روستای شولم

روستای شولم منطقه‌ای بسیار خوش آب و هوا است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غرب شهر فومن قرار گرفته که می‌توان آن را به عنوان بهشت شمال ایران دانست. روستای شولم در بین دو منطقه توریستی و گردشگری ماسوله در غرب که از طریق جاده حسین کوه و قلعه رودخان در شرق که از طریق جاده مودگان راه دارد واقع شده است.

شولم رودباردر منطقه‌ای محصور شده است که در چهارجهت آن کوه‌های بلند و زیبایی قرار دارد که از این حیض بسیار کم نظیر و قابل توجه است. روستای شولم رودبار به قدری خوش آب و هوا و زیباست که اگر به این منطقه سفر کنید دیگر براحتی نمی‌توانید از آن دل بکنید. در گذشته این منطقه بطور کامل جنگلی بوده اما بعدها و در زمان حکومت رضاخان و در طول جنگ میرزا کوچک خان و به علت حمله قزاق‌ها و انگلیسی‌ها به پایین دست ماسوله تعدادی از خانه‌های مردم به آتش کشیده شد و ناامنی شدیدی برای مردمان و ساکنان این منطقه سایه افکند. در ضمن آثار سکونت بشر در زمان‌های قدیم که دامدار و کوچ نشین بودند وجود دارد و از این منطقه به عنوان قشلاق استفاده می‌کردند. آثار چشمه آب گرم که به طور زیرزمینی از بالای کوه به پائین منتقل شده نیز همچنان قابل مشاهده است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : جنگل مشه

در دوران قبل از انقلاب تا ابتدای روستای شولم جاده سازی شد اما توسط شخصی بنام دکتر علیاقا که بزرگ شده همانجاست به کمک مردم تا انتهای آن یعنی شولم رودبار جاده ساخته شد و بعداز انقلاب نیز آسفالت شد. البته توجه داشته باشید که این جاده پر است از پیچ و خم که اگر بخواهید به انتهای آن برسید بعید نیست دچار سرگیجه شوید.

گویش مردمان روستای شولم رودبار تالشی می‌باشد. مردمان این خطه خانه‌های خود را به سبک قدیمی و با چوب، گل و خشت ساخته‌اند که دو طبقه بنا شده که در طبقه دوم زندگی می‌کنند که اکثر خانه‌ها نیز در دامنه کوه‌ها واقع شده‌اند. شغل مردمان این خطه اکثرا باغداری چای، کرم ابریشم، شالیکاری و دامداری می‌باشد. میوه‌های محلی شامل خوج یا گلابی محلی، ازگیل، آلوچه ترش، گوجه سبز، تمشک، توت، انبه و… می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search