پارک ساعی

پارک ساعی

یکی از زیبا‌ترین و سرسبز‌ترین پارک‌های تهران، پارک ساعی است که در سال 1329 تأسیس شد. مکانی که چشم‌انداز و انبوه و تنوع درختان سرو، کاج، چنار، آن را به یکی از مکان‌های تفریحی مردم ساکن تهران تبدیل کرده است. این پارک در طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه یعنی خیابان ولیعصر، قرار دارد. با آسان بگرد همراه باشید تا به بررسی بیشتر این پارک بسیار زیبا بپردازیم.

ایده ساخت این پارک متعلق به کریم ساعی است. او متولد سال 1289 در شهر مشهد است. وی بعدها برای تحصیل به تهران آمد و در سال 1310 از رشته مهندسی فارغ التحصیل شد و سپس برای مدتی، به منظور ادامه تحصیل در رشته آمار جنگل، به کشور فرانسه سفر کرد. او به انستیتو اگرونومیک فرانسه رفت و پس از اتمام دوره فوق لیسانس به ایران بازگشت. کریم ساعی به حدی در رشته خود موفق بود که مجله علمی فرانسه از او به عنوان یکی از چهره‌های برتر این رشته یاد کرد.

پارک ساعی

در سال 1317 وی رئیس نهاد مدیریت جنگل شد. این نهاد، در ابتدا نهادی کوچک بود، اما با گذشت زمان و کوشش‌ها و اعمالی که در این زمینه صورت گرفت این نهاد تا جایی پیش رفت که به اداره کل جنگل و جنگل‌بانی تبدیل و قوانینی برای جنگل در این نهاد تصویب شد. 4 سال بعد، و پس از تلاش‌های صورت گرفته، رشته جنگل‌بانی بنیانگذاری و مهندس ساعی نیز مدرس دانشگاه در این رشته شد.

در همان سال مهندس ساعی نشریه‌ای به نام «شمه‌ای درباره جنگل‌های ایران» منتشر کرد. این کتاب مقدمه‌ای شد تا سال‌های بعد کتابی منتشر کند که در آن اطلاعات دقیق و علمی از جنگل‌شناسی را خاطرنشان کند.

کریم ساعی با انتشار کتاب و نشریه، تدریس در دانشگاه و برگزاری سفرهای علمی سعی کرد آگاهی علاقه‌مندان به این رشته را افزایش دهد و اطلاعات آن‌ها را در این زمینه بیشتر کند.

او همچنین قوانینی را در مورد جنگل‌داری تصویب کرد که طی آن کسی حق تصرف و دست‌درازی در جنگل‌ها را ندارد و جنگل‌‌ها نیز از این دست خطرات در امان هستند. او به دلیل برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های جنگل‌داری و خدماتی که در حق منابع طبیعی کشور کرد به «پدر جنگل بانی ایران» معروف است.

تأسیس پارک ساعی

پارک ساعی در سال 1329 تأسیس شد و قرار بر این بود که ریه‌های شهر تهران را با درختان سربه‌فلک کشیده‌ کاج و چنار و سروش بنا کند. هنوز هم می‌توانید تندیسی از آقای ساعی را در آنجا ببینید که نشسته و سعی دارد تا کسی به درختان آسیب نرساند.

پارک ساعی با 12 هکتار وسعت واقع در منطقه 6 تهران به شیوه باغ ژاپنی ساخته شده و در آن می‌توان مجسمه‌هایی از حیوانات مختلف را مشاهده کرد. علاوه بر این حیوانات مصنوعی، در بخش دیگر پارک حیوانات واقعی مانند انواع پرنده‌ها و همستر، خرگوش، لاک پشت نگهداری می‌شوند.

پارک ساعی تهران

در نهایت پارک ساعی جزو پارک‌ها و جاذبه‌های گردشگری قدیمی‌ تهران است که اخیرا گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب کرده است. اگر به تهران سفر می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از ریه‌های تنفسی شهر تهران هم دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *