جاده ادویه

جاده ادویه

اگر به استان فارس و شهرستان جهرم سفر کنید، با کمی جست‌وجو به بقایایی از یک جاده ۴۰۰ ساله خواهید رسید که اهالی بومی منطقه، آن را با نام جاده ادویه میشناسند. استان فارس جزو آن دسته از سرزمین‌هایی است که هرچه بیشتر در آن کند و کاو کنید به جاذبه‌های تاریخی و دیدنی بیشتری دست پیدا خواهید کرد. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی و بررسی بیشتر جاده ادویه جهرم بپردازیم.

جاده ادویه

همانطور که گفته شد این جاده عمری بالغ بر ۴۰۰ سال دارد و در دوره صفویه بنا شده که نقطه سرآغار آن در بندرعباس بوده و از شهرهای لار و جهرم نیز عبور کرده و در نهایت به اصفهان رسیده است. در امتداد این جاده و در نزدیکی روستای چاه تلخ، چهار آب انبار و همچنین دو کاروانسرا وجود داشته که در جهت رفاه حال کاروان‌ها احداث شده بود. اما در ادامه مسیر و با کوهستانی شده مسیر دیگر خبری از این امکانات نیست و جاده سنگ فرش کوهستانی خواهد شد که از معماری و مهندسی جاده سازی شاهکاری برخوردار است.

در زمان‌های دور تجار محصولاتی مانند پارچه و ادویه بسیار از هند و از طریق کشتی وارد بندرعباس میکردند که این مسیر به آن‌ها کمک شایانی می‌نمود تا محصولات را به اصفهان و سایر شهرها برسانند. عبور بسیار زیاد ادویه از این جاده باعث گشته بود تا نام این جاده نیز ادویه شود. متاسفانه گذر زمان تاثیر بسیار زیادی بر روی این جاده دراز و پرخاطره گذاشته و تقریبا آن را به کلی نابود کرده و امروزه تنها ۵ کیلومتر از آن در شهرستان جهرم سالم باقی مانده که حدود یک کیلومتر از آن سنگ فرش میباشد.

اگرچه با قرارگیری در امتداد این جاده میتوان بقایای آثار تاریخی دوره صفوی را در آن دید که البته آنچنان چشمگیر نمیباشد. ضمنا کارشناسان بر این عقیده هستند که پلی در این جاده نیز قرار داشته که امروزه از آن اثری نیست.

جاده ادویه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search