روستای اورو ساباط

روستای اورو ساباط

روستای اورو ساباط یکی از روستاهای استان قروین می‌باشد که در بخش مرکزی این استان واقع گردیده است. برای اینکه به این روستا سفر کنید باید ابتدا ناصر آباد و زویار را پشت سر گذاشته و از محور قزوین رشت به این روستا برسید. از روستاهای سفیده کش، نجم آباد، همت آباد، کوهگیر، بوزولین و زویار میتوان به عنوان همسایگان این روستا نام برد. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

روستای اورو ساباط

اکثر مردم روستای اورو ساباط به زبان لری صحبت می‌کنند و دارای رسوم خاصی هستند. یکی از رسوم این روستا که میتوان به آن اشاره کرد در زمان عروسی انجام ورزش‌های کشتی و چوب بازی در مراسم است که از گذشته تا به امروز این رسم پابرجا است. سنتی دیگر به نام سرتاشو در زمان عروسی وجود دارد که به وسیله آن برای داماد پول جمع میکنند.

با استناد به سرشماری مرکز آمار ایران این روستا جمعیتی معادل 900 نفر را دارد و شغل اکثر افردا دامداری و کشاورزی و برخی کارهای خدماتی است. خانم‌های روستا اکثرا کارآفرین هستند و با انجام کارهای دسته جمعی امرار معاش می‌کنند. یکی از شغل‌های بانوان این روستا این است که گوجه فرنگی‌هایی که پس از برداشت از زمین به فروش نرسیده‌اند را به رب گوجه فرنگی تبدیل کرده و به پول تبدلشان می‌کنند.

روستای اورو ساباط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *