایع چوبی و ابزارهای فلزی در این منطقه رواج داشته است. شرایط اقلیمی و موقعیت مناسب جغرافیایی روستا، زمینه را برای تولید انواع گل ها و گیاهان دارویی فراهم آورده است. تولید گیاهان دارویی ، یکی از منابع مهم درآمد مردم این روستا است. پوشاک غالب مردم روستای کندلوس مانند سایر نواحی روستایی استان مازندران است، ولی زنان این روستا در مراسم خاص، از لباس های محلی شامل دامن پرچین، پیراهن ، جلیقه و روسری استفاده می کنند.

براساس یافته های باستان شناسان، پیشینه تاریخی روستای کندلوس به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد. روستای کندلوس ، شاهد تمدن های گوناگون در ادوار مختلف تاریخی بوده و نشانه هایی از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود جای داده است. وجود قبور و گورستانهای زرتشتی و مانوی، همچنین ظروف و اشیاء قدیمی که از گوشه و کنار این منطقه بدست آمده، از تمدن درخشان این نقطه از مازندران در دوران قدیم حکایت می کند. ناصرالدین شاه قاجار در خاطراتش از سفر به این منطقه یاد کرده است. “کمال الملک” نقاش نامی ایران نیز که در این سفر همراه ناصر الدین شاه بوده ، تابلویی از این دهکده ترسیم کرده که در ” کاخ موزه صاحبقرانیه ” موجود است روستای کندلوس در میان دره بسیار زیبایی در رشته کوههای البرز استقرار یافته است و چشم اندازهای بی نظیری دارد. مزارع گیاهان دارویی با رنگ های متنوع، جلوه باغ های میوه ، سرسبزی ارتفاعات سر به فلک کشیده البرز.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : آبشار شوشتر

آب و هوای مطبوع و چشمه های آب معدنی، شکوه و جذابیت خاصی به روستای کندلوس بخشیده است. علاوه بر جاذبه های طبیعی، وجود دو موزه مردم شناسی و گیاهان دارویی نیز در شهرت یافتن کندلوس موثر بوده است در روستای کندلوس که مردمی خونگرم و میهمان نواز دارد، “مجموعه فرهنگی کندلوس” در دو طبقه و ۴۰۰ متر زیربنا، در دامنه کوه به طور زیبایی ساخته شده است. هر بیننده ای که به این ساختمان وارد می شود، در لحظه اول چشمش به کتیبه ای می افتد که انگیزه برپایی این مجموعه را توضیح داده و شناسنامه معرفی اشیاء باستانی دهکده به حساب می آید. مجموعه فرهنگی کندلوس به قصد اشاعه فرهنگ اصیل و بومی منطقه، با طراحی مهندسان و کمک اهالی دهکده ساخته شده است.
مجموعه اشیاء نگهداری شده در مجموعه فرهنگی کندلوس در بخش های مختلف طبقه بندی شده است. این اشیاء شامل بافته ها، پوشاک و زینت آلات روستایی، مجسمه ها، نقاشی های سنتی و قهوه خانه ای ، ظروف و ابزار آلات فلزی و چوبی و اشیاء و ظروف سفالی، چینی آلات، وسایل روستایی از هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره قاجاریه است. اسناد و کتب خطی، نسخ خطی، کلام ا… مجید، دیوان اشعار و عقد نامه ها و فرامین نیز بخشی از این گنجینه به شمار می رود در هر گوشه این فرهنگسرا، آثاری قرار دارد که با شناسنامه و اطلاعات دقیق، به صورت زیبایی در کنار هم چیده شده اند و راوی فرهنگ اقوام ساکن مازندران هستند. در یک کلام، فرهنگسرای کندلوس، نمایشگاهی مملو از زیبائیها و تاریخ مردم منطقه مازندران است.

از دیگر دیدنی های روستای کندلوس، موزه گیاهان دارویی است. موزه گیاهان دارویی مجتمع کشاورزی کندلوس در سال ۱۳۶۵ با هدف کشت، پرورش، تولید و بسته بندی گیاهان دارویی و معطر و نیز تولید اسانس ها و روغن های گیاهی تأسیس شد. این موزه برای نخستین بار در ایران مبادرت به برپایی باغ بوتائیک (موزه گیاهان دارویی) در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار کرد. موزه گیاهان دارویی با کاشت بالغ بر ۲۵۰ گونه گیاه ژنتیک ارزشمند در ایران، به تولید و عرضه محصولات گیاهی و دارویی اقدام کرده و محصولات خود را به کشورهای مختلف جهان صادر می کند درمجموع ، روستای کندلوس به دلیل وجود موزه مردم شناسی، موزه گیاهان دارویی، جاذبه های کوهستانی و ییلاقی و دارا بودن مراکز اقامتی و خدمات گردشگری، از شهرت فراوان برخوردار است. به همین دلیل، سالانه هزاران نفر از نقاط مختلف ایران و گردشگران کشورهای دیگر، به این روستای دیدنی سفر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search