پل انبوه

پل انبوه

پل انبوه در کنار روستای انبوه از بخش عمارلوی روستای رودبار استان گیلان قرار گرفته است که بر روی رودخانه شاهرود و در مسیر قدیمی و کاروان رو قزوین به دیلمان واقع گردیده است و این احتمال میرود که زمان ساخت آن مربوط به دوره پادشاهی صفویان بوده است. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر پل انبوه بپردازیم.

پل انبوه

این پل در واقع به عنوان یکی از زیباترین، مستحکم‌ترین و در عین حال فنی‌ترین پل‌های تاریخی ایران به حساب میآید که در عرض تنگه‌ای تنها با یک دهانه عریض و مرتفع ساخته شده است و در نزدیکی روستای انبوه واقع شده است. عرض بسیار کم و ارتفاع زیاد تنگه که با شدت زیاد جریان رودخانه همراه شده است به نظر میرسد مانع آن شده که پلی با چند دهانه ساخته شوند. پل انبوه تقریبا در جهت شمالی – جنوبی و عمود بر جریان رودخانه و به طول ۶۰ متر بنا شده است.

روستای انبوه

همانطور که گفته شد این پل در ابتدای روستای انبوه قرار گرفته شده است. انتهای جنوبی این پل بر روی کناره صخره‌ای مرتفع بر روی رودخانه قرار گرفته است. کناره رودخانه رسوبی و شیب‌دار است و بر همین اساس انتهای شمالی پل برای رسیدن به سطح اصلی جاده ادامه یافته است. اگر قصد دارید تا از راهی متفاوت به شمال ایران سفر کنید بهتر است تا سفرنامه شمال ایران را مطالعه کنید، چراکه در راه قزوین به گیلان با این پل برخورد خواهید داشت.

پل انبوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search