ویزای آلمان

دریافت ویزای آلمان برای ایرانیان

دلایلی زیادی وجود دارند که به آلمان سفر کنید. دیدن تاریخ و معماری‌های ساختمان‌های جدید و قدیمی و اماکن آسیب دیده در جنگ جهانی دوم هریک شما را مجذوب خود میکند. ایرانیان زیادی نیز با اخذ ویزای آلمان به قصد گردشگری یا تحصیل وارد این کشور میشوند و از دیدنی‌های آن بازدید میکنند. کسانی که دوستدار هنر هستند میتوانند با دیدن کلیساها، موزه‌ها و اپراها به دنبال عشق خود باشند.

شما این امکان را خواهید داشت تا در عصر در پارکی در آلمان نشسته و غروب آفتاب زیبا را در کنار آسمان خراش‌ها بنگرید (اینجاست که آلمان را زیباتر از هر جای دیگری خواهید دانست، واقعا خیلی خووبه ?). شک نکنید که در میان شهرهای آلمان فرانکفورت یکی از بهترین چشم اندازها را دارد که هر بیننده‌ای را عاشق خود میکند . خوبه که بدانید زمانی مرتفع‌ترین ساختمان اداری اروپا در این شهر واقع شده بود. اصولا آلمان کشور بسیار خوبی برای گردشگری و تحصیل محسوب میشود.

ویزای آلمان

ویزای توریستی آلمان به کسانی تعلق می‌گیرد که قصد دارند تا سفرهای تفریحی کوتاه مدت یا دیدار با خانواده و بستگان خود را داشته باشند. توجه کنید که اگر قصد تحصیل یا کار در آلمان را دارید این نوع ویزا اصلا مناسب شما نبوده و باید روادید مربوطه را دریافت نمایید. مدت زمان اعتبار ویزای شما و میزان زمانی که میتوانید در خاک آلمان باشید توسط سفارت آلمان تصمیم‌گیری خواهد شد.

برای اخذ ویزای آلمان حضور متقاضی و انجام مصاحبه در محل سفارت آلمان در تهران ضروری است. در ابتدا باید فرم مربوطه را از سایت سفارت آلمان یا به صورت حضوری دریافت نمایید، همچنین قادر خواهید بود برای دریافت فرم ویزای آلمان اینجا کلیک کنید. وقت سفارت آلمان در گذشته به صورت تلفنی انجام میشد اما مدتی است که اینکار به صورت اینترنتی صورت میگیرد که ملزم هستید پس از تعیین وقت، فرم پرینت شده را به همراه مدارک خواسته شده به سفارت فدرال آلمان ارائه دهید.

معمولا در ماه‌های می تا اکتبر (اردیبهشت تا آبان) که درخواست روادید آلمان بسیار بالاتر به نسبت ماه‌های دیگر می‌باشد ممکن است تعیین وقت ملاقات زمان بیشتری نیاز داشته باشد که طبق اعلام سایت سفارت این مدت حدود ۸ هفته است. ضمنا بررسی مدارک و اعلام نتیجه به متقاضی ممکن است تا ۲ یا ۳ هفته دیگر زمان نیاز داشته باشد. به این دلایل بسیار اهمیت دارد که برنامه ریزی سفرتان را دقیق تنظیم کنید.

پس از آنکه موفق به دریافت ویزای شینگن آلمان شدید برچسب ویزا در گذرنامه شما چسبانده خواهد شد که تمامی اطلاعات اصلی مانند تاریخ اعتبار و میزان دفعاتی که میتوانید وارد محدوده شنگن شوید در آن درج شده است.

انواع ویزای آلمان

 • ویزای نوع A: به ویزای گفته میشود که مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارند و تنها میتواند در یکی از فرودگاه‌های محدوده شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از این محدوده شود.
 • ویزای نوع B: این ویزا برای کسانی صادر خواهد شد که قصد دارند از فرودگاه خارج و از طریق مرز زمینی خود را به کشوری در خارج از این محدوده برسانند و حق توقف بلند مدت در مسیر را ندارند.
 • ویزای نوع C: این ویزا همان است که اکثر ایرانیان به عنوان گردشگر میتوانند وارد محدوده شنگن شوند.
 • ویزای نوع D: این ویزا چندبار ورود است و به تجار و بازرگانان تعلق میگیرد و با آن قادرند که در طول سال بارها وارد محدوده شنگن شده و از آن خارج شوند.

این مساله را در نظر داشته باشید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شینگن بمانید باید در خواست اقامت دهید که از طریق سفارت نیز باید پیگیر مراحل کاری خود باشید. این نکته را فراموش نکنید که چنانچه از ۹۰ روز اقامت خود در این محدوده استفاده نمایید باید ۳ ماه خارج از آن سر کنید تا بتوانید مجدد درخواست ویزا دهید. گرچه در شرایط ویژه‌ای امکان صدور ویزای شینگن یکساله نیز وجود دارد.

توجه داشته باشید که تضمینی برای ورود به آلمان حتی در صورت دارا بودن ویزای شینگن وجود ندارد. یعنی اگر شما ویزای خود را از فرانسه گرفته باشید و از مرز بخواهید وارد آلمان شوید ممکن است مقامات مرزی به صورت کاملا قانونی از ورود شما به این کشور جلوگیری به عمل بیآورند و شما را به کشور دیگری در خارج از این محدوده اخراج کنند. پس توجه داشته باشید که اگر مسافر شینگن هستید باید خود را برای سوالات احتمالی مانند هدف از سفر، آدرس دقیق محل اقامت و مدارک تمکن مالی آماده کنید.

آدرس سفارت جمهوری فدرال آلمان در تهران

آدرس: تهران- خیابان فردوسی- شماره ۳۲۴ – ۳۲۰

کدپستی: ۱۱۳۶۵

صندوق پستی: ۱۷۹-۱۱۳۶۵

تلفن بخش ویزا: ۳۹۹۹۱۲۱۳ – ۳۹۹۹۱۴۹۹-۰۲۱

نمابر بخش ویزا: ۳۹۹۹۱۸۶۰

سایت سفارت آلمان: teheran.diplo.de

ایمیل سفارت آلمان در تهران: terminbuchung@tehe.diplo.de

وقت مصاحبه سفارت آلمان

زمان مصاحبه در هفته چندین بار و در فواصل زمانی نامشخص آزاد میگردد اما از طریق سایت سفارت به صورت فایل PDF اعلام میشود. توجه کنید که به دلیل تقاضای بسیار زیاد ویزای آلمان معمولا وقت‌های مصاحبه در کوتاه‌ترین زمان رزرو میشوند. در چنین شرایطی اگر نتوانید وقت مصاحبه را دریافت نمایید باید مجدد تا اعلام شدن وقت‌ها منتظر بمانید. ضمنا رزرو وقت سفارت آلمان از طریق این وبسایت قابل درخواست است که هزینه‌ای هم برای شما در بر نخواهد داشت و میتوانید از رایانه شخصی خود نیز انجام دهید.

تعداد درخواست‌های روادید شینگن از طریق آلمان بسیار بالا بوده و به همین دلیل سفارت آلمان در تهران بیشترین گنجایش زمانی را در اختیار متقاضیان قرار داده است. با تمام این تفاسیر باز هم ممکن است در رزرو وقت مصاحبه با مشکل جدی مواجه شوید و نتوانید وقتی را برای خود تعیین نمایید. به همین دلیل به شما توصیه میکنیم که چنانچه برای اخذ ویزای آلمان مسر هستید حتما در فواصل زمانی سایت سفارت آلمان را بررسی نمایید.

لطفا زمانی اقدام به گرفتن وقت سفارت آلمان نمایید که مطمئنا باشید میتوانید در زمان اعلام شده به همراه مدارک کامل در سفارت حضور بیآبید.

سفارت این توصیه را به شما میکند که به هیچ عنوان از آژانس‌های ویزا وقت مصاحبه خریداری نکنید چراکه روند ثبت درخواست وقت مصاحبه به صورت کاملا رایگان از طریق سایت مربوطه امکان پذیر است.

سفارت آلمان در تلاش است تا ورود به بخش باجه‌ها را به ویژه در ماه‌های تابستان تسریع نماید و در کمترین زمان پیگیری امور شما شود. پس توجه داشته باشید که تنها در راس ساعت اعلام شده به این سفارت مراجعه نمایید چراکه حضور زود هنگام شما تنها باعث ایجاد صف‌های طولانی و جلوی درب خواهد شد. از طرفی چنانچه دیرتر از زمان اعلام شده به سفارت مراجعه کنید، وقت اخذ شده شما ابطال خواهد شد.

توجه داشته باشید که در هنگام کامل نمودن فرم‌های مربوطه وسواس به خرج دهید تا مبادا اشتباهی رخ ندهد. کوچکترین اشتباه در ثبت شماره گذرنامه، نام و نام خانوادگی و… باعث میشود تا از ورود شما به بخش ویزا جلوگیری به عمل بیآید (استثنایی هم وجود ندارد). این امر تنها برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی می‌باشد و سفارت آلمان پیرامون این رابطه هیچ استثنایی قائل نیست.

تحت هیچ شرایطی اقدام به اخذ همزمان چند وقت با ارائه تاییده‌های جعلی ننمایید برای خود نکنید چراکه این کار سوء استفاده از سیستم تعیین وقت آنلاین تلقی شده و باعث خواهد شد که شما برای مدت طولانی از دریافت وقت محروم شوید. این کار به سود اکثریتی است که صادقانه رفتار کرده و مدت زمان انتظار را برای تمامی افراد کوتاه می‌نمایند.

همانطور که بالا نیز به آن اشاره کردیم، تعیین وقت سفارت را میتوانید خودتان به صورت رایگان و از سایت سفارت انجام گیرد. چنانچه تعیین وقت را به شخص ثالثی واگذار نمایید، تضمینی از سمت بخش روادید برای اعتبار این اضخاص وجود ندارد.

ممنوعیتی برای افرادی جهت ارائه درخواست از شخص دیگری کمک میگیرند وجود ندارد اما ذکر این نکته لازم است که در هر شرایطی شما مسئول صحیح و کامل بودن مدارکتان هستید. در برخی از موارد دیده شده که متقاضیان با ارائه مدارک جعلی قصد در بهبود روند کار خود دارند که قطعا با رد درخواست آنان همراه خواهد شد. بخش روادید آلمان با هیچ یک از آژانس‌های مسافرتی همکاری ندارد و مشاورانی که در خارج از سفارت قصد بهبود روند ویزای شما دارند، هیچ نقشی در تصمیمگیری درخواست روادید شما نخواهند داشت.

روند درخواست ویزای آلمان در سفارت به گونه‌ای طراحی شده که هر شخص بتواند از اخذ وقت سفارت تا تحویل گذرنامه را به تنهایی انجام دهد و غیر از هزینه ویزای آلمان و گاها هزینه ارسال پستی، هیچگونه هزینه دیگری برای شما در بر نخواهد داشت. برخی از شرکت‌های متقل بیمه مدعی در گرفتن وقت با پرداخت هزینه هستند که متاسفانه رسید تعیین وقت آن‌ها جعلی می‌باشد.

نکات مربوط به ثبت درخواست وقت سفارت آلمان

پس از آنکه وقت سفارت خود را به صورت صحیح ثبت کرده‌اید، ۲ ایمیل مربوط دریافت خواهید کرد:

 • دریافت ایمیل اول، حداکثر ۳۰ دقیقه پس از ثبت نام حاوی تاییدیه به همراه شماره پیگیری
 • دریافت ایمیل دوم، چند هفته پس از ثبت درخواست که ایمیل وقت شناخته شده و در آن تاریخ و زمان دقیق مصاحبه شما ذکر شده است.

روند ثبت نام آنلاین باعث ایجاد سهولت در گرفتن وقت ویزا بوده و اخذ نزدیکترین وقت آزاد را برای شما تضمین خواهد کرد، چراکه ثبت نام در این سامانه به سرعت قابل انجام است. لطفا پس از ثبت نام نهایی وقت سفارت، ایمیل تاییدیه حاوی شماره پیگیری را کنترل نمایید. دریافت این ایمیل ممکن است تا ۳۰ هم به طول بیانجامد. پس از آنکه شماره پیگیری خود را دریافت کردید، امکان پاسخگویی به سوالات مرتبط با وضعیت درخواست و زمان اعلام وقت سفارت وجود ندارد.

سفارت در سریع‌ترین زمان ممکت شما را از وقت قطعی انجام مصاحبه در سفارت آلمان مطلع خواهد کرد. ایمیلی که برای شما جهت تعیین وقت سفارت ارسال میشود شامل دو لینک بوده که یکی برای تایید وقت سفارت و دیگری باطل نمودن وقت می‌باشد. توجه داشته باشید که وقت‌هایی که در ظرف مدت حداکثر ۷ روز تایید نشوند به صورت خودکار از سیستم حذف خواهند شد. چنانچه برایتان مقدور نیست تا در زمان اعلام شده در سفارت حضور پیدا کنید، زمان خود را لغو و مجدد ثبت نام نمایید.

 • برای درخواست ویزای آلمان ارائه تصویر گذرنامه شما الزامی می‌باشد. این مورد برای تمامی وقت‌های درخواست شده در سفارت آلمان صدق میکند.
 • توجه کنید که پس از اخذ وقت مصاحبه موظف هستید که برای درخواست ویزا، در همان روز تصویر اسکن شده پاسپورت خود را به همراه ذکر نام، تاریخ و ساعت مصاحبه را به آدرس ایمیل: terminbuchung@tehe.diplo.de ارسال نمایید.
 • چنانچه وقت مصاحبه شما رزرو شود اما تصویر گذنامه به ایمیل ارسال نشود، منجر به لغو وقت مصاحبه شما بدون هیچ اطلاع رسانی خواهد شد.

ساعت کاری سفارت آلمان در تهران

بخش حقوقی کنسولگری ۷:۳۰ تا ۱۰:۳۰
تحویل مدارک تحصیلی و کپی مدارک جهت صحت اطلاعات ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰
دریافت مدارک و کپی‌های تایید شده ۱۴:۳۰ تا ۱۵:۳۰ (تیر و مرداد از ۱۴:۰۰ تا ۱۴:۳۰)
دریافت گذرنامه از بخش ویزای آلمان ۱۰:۰۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۳:۰۰ تا ۱۵:۰۰

ممکن است موارد نادری پیش بیآید که پس از ارائه درخواست، از بخش ویزا از شما مطالبه مدارک (نقصی مدرک) شود. در اینصورت میتوانید در روزهای کاری و از ساعت ۱۰:۰۰ تا ۱۱:۳۰ به سفارت آلمان در تهران مراجعه نمایید.

ویزای دانشجویی آلمان

افرادی که تمایل دارند برای تحصیل و پژوهش وارد آلمان شوند باید بین ساعت ۷ تا ۹ صبح گذرنامه خود را به سفارت تحویل دهند اما باز پس‌گیری پاسپورت‌ها همچنان بعدازظهرها برقرار است. لازم بذکر است که ویزای دانشجویی آلمان حداقل بین ۵ تا ۱۰ هفته زمان خواهد برد. لطفا تنها در صورتی برای ترم تابستانی اقدام نمایید که بین زمانی که از سفارت گرفته‌اید و شروع ترم جدید حداقل ۵ هفته‌ای زمان باشد.

اگر برای اخذ ویزا دیر اقدام نمایید، حضور به موقع برای شروع ترم دانشگاهی امکانپذیر نخواهد بود. ضمنا سفارت آلمان درنظر دارد که درخواست‌های کمتر از ۵ هفته را پیش از شروع ترم را رد کند. ارائه درخواست برای ترم تابستانی همراه با فرم پذیرش Uniassist، تاییدیه دریافت درخواست ثبت نام و یا تاییدیه پذیرش، همچنان امکانپذیر خواهد بود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان

برای اخذ ویزای شینگن آلمان غیر از آنکه هنگام مراجعه به سفارت با فرم مربوطه کامل شده نیاز دارید، باید مدارک زیر را نیز همراه داشته باشید تا شانس بیشتری برای اخذ روادید آلمان را داشته باشید.

توجه داشته باشید که قبل از آنکه مدارک خود را به سفارت آلمان تحویل دهید باید از تمامی آن‌ها یک نسخه کپی تهیه کرده باشید. بخش سفارت آلمان پس از تطابق اصل مدارک با کپی، نسخه اصل را به شما بازمی‌گرداند. ضمنا نیاز است که تمامی مدارک فارسی شما به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.

 • شناسنامه ایرانی
 • پاسپورت

اعتبار گذرنامه شما باید بیش از ۶ ماه از تاریخ پایان اعتبار ویزای درخواستی باشد. ضمنا از صفحات ۱ تا ۵ و صفحاتی که در آن‌ها مهر خورده است حتما کپی تهیه نمایید.

 • ۳ قطعه عکس جدید رنگی

چنانچه نام همراهانتان نیز در پاسپورت درخواست کننده ویزا درج شده باشد، باید دو قطعه عکس رنگی از آن‌ها نیز به همراه داشته باشید.

ویژگی‌های عکس‌ها باید از موارد زیر تبعیت کند:

رنگی، زمینه سفید، تمام رخ، ابعاد ۴×۶ و کمتر از ۶ ماه گذشته گرفته شده و با ظاهر فعلی متقاضی ویزای آلمان کاملا تطابق داشته باشد چراکه عکس شما بر روی ویزای شینگن شما چاپ خواهد شد.

 • دعوتنامه آلمان

دعوتنامه باید از سمت کسانی صادر شود که شما را می‌شناسد و مقیم کشور آلمان است. چنانچه دعوتنامه‌ای ندارید باید برگه‌ای همراه خود داشته باشید که ثابت کند در طول مدت اقامت در آلمان هتل رزرو کرده‌اید. اگر هم در آلمان صاحب مسکن هستید باید سند مالکیت، قبض مالیان ملکی یا قبض عوارض سکونت را ارائه دهید.

 • اجازه کتبی و رسمی والدین یا قیم قانونی برای کودکانی که به تنهایی یا همراه با شخص ثالثی سفر میکنند.
 • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی

توجه داشته باشید که قصد سفر و مدت زمان آن باید با سطح امکانات مالی تناسب داشته باشد. این معیار به گونه‌ای محاسبه میشود که حداقل حقوق روزانه در تعتداد روزهای اقامت محاسبه خواهد شد.

صاحبان صنوف، صنایع و تجار: این اشخاص باید سند قانونی ثبت موسسه، صورت حساب بانکی (مشروح عملیان بانکی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز با تاریخ گشایش حساب را ارائه دهند.

حقوق بگیران: گواهی اشتغال به کار (تاریخ دقیق شروع به کار و مدت مرخصی) به همراه فیش حقوقی ماه قبل و صورت حساب بانکی (همراه با مشروح عملیات بانکی ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز شخصی با به همراه تاریخ گشایش آن

کارکنان مستقل و مشاغل آزاد: کارت صنفی، ‌صورتحساب بانکی (مشروح عملیات ماه آخر) یا دفترچه حساب پس‌انداز شخصی با به همراه تاریخ گشایش آن

اشخاص تحت تکفل (زنان خانه‌دار یا فرزندان): گواهی اشتغال به کار، صورتحساب بانکی به همراه مشروح عملیات ماه گذشته یا دفترچه حساب پس‌انداز متکفل (شوهر یا پدر) با به همراه تاریخ گشایش آن

توچه داشته باشید که پرینت حساب بانکی باید بر روی سربرگ انگلیسی بانک به صورت مهر شده تحویل سفارت آلمان شود.

گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش‌آموزان و دانشجویان

 • بیمه مسافرتی

متقضیان ویزای آلمان باید بیمه مسافرتی فردی یا جمعی به همراه داشته باشند. نوع بیمه‌ای که هستید باید هزینه‌های احتمالی مانند بازگشت به ایران تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی مربوط به درمان یا بیمارستانی را پوشش دهند و تا پایان اقامت در محدوده شینگن اعتبار داشته باشد. حداقل پوشش بیمه‌ای برای هر شخص باید ۳۰ هزار یورو باشد. شرکتی که از آن بیمه را تهیه کرده‌اید باید نماینده معتبری در آلمان داشته باشد. همچنین شخص دعوت کننده در آلمان میتواند بیمه مسافرتی را با یک شرکت بیمه در آلمان انجام دهد.

 • بلیط یا رزرواسیون قطعی رفت و برگشت هواپیما به مقصد آلمان
 • فاکتور رزرو قطعی هتل برای کل مدت اقامت به همراه پرداختی (در صورت لزوم)

هزینه صدور روادید آلمان

 • سفارت آلمان در تهران تمامی هزینه‌های مربوط به درخواست ویزا را تنها به صورت نقدی و به صورت یورو دریافت میکند.
 • لازم است بدانید که سفارت آلمان به طور محدود اسکناس خرد در اختیار دارد پس پیشنهاد میشود در زمان مراجعه حتما مبلغ ذکر شده را در اختیار داشته باشید.
 • ضمنا کنسولگری آلمان تنها اسکناس‌های پنج، ده، بیست، پنجاه و صد یورویی قبول میکند و از پذیرش سکه معذور است.
نوع ویزا پایین‌تر از ۶ سال بین ۶ تا ۱۲ سال بالاتر از ۱۲ سال
ترانزیت نوع A رایگان ۳۵ یورو ۶۰ یورو
ویزای شنگن نوع C رایگان ۳۵ یورو ۶۰ یورو
نوع ویزا پایین‌تر از ۱۸ سال بالاتر از ۱۸ سال
ویزای طولانی مدت (اقامت) ۳۰ یورو ۶۰ یورو

نکات نهایی برای اخذ ویزای آلمان

 • حتما قبل از مراجعه به سفارت آلمان در تهران، اطلاعات لازم را پیرامون روند انجام امور و مدارک مورد نیاز را از سایت سفارت آلمان نیز بخوانید، چراکه در صورت نقص مدارک، باجه درخواست شما را پذیرش نخواهد کرد.
 • تمامی هزینه‌های سفارت به صورت نقدی و یورو دریافت میشود.
 • برای درخواست گذرنامه جدید و کارت شناسایی آلمانی باید با وقت قبلی مراجعه کنید.
 • حتما ایمیل‌های خود را به زبان انگلیسی یا آلمانی ارسال نمایید، چراکه کنسولگری آلمان به ایمیل‌هایی که به زبان فارسی دریافت میکنند، پاسخی نمیدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search