ویزای بلغارستان

روادید بلغارستان

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بلغارستان یکی از کشورهای همسایه غربی ترکیه است که در شرق اروپا قرار گرفته و به واسطه پیشینه تاریخی خود از جاذبه‌های تاریخی بسیاری برخوردار است و به همین دلیل گردشگران بسیاری را مجذوب خود کرده است. به طبع ایرانیان نیز به دنبال اخذ ویزای بلغارستان هستند تا بتوانند از این کشور زیبا دیدن کنند. با توجه به صدور نه چندان سخت روادید این کشور برای هموطنان ایرانی، سفرهای زیادی به این کشور از صورت میگیرد تا حدی که برخی‌ها بر این باورند که بغارستان در تسخیر گردشگران ایرانی است.

بدون شک یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپایی، بلغارستان است که در جنوب شرق این قاره قرار گرفته و پایتخت آن نیز صوفیه است که از جمله قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب میشود. شما در این کشور علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، طبیعت زیبایی را نیز مشاهده خواهید کرد که سفر به آن میتواند یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهای شما را رقم بزند. جالب است بدانید که با بلغارستان یکی از ارزان و مقرون به صرفه‌ترین مقاصد گردشگری جهان به شمار میرود که همین امر باعث جذب مسافران زیادی از سراسر جهان شده است.

ویزای بلغارستان

کشور بلغارستان عضو اتحادیه اروپا است اما در حال حاضر عضو پیمان شینگن نیست پس برای اخذ روادید بلغارستان نیازی به ویزای شینگن نمی‌باشد. گرچه صحبت‌هایی پیرامون پیوستن این کشور به توافق نامه شینگن در آینده‌ای نزدیک در میان است.

سفارت بلغارستان در تهران

آدرس: تهران- خیابان ولیعصر- خیابان توانیر- خیابان نظامی گنجوی- پلاک ۴۰

تلفن: ۸۸۷۷۵۶۶۲ – ۸۸۷۷۵۰۳۷-۰۲۱

نمابر: ۸۸۷۷۹۷۸۰-۰۲۱

ایمیل: Embassy.Tehran@mfa.bg

انوای ویزای بلغارستان

 • ویزای نوع A: به ویزای گفته میشود که مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارند و تنها میتواند در یکی از فرودگاه‌های بلغارستان پرواز خود را تعویض و راهی کشوری دیگری شود.
 • ویزای نوع C (اقامت کوتاه مدت یا اقامت با برنامه‌ریزی از قبل مشخص شده)
 • ویزای نوع D (اقامت بلند مدت)

مدارک لازم برای صدور ویزای توریستی بلغارستان

 • تکمیل فرم درخواست روادید بلغارستان (این ویزا باید به صورت تایپ شده تحویل سفارت شود. برای دانلود فرم اینجا کلیک کنید).
 • یک قطعه عکس ۴.۵×۳.۵ رنگی با پس زمینه سفید که باید به فرم درخواست خود الصاق کنید.
 • اصل شناسنامه به همراه کپی از صفحات اول و دوم
 • اصل کارت ملی به همراه کپی پشت و رو
 • اصل گذرنامه به همراه کپی از صفحات اول و دوم و صفحاتی که در آن‌ها مهر خورده است و ویزاهای قبلی (در صورت وجود).
 • گذرنامه باید حداقل ۳ ماه پس از پایان اعتبار ویزا انقضا داشته باشد.
 • ارائه کارکرد حساب بانمکی ۶ ماه با سربرگ انگلیسی بانک و مهر

دعوتنامه بلغارستان (در صورت وجود)

دعوتنامه باید از سمت کسانی صادر شود که شما را می‌شناسد و مقیم کشور بلغارستان است. چنانچه دعوتنامه‌ای ندارید باید برگه‌ای همراه خود داشته باشید که ثابت کند در طول مدت اقامت در بلغارستان هتل رزرو کرده‌اید. اگر هم در بلغارستان صاحب مسکن هستید باید سند مالکیت، قبض مالیان ملکی یا قبض عوارض سکونت را ارائه دهید.

اجازه کتبی و رسمی والدین یا قیم قانونی برای کودکانی که به تنهایی یا همراه با شخص ثالثی سفر میکنند.

اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

صاحبان صنوف، صنایع و تجار: این اشخاص باید سند قانونی ثبت موسسه، صورت حساب بانکی (مشروح عملیان بانکی سه ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب را ارائه دهند.

حقوق بگیران: گواهی اشتغال به کار (تاریخ دقیق شروع به کار و مدت مرخصی) به همراه فیش حقوقی ماه قبل و صورت حساب بانکی (همراه با مشروح عملیات بانکی سه ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز شخصی با به همراه تاریخ گشایش آن

کارکنان مستقل و مشاغل آزاد: کارت صنفی، ‌صورتحساب بانکی (مشروح عملیات سه ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز شخصی با به همراه تاریخ گشایش آن

اشخاص تحت تکفل (زنان خانه‌دار یا فرزندان): گواهی اشتغال به کار، صورتحساب بانکی به همراه مشروح عملیات ماه گذشته یا دفترچه حساب پس‌انداز متکفل (شوهر یا پدر) با به همراه تاریخ گشایش آن.

گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش‌آموزان و دانشجویان

پرداخت هزینه‌های لازم جهت بررسی مدارک و صدور ویزای بلغارستان که برای یکبار ورود ۶۰ یورو به ازای هر نفر می‌باشد.

بیمه مسافرتی

متقضیان ویزای بلغارستان باید بیمه مسافرتی فردی یا جمعی به همراه داشته باشند. نوع بیمه‌ای که هستید باید هزینه‌های احتمالی مانند بازگشت به ایران تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی مربوط به درمان یا بیمارستانی را پوشش دهند و تا پایان اقامت در کشور بلغارستان اعتبار داشته باشد. حداقل پوشش بیمه‌ای برای هر شخص باید ۳۰ هزار یورو باشد. شرکتی که از آن بیمه را تهیه کرده‌اید باید نماینده معتبری در این کشور داشته باشد. همچنین شخص دعوت کننده در یونان میتواند بیمه مسافرتی را با یک شرکت بیمه در بلغارستان انجام دهد.

نکات پیرامون اخذ روادید بلغارستان

 • کودکان زیر ۶ سال از پداخت هزینه ویزای بلغارستان معاف هستند.
 • هزینه صدور روادید برای کودکان بین ۶ تا ۱۱ سال ۳۵ یورو است.
 • مدارکی که سفارت بلغارستان از شما درخواست کرده است باید توسط شخص متقاضی و به صورت فیزیکی به کنسولگری ارائه دهد.
 • چنانچه قبلا برای دریافت ویزای شینگن اقدام کرده‌اید و موفق نبوده و درخواست شما رد شده است باید مدارک آن به همراه سایر مدارک درخواستی به سفارت ارائه شود، در غیر اینصورت درخواست فرد متقاضی برای دریافت روادید بلغارستان به صورت اتوماتیک رد خواهد شد.
 • جنانچه قبلا ویزای بلغارستان را اخذ کرده‌اید نیازی به ارائه مجدد اطلاعات بیومتریک نخواهید داشت.
 • امکان صدور ویزای فوری وجود ندارد.

روند صدور ویزای بلغارستان به روش شناسایی (تشخیص هویت) با استفاده از ضبط داده‌های بیومتریک (انگشت نگاری دیجیتالی و عکس دیجیتالی) صورت میگیرد. حضور فیزیکی کلیه اشخاص متتقاضی برای انگشت نگاری ده انگشت و عکس‌های دیجیتالی به همراه ارائه فرم درخواست روادید بلغارستان در بخش کنسولگری سفارت بلغارستان در تهران الزامی است.

بخش کنسولگری بلغارستان اعلام کرده که مرحله شناسایی و تشخیص هویت (انگشت نگاری) تاثیری در روند صدور ویزای نخواهد داشت (تضمینی برای صدور نهایی ویزای نخواهد بود). روند تشخیص هویت اقدامی است از اتحادیه اروپا که با هدف ایجاد یک پایگاه داده حاوی اطلاعات بیومتریک و الفا عددی از متقاضیان می‌باشد.

استثنا در روش بیومتریک

متقاضیای زیر معاف از انگشت نگاری هستند:

کودکان زیر ۱۲ سال

افرادی که انگشت نگاری برای آن‌ها از نظر فیزیکی (جسمانی) ناممکن است.

سران دولت‌ها یا اعضای دولتی به همراه همسرانشان و اعضای هیات رسمی خود (زمانی که توسط دولت‌های کشورهای عضو یا سازمان‌های بین المللی برای یک هدف خاص دعوت شده‌اند).

پادشاهان و دیگر اعضای ارشد خانواده سلطنتی (زمانی که توسط دولت‌های کشورهای عضو یا سازمان‌های بین المللی برای یک هدف خاص دعوت شده‌اند).

 [/vc_column_text][vc_gallery type=”nivo” interval=”3″ images=”10256,10257,10258,10259″ img_size=”full” css=”.vc_custom_1502475436482{margin-top: 15px !important;}”][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search