روستای ریخان

|

برای رسیدن به روستای ریخان باید ۳۵ کیلومتر به سمت جنوب شهر خرم آباد حرکت کنید تا این روستا را در مسیر آزاد راه خرم آباد به پل زال ببینید. اگر تاکنون به این روستا سفر نکرده‌اید جالب است بدانید که ریخان بسیار خوش آب و هوا و خوش منظره میباشد. روستای ریخان در واقع جزو توابع شهرستان پلدختر محسوب میشود. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر روستای ریخان بپردازیم.

روستای ریخان

انتخاب لغت ریخان برای نامگذاری این روستا به وجود زمین‌های حاصلخیز و آب‌های فراوان این منطقه بازمیگردد که ری در زبان محلی به معنای ازدیاد و فراوانی و خان به معنی نعمت و حاصلخیزی است که در کنار هم به معنای سرزمین آباد و حاصلخیز است. این منطقه شامل ۳ پارچه آبادی است که با نام‌های ریخان ۲،۱ و ۳ شناخته میشود و جمعیتی برابر ۳۵۰ نفر دارد که به در بیش از ۱۰۰ خانوار قرار گرفته‌اند.

همچنین جالب است بدانید که جمعیت روستای ریخان در فصول بهار و تابستان دچار تغییر شده و بر آن افزوده میشود. این روستا محل سکونت طوایف جودکی، جوجه وند، شیروند، حیدروند، لنگانی، بخشی وند، لطوند و ایل بالاگریوه میباشد که شغل اکثر ساکنین این منطقه کشاورزی، دامداری و باغداری میباشد و درختان متنوعی از جلمه گردو، انار، انجیر، سیب، بید، زردآلو، هلو و… در این روستا کشت و روئیده میشود.

وجود آب فراوان و خاک بسیار حاصلخیز باعث شده تا کشاورزی و باغداری در روستای ریخان بسیار رواج داشته باشد و همچنین وجود منطقه سراب زیبای گردنه نیز به همین دلیل میباشد. قدمت آثار راکنده از قلعه‌های قدیمی و وجود دستکندی بر سر راه کانال کشاورزی روستای ریخان ۲ در دل صخره‌ها که برای عبور آب احداث شده و به سنگ سوراخ (سنگ سیلا) نیز معروف است به دوران صفویه بازمیگردد. روستای ریخان به دلیل وجود سراب‌های زیبا که سراب گردکانه از بارزترین آن‌ها میباشد، آن را به یکی از جذاب‌ترین روستاهای ایران تبدیل کرده است.

روستای ریخان

2 دیدگاه ثبت شده “روستای ریخان

Avatar

رسول مراد جودکی

روستای ریخان به دلیل سراب های زیبای از جمله سراب گردکانه
یکی از جذاب ترین روستاهای ایران است. درختان متنوعی در این روستا کشت و روئیده شده من جمله گردو، انار ، انجیر ، سیب ، بید، زردآلو. هلو . و….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *