بازار وکیل

به جرات می توان گفت که بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین و زیباترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران است به همین دلیل آسان بگرد این بازار زیبا را در لیست 100 جاذبه برتر ایران قرار داده است.

بازار وکیل شیراز به فرمان کریم خان زند ملقب به وکیل الرعایا در سال‌های 1172-1193 هـ.ق ساخته شد که در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) آرام گرفته است و مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند. معماری این بنا برگرفته از بازار قیصریه لار و بازارچه بلند اصفهان است اما عرض بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست. جالب است بدانید که این بازار 74 دهانه طاق ضربی دارد که با ارتفاع بیش از 11 متر، بلندتر از طاق سایر بازارهاست.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : موزه پارس

این بازار که از نظر معماری سه فضای عبور و مرور (فضایی برای گذر مشتریان)، حریم مغازه (به ارتفاع تقریبی 2 پله بالاتر از سطح زمین) و فضای مغازه (محل فروش) است، 5 در بزرگ دارد که در چهار سوی آن قرار گرفته است.

در دو طرف این راسته هر قسمت 41 جفت (82 باب) مغازه وجود دارد که در جلوی هر یک سکویی از قطعات سنگی بزرگ قرار گرفته و بر روی آنها، ترنج هایی برجسته حجاری شده است. در این بازار برای مصونیت از رطوبت، مغازه‌ها را حدود یک متر بالاتر از سطح زمین ساخته اند.

در شمال شرقی بازار وکیل شیراز چند کاروانسرای قدیمی به نام‌های روغنی، گمرک و احمدی ساخته شده که در ورودی آنها درون بازار است و هر یک از این کاروانسراها چندین حجره دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *