ویزای کانادا؛ تجربه اخذ ویزای توریستی کانادا

ویزای کانادا

همه ما خوب می‌دانیم که اخذ ویزای کانادا برای ایرانیان چندان کار ساده و بدون دردسری نیست؛ دایر نبودن سفارت کانادا در تهران نیز مشکلی است که سال‌ها مسافران ایرانی کانادا با آن مواجه هستند. اما در این مقاله می‌خواهیم ثابت کنیم که گرفتن ویزای کانادا هفت خوان رستم نیست و می‌توان حتی بدون دعوتنامه، ویزای ۵ ساله کانادا دریافت کرد.

اگر کمی در گوگل جستجو کرده باشید با انبوه سایت‌هایی مواجه خواهید شد که قول ویزای تضمینی کانادا به شما میدهند اما این در حالتی است که شما یک دعوتنامه از خویشاوند یا دوست کانادایی خود در اختیار داشته باشید و معتقدند که بدون دعوتنامه، اخذ ویزای کانادا نشدنی است؛ اما نمونه‌های بسیار نشان داده که شدنی است، فقط باید مدارک‌تان را کامل کنید.

ویزای کانادا

ویزای کانادا

در مرحله اول باید بدانید که به دنبال چه نوع ویزایی هستید، انواع ویزای کانادا به شرح زیر است.

ویزای سینگل: با این ویزا فقط یکبار حق ورود به کانادا را خواهید داشت و می‌توان ۶ ماه در این کشور اقامت داشت.

ویزای مولتی: دارندگان این ویزا می‌توانند به طور نامحدود وارد و خارج کانادا شوند، اما نمی‌توانند به طور مداوم بیش از ۶ ماه در این کشور اقامت کنند.

سوپر ویزا: این ویزا برای والدینی که فرزندشان در کانادا اقامت دارند صادر می‌گردد و می‌توانند به طور مدام ۲ سال در این کشور زندگی کنند.

ویزای ترانزیت: این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که قصد ماندن در کانادا را ندارند و تنها قصد تعویض پرواز دارند و اعتبار آن نیز ۴۸ ساعت می‌باشد. گفتنی است که هزینه صدور این نوع ویزا ۴۸ ساعت می‌باشد.

اگر فکر می‌کنید برای اخذ هریک از ویزاهای ذکر شده باید حتما با مشاوران صحبت کنید یا امور را به دست آژانس‌ها مسافرتی بسپارید تقریبا در اشتباه هستید. اگر فکر می‌کنید خودتان می‌توانید از پس مراحلی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت برآیید، پس می‌توانید ویزای کانادا را دریافت کنید.

ویزای توریستی کانادا آنلاین

درست شنیدید؛ اخذ ویزای کانادا به صورت آنلاین راهی است که شاید خیلی‌ها از آن بی‌خبرند اما شدنی است و خیلی از ایرانیان از این طریق برچسب ویزای توریستی کانادا را در پاسپورت خود چسبانده‌اند و هیچ تفاوتی با روش کاغذی ندارد، فقط به سفارت کانادا مراجعه نمی‌کنید همین!

مراحل درخواست آنلاین ویزای کانادا

در مرحله اول باید به سایت اداره مهاجرت کانادا به آدرس canada.ca مراجعه کنید (کسانی که قبلا ویزای کانادا دریافت کرده‌اند با این سایت زیاد سر و کار داشته‌اند). اگر با زبان انگلیسی آشنایی چندانی ندارید مستقیما به صفحه canada.ca/en/account.html مراجعه کنید تا کار درخواست ویزای توریستی کانادا را آغاز کنیم.

پس از ورود به این صفحه باید بر روی گزینه Continue to GCKey کلیک نمایید و یک حساب کاربری به نام خود در این سایت باز کنید که کار بسیار آسانی خواهد بود.

ویزای کانادا

در صفحه بعدی چنانچه قبلا ویزای آنلاین کانادا دریافت نکرده‌اید باید در قسمت Simple Secure Access بر روی گزینه Sign up کلیک کنید تا یک حساب کاربری باز کنید. سپس به صفحه زیر هدایت خواهید شد که قوانین مربوط به عضویت در آن درج شده که برای تایید و ادامه باید بر روی گزینه I accept کلیک کنید.

سفارت کانادا

در مرحله بعدی باید یک نام کاربری برای خود انتخاب کنید که بین ۸ تا ۱۶ حرف یا عدد باشد و کارکترهایی مانند %, #, @ در آن استفاده نشده باشد.

 • توصیه می‌کنیم که نام کاربری برای خود انتخاب کنید که همواره آن را به یاد داشته باشید.
 • بهتر است از اطلاعات شخصی مانند شماره بیمه، نام، آدرس پستی یا ایمیل در نام کاربری استفاده نکنید.
 • نام کاربری خود را همیشه محفوظ نگه دارید و آن را به کسی ندهید.

ویزای توریستی کانادا

در صفحه بعدی نیاز است تا رمز عبور خود را در دو فیلد خواسته شده وارد کنید. پسورد انتخابی باید شرایط زیر را داشته باشد، در غیراینصورت مورد قبول واقع نخواهد شد:

 • بین ۸ تا ۱۶ کاراکتر
 • یک حرف یا عدد نباید بیش از ۳ بار به صورت متوالی از یکی از حروف نام کاربری باشد.
 • برای امنیت بیشتر بهتر است از کاراکترها نیز استفاده شود.

ویزای تضمینی کانادا

پس از گذر از این صفحه باید به یکسری سوالات امنیتی پاسخ دهید تا در زمانی که رمز حساب کاربری خود را فراموش کردید بتوانید با پاسخ به آن‌ها مجددا به اکانت خود دسترسی پیدا کنید.

پس از انجام این مراحل حساب کاربری شما در سایت اداره مهاجرت کانادا ساخته می‌شود و می‌توانید با نام کاربری و رمزعبور خود وارد پرتال شوید. در این مرحله زمان آن فرا رسیده که به ۱۵ سوال تخصصی پاسخ دهید تا اداره مهاجرت بررسی کند که آیا شما اصلا به ویزای توریستی کانادا (Temporary Resident/Visitor Visa) نیاز دارید یا خیر، پس بسیار با حوصله و دقت آن را کامل نمایید.

این امکان وجود دارد که برخی سوالات را پاسخ دهید و فرم را ذخیره نمایید تا بعدا یا سر فرصت به تکمیل مابقی سوالات اقدام نمایید.

یکی از مشخصه‌های بسیار خوب اخذ آنلاین ویزای کانادا این است که مسافر را از دریافت وقت سفارت کانادا یا خرید آن که بعضا توسط برخی افراد دلال ارائه می‌شود بی‌نیاز شوید و خودتان کارهای ویزا را انجام دهید.

بعد از اینکه به سوالات با دقت پاسخ دادید زمان آن فرا رسیده که مدارک موردنیاز برای ویزای کانادا را در مرحله بعدی آپلود کنید؛ این مرحله از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است و چنانچه اشتباهی کنید بدون شک ریجکت ویزای کانادا نصیبتان خواهد شد.

توجه کنید که باید تمامی مدارک خود را از طریق دارالترجمه رسمی، ترجمه کنید و نیازی به مهر دادگستری نمی‌باشد؛ البته ممکن است در شرایطی اداره مهاجرت از شما مدارک بیشتر با تایید دادگستری طلب کند که باید آن را به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه احضار کنید، ولی این مورد بسیار کم پیش میآید.

ویزای توریستی کانادا

شما ملزم به آپلود مدارک زیر خواهید بود که یک به یک آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

 1. فرم درخواست ویزای کانادا (اقامت موقت/ویزای دیدار) که باید از حساب کاربری خود دانلود کنید و پرینت بگیرید. پس از پرینت آن را با کامل کنید و اسکن آن را آپلود نمایید.
 2. تاریخچه سفر: در این قسمت باید کلیه مهرهایی که در پاسپورت‌های قبلی و فعلی شما خورده است را اسکن و آپلود نمایید.
 3. اسکن صفحه نخست پاسپورت به همراه تمامی مهرهای موجود در آن
 4. اطلاعات مالی: باید هر مدرکی که توانایی مالی شما را ثابت میکند در این قسمت بارگذاری کنید. این اطلاعات می‌تواند شامل فیش حقوقی، سند ملکی، اطلاعات گردش حساب و… باشد؛ خلاصه هر مدرک مالی که فکر می‌کنید در روند ویزای کانادا تاثیرگذار است آپلود کنید.
 5. عکس دیجیتال در سایز ۴۵×۳۵
 6. هدف از سفرتان به کانادا را باید در فیلد مربوطه وارد نمایید.
 7. آپلود مدارکی مانند رزرو بلیط هواپیما و رزرو هتل نیز الزامی می‌باشد که اگر دعوتنامه دارید نیازی به رزرو هتل نخواهد بود.
 8. تکمیل فرم مشخصات اعضای خانواده: در این فرم باید اسامی و مشخصات تمامی اعضای خانواده خود را فارق از اینکه با شما سفر می‌کنند یا خیر را وارد نمایید.
 9. فرم مشخصات فردی: پر کردن این فرم الزامی نیست اما با تکمیل آن شانس بیشتری برای دریافت ویزای کانادا خواهید داشت. در این فرم باید اطلاعات خودتان و سوالاتی نظیر کشورهایی که در ۵ سال اخیر به آن‌ها سفر کرده‌اید به همراه تاریخ ورود و خروج را وارد نمایید.
 10. توضیحات (Letter of Explanation): اجباری برای پرکردن این فیلد نیز وجود ندارد اما شاید بتوان گفت که این قسمت می‌تواند تاثیر بسزایی در صدور ویزای کانادای شما داشته باشد. در این قسمت می‌توانید راجع به برنامه سفرتان به کانادا یا سفرهای قبلی خود بنویسید، به طوری که اثبات کنید پس از بازدید از کانادا قصد بازگشت به کشورتان را دارید.

ویزای تضمینی کانادا

در هر فیلد تنها می‌توانید یک فایل و آن هم با حجم حداکثر ۴ مگابایت آپلود کنید. برای فیلدهایی که بیش از یک مدرک وجود دارد می‌توانید اسکن آن‌ها را در یک فایل pdf بگنجانید و سپس آپلود کنید. فرمت‌های مجاز نیز doc, docx, pdf, jpg, tiff, png می‌باشد.

چنانچه دعوتنامه دارید از شانس بیشتری برای دریافت ویزای توریستی کانادا برخوردار خواهید بود اما نداشتن آن نیز نمی‌تواند مانع دریافت ویزای شما شود. اطلاعات پیرامون دعوتنامه کانادا را می‌توانید در صفحه “مشخصات دعوتنامه اداره مهاجرت کانادا” مطالعه کنید.

بعد از اینکه مرحله بارگذاری مدارک را پشت سر گذاشتید نوبت به پرداخت هزینه‌های مربوطه میرسد. هزینه ثبت نام ویزای ویزای توریستی کانادا ۱۰۰ دلار کانادا و هزینه انگشت‌نگاری ۸۵ دلار کانادا می‌باشد که مجموعا باید ۱۸۵ دلار کانادا را به صورت آنلاین و توسط مسترکارت یا ویزاکارت پرداخت نمایید.

اگر حساب بانکی بین‌المللی ندارید اصلا جای نگرانی نیست، چراکه شرکت‌هایی در زمینه پرداخت‌های ارزی فعال هستند که می‌توانید با پرداخت هزینه و یک کارمزد جزئی این امر را به آن‌ها واگذار کنید.

پس از پرداخت هزینه و ثبت نهایی نهایتا یک هفته بعد نامه‌ای دریافت خواهید کرد که برای احراز هویت، عکس‌برداری و انگشت‌نگاری باید به یک VAC (Visa Application Center) مراجعه کنید؛ این مرکز در ایران وجود ندارد و باید به یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه یا امارات مراجعه کنید.

بعد از اینکه VAC را دریافت کردید نهایتا ۳۰ روز زمان دارید تا به یکی از شعب این مرکز مراجعه کنید. توجه داشته باشید که VAC به سفارت کانادا مربوط نمی‌شود و یک شرکت مستقل است که کارهای مربوط به انگشت‌نگاری مسافران را انجام می‌دهد.

برای مراجعه به این مرکز نیازی به گرفتن وقت نیست ولی باید در ساعات اداری مراجعه نمایید. نزدیکترین شعبه به ایران نیز آنکارا، استانبول و دبی است. مراحل عکس گرفتن و انگشت‌نگاری نهایتا ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد و نیازی به پرداخت هزینه نیست چون قبلا آن را به صورت اینترنتی پرداخت کرده‌اید.

اگر قصد دارید به یک مرکز دیگری مراجعه کنید می‌توانید لیست VAC را از لینک Find a visa application centre مشاهده نمایید.

بعد از گذراندن این مرحله باید منتظر ارسال پاسخ از سفارت کانادا باشید و در صورت تایید نهایتا پس از ۶۰ روز از شما می‌خواهد که پاسپورت خود را به سفارت کانادا که در متن ایمیل مشخص شده ببرید تا برچسب ویزای توریستی کانادا را بر پاسپورت شما بزنند.

برای ارسال پاسپورت خود اگر مشکل مالی ندارید می‌توانید خودتان به سفارت کشورهای همسایه بروید تا در کنار انجام کارهای ویزا، یک سفر را تجربه کنید اما پیشنهاد می‌شود برای ارسال ویزا از سرویس پیکاپ پاسپورت کانادا استفاده کنید که بسیاری از آژانس‌های مسافرتی این کار را انجام می‌دهند.

ویزای مولتی کانادا

ویزای کانادا از سفارت

بسیاری برای دریافت ویزای کانادا این روش را پیش می‌گیرند که از روش اینترنتی کمی سخت‌تر می‌باشد. در مرحله اول نیاز به وقت سفارت کانادا دارید که اگر به دنبال یک زمان مناسب هستید چاره‌ای ندارید جز اینکه آن را از آگهی‌هایی که در اینترنت وجود دارند خریداری کنید.

در مرحله بعدی باید تمامی مدارک خواسته شده زیر را تمام و کمال به سفارت ارائه دهید که همانطور که مشاهده می‌کنید بسیار بیشتر از زمانی است که به صورت آنلاین برای ویزای کانادا اقدام می‌کنید.

 • کپی از تمام صفحات پاسپورت که مهر یا برچسب ویزا دارند (از سال ۲۰۰۴ به بعد)
 • ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • تمکن مالی و گردش حساب سه ماه آخر که بر روی سربرگ بانک پرینت شده و به مهر و امضای امور بین‌الملل بانک رسیده باشد.
 • ترجمه سند ملکی
 • ترجمه هر مدرک شغلی که در اختیار دارید
 • دعوتنامه (در صورت وجود)
 • رزرو هتل (در صورتی که دعوتنامه دارید نیازی به ارائه نیست)
 • ترجمه سند ازدواج (اگر زن و شوهر باهم برای دریافت ویزای کانادا اقدام می‌کنند)
 • بیمه مسافرتی

مدارک لازم برای ویزای کانادا

بالاتر به طور کلی به معرفی مدارک خواسته شده برای ویزای توریستی کانادا پرداختیم. اما می‌خواهیم با جزئیات بیشتر مدارک خواسته شده را بررسی کنیم.

مدارک خواسته شده متفاوت است!

بله تعجبت نکنید ولی مدارک خواسته شده برای هر فرد با توجه به آن ۱۵ سوالی که در همان ابتدای کار پاسخ داده‌اید تعیین می‌شود و ممکن است از فردی اسکن ترجمه شناسنامه و کارت ملی درخواست شود و از شخص دیگری نه! یا مثال از شما گواهی اشتغال به‌کار بخواد و از دوستتان خیر؛ اما شما می‌توانید آن را در قسمت مدارک تمکن مالی همراه با سایر مدارم آپلود کنید.

ویزای مولتی کانادا می‌خواهم!

همه ما ویزای مولتی کانادا می‌خواهیم اما این فرد درخواست کننده نیست که نوع ویزا را تعیین می‌کند بلکه اداره مهاجرت کانادا با بررسی مدارک و سوالاتی که از شما پرسیده شده است تصمیم می‌گیرد که چه نوع ویزایی را به شما بدهد اما غالبا به متقاضیان توریستی ویزای ۵ ساله کانادا داده می‌شود.

بیمه مسافرتی کجاست؟

اگر در فیلدهای خواسته شده بیمه مسافرتی مشاهده نکردید زیاد تعجب نکنید چون ممکن است که از شما درخواست نشود ولی حتما آن را تهیه کنید تا خدایی نکرده در صورت بروز مشکل، بیمه‌تان بتواند پاسخگوی نیازهای درمانی شما باشد.

چقدر شانس اخذ ویزای کانادا را خواهم داشت؟

هیچکسی نمی‌تواند به این سوال پاسخ دهد درست دهد غیر از اداره مهاجرت کانادا. دیده شده که فردی با مدارک قوی نتوانسته ویزای کانادا بگیرد ولی شخص دیگری با حداقل مدارک موفق به دریافت آن شده. به نظرم برنامه سفر می‌تواند تاثیر بسزایی در صدور ویزا داشته باشد.

ویزای توریستی کانادا

ویزای تضمینی کانادا؛ افسانه یا حقیقت؟

اگر کمی در اینترنت جستجو کنید آگهی‌های بسیاری با عنوان ویزای توریستی کانادا تضمینی مشاهده می‌کنید. در مقالات بسیاری با صراحت گفتم که هیچکس نمی‌تواند قول ویزای تضمینی کانادا را به شما بدهد ولی مشاوران می‌توانند شما را برای اخذ ویزا راهنمایی کنند، فرم‌ها را کامل نمایند یا مدارک خواسته شده را تشریح کنند اما بازهم میگم هیچ‌کسی نمی‌تواند تضمین کند که می‌تواند ویزای تضمینی کانادا برای شما بگیرد.

ریجکت ویزای کانادا

بسیار دیده شده که افراد پس از ارسال درخواست ویزای کانادا با عدم قبولی مواجه شدند و فکر می‌کنند که دیگر باید قید آن را بزنند اما حقیقتا اینطور نیست و باید ببینید که آفیسر چه دلیل را برای ریجکت ویزای کانادا ارائه کرده است. شما می‌توانید با برطرف کردن مشکل بلافاصله درخواست ویزا نمایید. به هیچ عنوان بدون تغییر در مدارک و برطرف کردن مشکل اقدام به ارسال مجدد درخواست نکنید که حتما با ریجکتی مواجه خواهید شد.

فوت کوزه‌گری ویزای کانادا

در واقع فوت کوزه‌گری یا رازی برای اخذ ویزای کانادا وجود ندارد و اگر مدارکتان کامل باشد و اداره مهاجرت کانادا را قانع کنید که بعد از بازدید از کانادا به کشور خود بازمی‌گردید می‌توانید ویزا را دریافت کنید.

همانطور که گفته شد هیچ نکته طلایی یا راه خاصی برای دریافت ویزای کانادا وجود ندارد اما تجربه نشان داده آن دسته افرادی که برای ویزای توریستی کانادا اقدام می‌کنند و از تاریخچه پر و پیمان سفر برخوردارند، شانس بیشتری خواهند داشت.

خوب است بدانید

حداکثر مدت زمان ویزای مولتی کانادا ۱۰ ساله است اما چون انقضای پاسپورت ایرانی ۵ ساله است، حتی شما اگر بتوانید ویزای ۱۰ ساله بگیرید، تنها ۵ سال اعتبار خواهد داشت؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که اگر پاسپورت‌تان اعتبار زیادی ندارد آن را تعویض کنید.

زمان بین انگشت‌نگاری تا ارسال پاسخ کاملا متغیر است و ممکن است برای یک نفر یک هفته طول بکشد و برای دگیری ۱ ماه؛ چیزی که مهم است این است که ارسال پاسخ ممکن است تا ۶۰ روز به طول بیانجامد و اگر بیشتر از این طول کشید باید به سفارت ایمیل بزنید.

11 پاسخ

 1. سلام. وقت بخیر. برای درخواست ویزا برای زن و شوهر باید برای هر دو کل مراحل را انجام داد یا یکی می تونه برای دو نفر اقدام کنه؟

 2. سلام یه سوال دارم. با داشتن کارت ملی قدیمی، فرمهای ویزای توریستی رو که کارت ملی و تاریخ انقضا میخواد رو چجوری پر کنیم؟

 3. سلام. ممنون از توضیحات مفیدتون. یکی از سوالاتی که در فرم پرسیده در مورد خدمت در military service هست. آیا خدمت سربازی رو شامل میشه؟

 4. سلام وقت بخیر. من و همسرم دقیقا ۱۲۳ روزه که برای انگشت‌نگاری برای ویزای نمایشگاهی به VFS در استانبول رفتیم اما هنوز جوابی نیامده. با توجه به شرایط فعلی چه مدت زمان باید منتظر جواب بمونیم؟
  و ایا این مطلب که هرچه زمان بیشتری ببره احتمال صدور ویزا بیشتر میشه صحت داره؟ ممنون میشم جواب بنده رو بدین.

  1. درود. راجع به مسئله “هرچه زمان بیشتر، شانس صدور هم بیشتر” اصلا تاحالا چنین چیزی نشنیده‌ام. با توجه به اینکه زمان زیادی از تاریخ انگشت‌نگاری گذشته است بهتر است تا در اولین فرصت با سفارت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search