روستای انبوه

روستای انبوه کجاست

روستای انبوه را میتوان به عنوان یکی از جنوبی‌ترین روستاهای استان گیلان دانست که بسیار به مرز دو استان گیلان و قزوین نزدیک است. این روستا جزو توابع بخش عمارلوی شهرستان رودبار است که در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان جیرنده و ۱۵۰ کیلومتری شهر رشت قرار گرفته است. روستای انبوه کوهستانی است و در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و اطراف آن را کوه‌های البرز احاطه کرده بودند. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

روستای انبوه

این روستا را میتوان از قدیمی‌ترین روستاهای شهرستان رودبار و حتی استان گیلان دانست چراکه محوطه‌های تاریخی قلعه چیمارود و پل قدیمی انبوه صحت گفته ما را تایید میکند. روستای انبوه در مسیر ارتباطی استان قزوین به گیلان یا دیلمان و لاهیجان قرار داشته است و از اهمیت بسیار زیادی نیز برخودار بوده است اما هم اکنون اهمیت آن به دلیل ساخت آزادراه قزوین رشت کاسته شده است، با این حال اهالی این روستا و روستاهای همجوار همچنان از مسیر ارتباطی با مسیر قزوین استفاده میکنند.

جالب است بدانید که پیشینه اسکان در این روستا به ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد تخمین زده میشود و این موضوع نیز مطرح میشود که روستای انبوه گوشه‌ای از فرهنگ ۴۰۰۰ ساله اماردها است. پیشینه اسکان در این روستا به سه هزار و پانصد سال پیش از میلاد تخمین زده می شود. در حالیکه این موضوع هم مطرح است که این روستا گوشه‌ای از فرهنگ چهار هزار ساله «اماردها» است.

مشاهده دژهای متعدد در این منطقه مقاومت ساکنان آن را در برابر هجوم بیگانگان بیان میکند. در این روستا پل تاریخی به نام پل خشتی طاقی وجود دارد که گفته میشود در زمان حکومت عباسیان ساخته شده است و از زیر آن رودخانه بزرگی عبور میکند. مسجد جامع روستا نیز از قدمت بالایی برخوردار است که براساس سنگ قبرهای به دست آمده به ۱۲۰۰ سال نیز میرسد. همچنین قلعه باستانی چیمارود و پل انبوه نیز دو آثار تاریخی ارزشمند این روستا محسوب میشود.

اهالی روستای انبوه

جشن انار یکی از مهمترین و تاریخی‌ترین مراسم محلی این روستا محسوب میشود. این جشن در طلوع صبح روز جمعه (یکی از روزهای ۲۰ تا ۲۵ مهرماه) هرسال با ندای “یا الله” پاکارکرپی (کسی که به مدت یک سال از طرف باغداران، برای نگهبانی از باغات انار انتخاب شده است) شروع میشود. در این روز، تمامی اهالی این روستا یا حتی کسانی که بیرون از روستا زندگی میکنند برای کمک به چیدن انار به روستای انبوه میآیند و با وسیله نقلیه به سمت باغات انار حرکت میکنند و معمولا این مراسم تا غروب طول میکشد.

مراسم عروسی در این روستا همچنان به شیوه قدیمی، سنتی و با رسوم و آیین‌های خاص برگزار میشود که در نوع خود بسیار جذاب است و در کنار موسیقی محلی و انواع آواها و نواختن نی جذاب‌تر نیز میشود. پوشش اغلب مردان روستای انبوه کت و شلوار است اما تعدادی از آن‌ها نیز از کلاه و نیم تنه نیز استفاده میشود.

زنان روستا نیز از لباس‌های محلی استفاده میکنند که دامن‌های پرچین، پیراهن‌های بلند و جلیقه و روسری نماد آن‌هاست. قالی، نمد، جاجیم، گلیم، شال و جوراب نیز از صنایع دستی تولیدی این روستا میباشد.

طبیعت روستای انبوه

هرچه که بگوییم کم است! طبیعت بکر، زیبا و باغات انار جلوه خاصی را به این روستا داده است. درختان سرسبز و رودخانه خروشان و همچنین وجود چشمه در این روستا باعث شده تا با طبیعتی بی‌نظیر روبرو شوید. قدم زدن در این روستا و در زیر سایه درختان بسیار لذت بخش خواهد بود که با توام شدن با صدای رودخانه حس خوبی را به شما می‌بخشد.

روستای انبوه

روستای انبوه کجاست

روستای انبوه

روستای انبوه عمارلو

روستای انبوه گیلان

روستای انبوه

5 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید.
    ببخشید من میتونم از اطلاعات سایت شما استفاده کنم؟
    میخواستم روستای انبوه رو داخل ویکی پدیا قرار بدم که به اطلاعات دقیق احتیاج دارم و باید از چند سایت مختلف استفاده کنم.

  2. سلام. روستای بسیار زیبا و دیدنی است. بطور اتفاقی از این روستا عبورکردیم. دوست دارم دوباره این روستا رو ببینم. سرسبز، زیبا، دلنشین، مطبوع و سنتی. دیدن این روستا را به همه توصیه می کنم. همواره برکت و سرسبز پایدار برای مردم باصفا و صمیمی‌اش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search