۶ نکته جالب درباره بوداپست

بوداپست ، این پایتخت زیبا و تاریخی اروپایی ، با ساختمان های رویایی و تاریخی ، حمام های ترکی و نویسندگان مشهورش ‏شناخته شده است و همیشه یکی از مقاصد محبوب گردشگران به حساب می آید. اما جدای از هر آنچه درباره زیبایی ها و تاریخ ‏این شهر می دانید حقایق ریزی درباره این شهر زیبا وجود دارد که شاید نمیدانستید. با لست سکند و ۶ حقیقتی که ممکن است ‏درباره بوداپست ندانید ، همراه باشید. ‏‏ ‏‏ ‏‏‏‏ ‏‏

‏۱- بوداپست از سه شهر تشکیل شده بود و نام متفاوتی داشت‏

پل مشهور و زیبای ‏Szechenyi‏ ( پل زنجیر ) در سال ۱۸۴۹ به روی رود دانوب ساخته شد که در یک سوی آن بازدیدکنندگان ‏می توانند ساختمان با عظمت پارلمان را ببینند و در سوی دیگر با ساختمان های تاریخی و بناهای قدیمی رو به رو می شوند. ‏امروزه وقتی از روی این پل به سوی دیگر می روید گویا وارد یک شهر متفاوت یا دنیایی دیگر شده اید. این بدین دلیل است که ‏دو سوی انتهای این پل در گذشته دو مقصد جداگانه بودند. بودا ، شهر ساکت تر ، پر از تپه ها و بلندی ها و با ساکنین بیشتر در ‏غرب رودخانه قرار دارد ، اوبودا ( قدیمی ترین شهر همسایه بودا) ، در شمال آن قرار دارد و “پست” که در شرق رودخانه قرار ‏دارد شهری وسیع تر و سرزنده تر در بین این سه شهر بوده است. تا سال ۱۸۷۳ این سه شهر همچنان سه مقصد مجزا بودند تا ‏اینکه در این سال هر سه با هم یکی شده و شهر امروزی بوداپست را تشکیل دادند.

بوداپست

بوداپست

۲- ساختمان های این شهر بلندتر از ۹۶ متر نیستند

وقتی به ساختمان های این شهر نگاه می کنید دو ساختمان را می بینید که از بقیه بلندتر هستند ، کاخ سلطنتی سنت استفان که به ‏احترام و یادبود اولین پادشاه مجارستان ساخته شده است و ساخت آن پنجاه سال طول کشیده است ، و ساختمان پارلمان مجارستان ‏که یکی دیگر از ساختمان های مشهور و معروف این شهر است که در ساخت آن ۴۰ کیلوگرم طلا و نیم میلیون سنگ قیمتی به ‏کار رفته است. اگر چه این دو ساختمان مربوط به دوره های مختلفی هستند و طراحی های متفاوتی نیز دارند اما در یک مورد با ‏هم وجه تشابه دارند ، ارتفاع هر دو ۹۶ متر است که گفته می شود نمایانگر سالیست که مجارها برای اولین بار در این منطقه ‏مستقر شدند ( ۸۹۶ میلادی). این مساله اتفاقی نیست چرا که این عدد نمایانگر اهمیت تساوی دین و دولت است ، علاوه بر آن ‏قانونی وجود دارد که براساس آن هیچ ساختمانی نباید بلندتر از این دو ساختمان ساخته شود ، به همین دلیل است که در این شهر ‏هیچ آسمان خراشی نمی بینید و احتمالا به این زودی ها هم نخواهید دید.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : خطرناکترین شهرهای آسیا کدامها هستند ؟

بوداپست

بوداپست

۳- این شهر دارای برخی از قدیمی ترین جاذبه ها می باشد‎

‏‏‏پس از لندن ، این بوداپست است که قدیمی ترین خط زیرزمینی جهان را دارد که در سال ۱۸۹۶ ، در هزار سالگی مجارستان ، این ‏سیستم زیرزمینی با نام ‏Millennium Underground‏ افتتاح شد. اما این تنها جاذبه قدیمی این شهر نیست ، بلکه بوداپست یکی ‏از قدیمی ترین باغ وحش های جهان را نیز دارد. باغ وحش و باغ گل بوداپست در سال ۱۸۶۵ افتتاح شده است و تا به امروز گونه ‏های مختلفی از حیوانات در این باغ وحش نگهداری شده اند ، علاوه بر آن معماری جذاب و خیره کننده ای نیز دارد که همین ‏باعث می شود این باغ وحش یکی از جاذبه های مورد علاقه هم بزرگسالان و هم کودکان باشد.

بوداپست

۴- بزرگترین ساختمان ها را نیز در این شهر می توانید ببینید‎‏‏

‏ در منطقه هفتم شهر بوداپست ساختمان تاریخی ‏Dohany Street Synagogue‏ واقع شده است که بزرگترین و قدیمی ترین ‏عبادتگاه یهودیان در اروپا و دومین در جهان می باشد. این ساختمان در سالهای ۱۸۵۴ و ۱۸۵۹ ساخته شد که طول آن ۷۵ متر و ‏عرض آن ۲۷ متر می باشد و می تواند جمعیتی ۳۰۰۰ نفره را در خود جای دهد. ‏

بوداپست همچنین میزبان بزرگترین فستیوال موسیقی جهان نیز می باشد که به نام فستیوال ‏Sziget‏ مشهور است که در ماه ‏آگوست به مدت یک هفته برگزار می شود ، در این فستیوال بیش از ۴۰۰ هزار نفر از سراسر جهان شرکت می کنند و انواع ‏موسیقی را نیز در طی این یک هفته می توان شنید.

بوداپست

بوداپست

۵- بوداپست همیشه پایتخت نبوده است

بوداپست امروزه نه تنها پایتخت مجارستان است بلکه بزرگترین شهر آن نیز می باشد ، اما همیشه اینچنین نبوده است. بین قرن ‏‏۱۰ تا ۱۳ ، شهر ‏Esztergom‏ ، محل تولد اولین پادشاه مجارستان ، پایتخت این کشور بوده است.

بوداپست

‏۶- بیشترین چشمه های آبگرم را در این شهر می توانید پیدا کنید

در کنار ساختمان هایی با معماری جذاب و دیدنی ، غذاهای خوشمزه و تاریخ غنی ، بوداپست بخاطر حمام های آب گرم نیز ‏مشهور است. در حقیقت ، بوداپست بیشترین چشمه آب گرم – بیش از ۱۰۰ چشمه – را نسبت به سایر پایتخت های جهان دارد. ‏این چشمه های آب گرم طبیعی خواص درمانی نیز دارند که برای ماهیچه ها ، استخوان و پوست مفید هستند. بسیاری از آنها از ‏زمان رومیان مورد استفاده بوده است و امروزه همچنان فعال هستند.

 

بوداپست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search