ویزای سوئد

روادید سوئد

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اگر بگویم که سوئد آرامش بخش‌ترین کشور اروپا است بیراه نگفته‌ایم. این دلیل بزرگی است که سالانه گردشگران بسیاری را مجذوب خود میکند. ایرانیان بسیاری نیز به دنبال اخذ ویزای سوئد هستند تا بتوانند از این کشور شمال اروپایی دیدن کنند. برای گردش در سوئد نیازمند ویزای شینگن هستید که در صورت اخذ آن به شما پیشنهاد میکند که از کشورهای همسایه آن مانند نروژ، فنلاند، دانمارک، خلیج بوتنی و دریای بالتیک نیز دیدن فرمایید.

بیان لذت قدم زدن در شب‌های زمستانی و برفی پایتخت سوئد یعنی استکهلم در قالب کلمات نشدنی است. بدون شک این شهر را میتوان به عنوان یکی از زیباترین شهرهای دنیا نام برد. اگر قبلا هم به استکهلم سفر کرده باشید و دوباره نیز وارد این شهر شوید گویی همه چیز برایتان تازگی دارد. در استکهلم همه چیز زیباست و انگار زندگی در آن جریان دارد و دوست دارید که دائما در آن قدم بزنید و عکس برداری کنید.

ویزای سوئد

این شهر بسیار زیبا پر است از موزه‌ها، آثار طبیعی و جاذبه‌های طبیعی که دیدن هریک از آن‌ها زمان بسیاری را طلب میکند. اگر به این شهر رویایی سفر کنید روز به روز بیشتر وابسته این شهر و کشور میشوید. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی شرایط صدور ویزای سوئد برای ایرانیان بپردازیم تا بتوانید حتی برای یکبار هم که شده از زیبایی‌های بی‌حد و حصر آن دیدن کنید.

ویزای سوئد

گردشگران و مسافران ایرانی که قصد سفر به سوئد را دارند ملزم به دریافت ویزای شینگن هستند که میتوان از کشور مبدا دریافت کرد. اولین اقدام برای دریافت روادید سوئد انتخاب نوع ویزای سوئد موردنیاز شماست. سپس باید قبل از رفتن به سفارت سوئد در تهران، اقدام به تعیین وقت نموده و سپس مدارکی که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت را کامل کرده و مراجعه نمایید.

 • ویزای نوع A: به ویزای گفته میشود که مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارند و تنها میتواند در یکی از فرودگاه‌های محدوده شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از این محدوده شود.
 • ویزای نوع B: این ویزا برای کسانی صادر خواهد شد که قصد دارند از فرودگاه خارج و از طریق مرز زمینی خود را به کشوری در خارج از این محدوده برسانند و حق توقف بلند مدت در مسیر را ندارند.
 • ویزای نوع C: این ویزا همان است که اکثر ایرانیان به عنوان گردشگر میتوانند وارد محدوده شنگن شوند.
 • ویزای نوع D: این ویزا چندبار ورود است و به تجار و بازرگانان تعلق میگیرد و با آن قادرند که در طول سال بارها وارد محدوده شنگن شده و از آن خارج شوند.

انوای ویزای سوئد (کوتاه مدت)

 • ویزای بازدید اقوام و دوستان
 • بازدید کنفرانس و کاری
 • بازدید جهت درمان پزشکی

این مساله را در نظر داشته باشید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شینگن بمانید باید در خواست اقامت دهید که از طریق سفارت نیز باید پیگیر مراحل کاری خود باشید. این نکته را فراموش نکنید که چنانچه از ۹۰ روز اقامت خود در این محدوده استفاده نمایید باید ۳ ماه خارج از آن سر کنید تا بتوانید مجدد درخواست ویزا دهید. گرچه در شرایط ویژه‌ای امکان صدور ویزای شینگن یکساله نیز وجود دارد.

توجه داشته باشید که تضمینی برای ورود به سوئد حتی در صورت دارا بودن ویزای شینگن نیز وجود ندارد. یعنی اگر شما ویزای خود را از آلمان گرفته باشید و از مرز بخواهید وارد سوئد شوید ممکن است مقامات مرزی به صورت کاملا قانونی از ورود شما به این کشور جلوگیری به عمل بیآورند و شما را به کشور دیگری در خارج از این محدوده اخراج کنند. پس توجه داشته باشید که اگر مسافر شینگن هستید باید خود را برای سوالات احتمالی مانند هدف از سفر، آدرس دقیق محل اقامت و مدارک تمکن مالی آماده کنید.

سفارت سوئد

آدرس سفارت سوئد در تهران

آدرس: تهران، خیابان پاسداران شمالی، بالاتر از خیابان فرمانیه، خیابان بوستان، نبش نسترن، پلاک ۲۷

تلفن: ۲۳۷۱۲۲۰۰-۰۲۱

نمابر: ۲۲۲۹۶۴۵۱-۰۲۱

نمابر بخش ویزا: ۲۲۲۸۶۰۲۱-۰۲۱

کدپستی: ۴۵۸-۱۹۵۷۵

ایمیل سفارت سوئد

ایمیل بخش روادید سفارت سوئد

سایت سفارت سوئد

ساعت کار: روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه از ساعت ۸:۰۰ تا ۱۶:۳۰ و پنج‌شنبه از ساعت ۸ تا ۱۵

ساعت پاسخگویی تلفنی: روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۴ تا ۱۶

وقت سفارت سوئد در تهران

جهت تعیین وقت برای درخواست ویزای سوئد شما باید وارد صفحه درخواست وقت روادید سوئد شوید و پس از آن فرم مربوطه را تکمیل نموده و در نهایت هزینه مشخص شده را به صورت آنلاین پرداخت نمایید. قانون درخواست آنلاین وقت سفارت سوئد از تاریخ آگوست ۲۰۱۶ اجرایی شده و تمام متقاضیان ملزم به پر کردن و پرداخت هزینه به صورت آنلاین هستند. ضمنا توجه داشته باشید که پس از پرداخت هزینه قادر خواهید بود که وقت سفارت را انتخاب نمایید.

خوشبختانه سفارت سوئد در سایت خود زمان‌های آزاد برای رزرو وقت را قرار داده و میتوانید از میان زمان‌های ارائه شده برای رزرو یکی از آن‌ها اقدام فرمایید.

مشاهده وقت‌های خالی سفارت سوئد در تهران

ویزای سوئد تضمینی

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئد

همانطور که میدانید برای ورود به کشور سوئد نیاز به دریافت ویزای شینگن خواهید داشت، و برای شروع کار در ابتدا باید ملزومات اولیه پذیرش درخواست که در زیر به آن‌ها اشاره شده است را کامل انجام دهید. تمامی متقاضیان روادید سوئد ملزم هستند تا مدارک اصلی و مدارک پشتوانه مالی که با توجه به شرایط هر شخص، سفارت از آن‌ها درخواست میکند را در مراجعه حضوری تحویل باجه مربوطه دهد. ضمنا پیش از ارائه درخواست از دارا بودن شرایط A تا E کاملا مطمئن شوید.

A. توجه داشته باشید که برای درخواست ویزا و بررسی مدارک باید مقصد سفر شما کشور سوئد باشد. تاریخ برنامه‌ریزی شده جهت شروع سفر باید در بازه زمانی ۳ ماهه از روز مراجعه به سفارت و تحویل مدارک باشد که به شرح زیر آمده است:

کامل نمودن فرم درخواست ویزای سوئد که بر روی سایت سفارت در دسترس است (فرم را به صورت الکترونیکی پر کرده و چاپ کنید، در نهایت امضا نمایید).

توجه داشته باشید که تمامی فیلدهای فرم مربوطه باید کامل شده و امضا شده باشد. چنانچه متقاضی کمتر از ۱۸ سال است فرم او باید توسط قیم قانونی امضا گردد.

گذرنامه شما باید حداقل تا ۳ ماه پس از خروج از محدوده شینگن اعتبار داشته باشد.

پاسپورت شما باید حداقل ۲ برگ سفید جهت چسباندن برچسب ویزای شینگن داشته باشد.

پاسپورت باید حداقل در ۱۰ سال گذشته صادر شده باشد (از آنجایی که گذرنامه‌های ایرانی تماما ۵ سال اعتبار دارند مشکلی با این مورد نخواهید داشت).

یک قطعه عکس تمام رخ و در اندازه ۴×۶ که در ۶ ماه گذشته گرفته شده و با چهره فعلی شما کاملا تطابق داشته باشد.

چنانچه هزینه درخواست ویزای سفارت سوئد را به صورت آنلاین پرداخت نکرده‌اید باید رسید پرداخت بانکی را همراه داشته باشید.

توجه کنید که اطلاعات بیومتریک افراد (انگشت نگاری) توسط سفارت اخذ میگردد.

چنانچه در زمان مراجعه  به سفارت پیش‌نیازهای خواسته شده تکمیل نشده باشد، فرم ویزای شما بررسی نخواهد شد که در اینگونه موارد، پول و مدارک شما به شما بازگردانده خواهد شد.

مدارک پشتوانه مالی

توجه داشته باشید که اصل تمامی مدارک خواسته شده را به همراه کپی آن به سفارت سوئد در تهران ارائه دهید. معمولا بیشتر مدارک اصل پس از تطابق به شما بازگردانده خواهد شد. ضمنا از مدارک خواسته شده خود یک کپی رسمی انگلیسی یا سوئدی به سفارت تحویل دهید. به یاد داشته باشید که ارائه مدارک خواسته شده تنها به شروع روند درخواست ویزای شما کمک میکند و هیچ ضمانتی برای اعطای ویزا به شما نخواهد بود.

هدف از سفر

شما باید سفارت سوئد را قانع کنید که تحت چه عنوانی قصد سفر به این کشور را دارید.

 • سفر تفریحی (Tourist visit)
 • دیدار با خویشاوندان و دوستان (Visiting relatives and friends)
 • سفر تجاری (Business visit)
 • ماموریت رسمی (Official mission)
 • برنامه‌های ورزشی یا فرهنگی (Cultural and sporting events)
 • بازدید کنفرانس و کاری

چنانچه قصد دارید تا در کنفرانسی در کشور سوئد شرکت نمایید موظف هستید تا دعوتنامه سوئد مربوط به کنفرانس یا جلسه مصاحبه کاری را به بخش ویزای سوئد ارائه دهید. توجه داشته باشید که باید اطلاعات مربوط به شما در دعوتنامه شما ذکر شده باشد.

 • سفر برای درمان پزشکی

چنانچه قصد دارید تا در کشور سوئد درمان پزشکی خود را دنبال کنید می‌بایست فرم ویژه و مخصوصی را تحت عنوان “سی” را تکمیل و به همراه سایر مدارک خواسته شده به بخش ویزای کنسولگری سوئد در تهران تحویل دهید. ضمنا باید گواهی پزشکی ارائه دهید که مشخص کرده باشد در چه زمانی قصد معالجه در چه بیمارستانی در سوئد را دارید، همچنین باید مشخص شده باشد که چه درمانی قرار است بر روی شما انجام گیرد.

در ضمن باید یک گواهی پزشکی صادره از کشور مقصد نیز به همراه خود داشته باشید که نشان دهد امکان معالجه در کشور مبدا وجود ندارد و باید در کشور سوئد تحت درمان قرار گیرد. ضمنا اثبات سپرده کافی جهت درمان در سوئد نیز الزامی است.

انواع ویزای سوئد

داشتن محل اقامت یا رزرو هتل در سوئد

 • رزرو هتل
 • اسکان و تامین هزینه‌های سفر متقاضی فرد یا ارگان میزبان یا اعزام کننده قطعی است.
 • گواهی تمکن مالی از بانک ایرانی با گردش حساب سه ماه گذشته یا مدارکی که استطاعت مالی شما را در تمامی مدت زمانی که در سوئد خواهید بود را ثابت کند (مانند: کارت اعتباری بین‌المللی، چک مسافرتی و…)
 • در کل شما می‌بایست برای هر روز اقامت در سوئد حدود ۴۵۰ کرون سوئد در اختیار داشته باشید. البته چنانچه قبل از سفر هزینه‌های اقامت خود را پرداخت کرده باشید یا در طول مدت سفر در منزل خویشاوندان یا دوستان خود اقامت کنید هزینه مذکور کاهش پیدا خواهد کرد.
 • اگر میزبان هزینه‌های سفر شما را پرداخت کند، باید مدارکی را نشان دهد که میزان استطاعت مالی میزبان در آن مشخص شده باشد.

بیمه مسافرتی سوئد

متقضیان ویزای سوئد باید بیمه مسافرتی فردی یا جمعی به همراه داشته باشند. نوع بیمه‌ای که هستید باید هزینه‌های احتمالی مانند بازگشت به ایران تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی مربوط به درمان یا بیمارستانی را پوشش دهند و تا پایان اقامت در محدوده شینگن اعتبار داشته باشد. حداقل پوشش بیمه‌ای برای هر شخص باید ۳۰ هزار یورو باشد. شرکتی که از آن بیمه را تهیه کرده‌اید باید نماینده معتبری در سوئد داشته باشد. همچنین شخص دعوت کننده در سوئد میتواند بیمه مسافرتی را با یک شرکت بیمه در سوئد انجام دهد.

مدارک مربوط به ترک شینگن قبل از پایان اعتبار ویزا

یکی از دغدغه‌های اصلی کشورهای عضو پیمان شینگن این است که متقاضیان قبل از پایان یافتن مهلت ویزا، خاک این کشور را ترک کنند. به همین علت سفارت سوئد از شما یکی از مدارک زیر را طلب میکند.

رزرو قطعی بلیط رفت و برگشت هواپیما

تمامی متقاضیان: ارائه گواهی تمکن مالی در سه ماه اخیر و ارائه سند ملکی در ایران (در صورت وجود) به همراه شناسنامه

مقامات رسمی: حکم کارگزینی رسمی به همراه آخرین فیش حقوقی

کارمندان: حکم کارگزینی یا قرارداد کاری به همراه فیش‌های حقوقی سه ماه قبل، دفترچه تامین اجتماعی، دفترچه خدمات درمانی و یا دفترچه‌ای معادل آنها و یا نامه‌ای از کارفرما که در آن دلایل عدم وجود این دفترچه توضیح داده باشد.

تجار و بازرگانان: پروانه کسب یا معرفی‌نامه از صنف تجاری، سوابق تامین اجتماعی، خدمات درمانی یا مدارکی معادل (در صورت وجود)

مدیران یا سهام داران شرکت‌های ایرانی: معرفی نامه رسمی از شرکت که به امضای نماینده قانونی شرکت رسیده باشد و در آن سمت رسمی متقاضی نوشته شده باشد. مدارکی دال بر وجود شرکت در ایران (آگهی ثبت و تغییرات در روزنامه رسمی)

هنرمندان: مدرکی معتبر دال بر عضویت آن‌ها در یکی از صنوف یا انجمن‌های رسمی (خانه سینما، انجمن عکاسان یا…) یا مدرکی که ثابت کند شما فعالیت هنری دارید (نمایشگاه‌ها، فستیوال‌ها و…) به همراه سوابق تامین اجتماعی، خدمات درمانی یا مدرکی معادل آن در صورت وجود.

حقوق بگیران: گواهی اشتغال به کار (تاریخ دقیق شروع به کار و مدت مرخصی) به همراه فیش حقوقی ماه قبل و صورت حساب بانکی (همراه با مشروح عملیات بانکی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز شخصی با به همراه تاریخ گشایش آن.

دانش آموزان یا افرادی که هنوز به سن قانونی نرسیده‌اند: گواهی اشتغال به تحصیل

افراد بیکار: مدرکی که نشان دهد شما در ایران از وضعیت مناسب اجتماعی و اقتصادی برخوردار هستید (مانند سند ازدواج، شناسنامه، اسناد ملکی).

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search