هاستل چیست و چرا انتخاب مناسبی است؟

اقامت در هاستل

در بسیاری از سفرهایم معمولا با توجه به شرایط اقتصادی هاستل‌ها را به عنوان اقامتگاه انتخاب می‌کنم. به مجردها و یا کسانی که تنها سفر می‌کنند نیز همواره پیشنهاد می‌کنم که حتی اگر درآمد خوبی دارند بهتر است تا هاستل را حتی برای یکبار هم که شده امتحان کنند. اما هاستل چیست؟

اما چرا هاستل گزینه بسیار خوبی در سفرها است؟ مهمترین دلیل قیمت پایین اقامت در آن‌ها می‌باشد که همین امر باعث می‌شود تا بتوانید روزهای بیشتری را در سفر باشید. مثلا من در روسیه و در دوران جام جهانی ۲۰۱۸ توانستم با اقامت در هاستل، حدود ۳۰ روز را در این کشور سپری کنم، این در حالی است که اگر در هتل‌ها اقامت داشتم نهایتا ۱۰ روز دوام می‌آوردم!

هاستل چیست؟

اما اصلا هاستل چیست و به درد چه کسانی می‌خورد؟ من به شخصه در ایران هیچ هاستلی ندیدم که بخواهم برایتان مثال بزنم اما چیزی مثل خوابگاه دانشجویی است. نه آنقدر شبیه ولی تقریبا تو همین وضع! شما در هاستل اتاق دربست ندارید و تنها یک تخت به شما اجاره داده می‌شود.

یک اتاق بزرگ را در نظر بگیرید که حدود ۶ تخت (تعداد تخت‌ها بستگی به هاستل دارد) دارد و تنها یک تخت برای شماست و اتاق را با افراد دیگر که از کشورهای مختلفی آمده‌اند شریک هستید. به طبع آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و… را نیز با افرادی که در هاستل اقامت دارند باید به صورت مشترک استفاده کنید.

رزرو هاستل

شاید تصور کنید که هاستل چه جای زجر آوری است، من هم تا پیش از آنکه مجبور شوم در هاستل اقامت داشته باشم همین فکر را می‌کردم اما در اولین شب اقامتم در هاستل با کسانی آشنا شدم که داستان‌های جالبی را از سفرشان برایم تعریف کردم و کلا نظرم راجع به هاستل‌ها عوض شد و فهمیدم چقدر آسان می‌توان با فرهنگ‌های مختلف با اقامت در هاستل‌ها آشنا شد.

اتاق اختصاصی در هاستل

اقامت زوج‌ها یا حتی خانواده‌ها در هاستل مطمئنا مشکلی نخواهد داشت اما بیشتر زوج‌ها ترجیح می‌دهند که به جای اقامت در هاستل‌ها، اتاقی در هتل رزرو کنند که بتوانند در کنار یکدیگر باشند. برخی هاستل‌ها نیز برای این موضوع چاره‌ای اندیشیده‌اند و اتاق‌هایی خصوصی تعبیه کرده‌اند زوج‌ها یا خانواده‌ها بتوانند در آن‌ها اقامت کنند و البته با قیمتی به مراتب پایین‌تر از هتل.

لازم بذکر است که اتاق‌های خصوصی یا پرایوت با اینکه کاملا در اختیار شماست اما با این حال استفاده از آشپرخانه و سرویس بهداشتی و حمام همچنان برای تمامی ساکنان هاستل مشترک می‌باشد. می‌خواهم با مثالی جالب تفاوت قیمت این اتاق‌ها با اتاق‌های هتل را برایتان بازگو کنم.

در مسکو که بودم چند شبی را در هاستلی به نام Drop Inn اقامت داشتم. Drop Inn بهترین هاستلی بود که در تمام عمرم دیده بودم. بسیار تمیز، قیمت مناسب و در عین حال چند اتاق خصوصی داشت که برای زوج‌ها بسیار بسیار مناسب بود.

اتاق‌های خصوصی این هاستل برای اقامت دو نفر در آن زمانی که من در مسکو بودم به ازای هر شب ۵۰۰۰ روبل بود و این در حالی بود که اقامت در ارزانترین هتل مسکو برای دو نفر حداقل شبی ۱۰۰۰۰ روبل آب می‌خورد.

هاستل چیست؟
اتاق خصوصی هاستل Drop Inn در مسکو

در کل اتاق‌های پرایوت هاستل برای کسانی مناسب است که حداقل دو نفری سفر می‌کنند و دوست دارند یک اتاق در اختیار داشته باشند و در عین حال هزینه کمتری را نسبت به هتل پرداخت کنند.

اما چرا هاستل؟

در ادامه قصد داریم تا این موضوع را بررسی کنیم که چرا اصلا اقامت در هاستل گزینه مناسبی است؟

قیمت مناسب

مهمترین دلیلی که شما را مجاب می‌کند در هاستل اقامت داشته باشید، قیمت بسیار پایین آن به نسبت هتل‌ها می‌باشد. قیمت هر هاستلی با توجه به شهر، موقعیت مکانی، زمان رزرو، امکانات و… متغیر می‌باشد. مثلا قیمت یک هاستل در گرجستان و در یک روز عادی ۵ یورو است اما یک هاستل دیگر در فصل سفر در پاریس حداقل ۳۰ یورو به ازای هر شب اقامت می‌باشد.

با دنیا آشنا شوید

یکی از نکاتی که من را عاشق هاستل‌ها کرده است، این است که شما می‌توانید با آدم‌های جدید که هریک از گوشه‌ای از دنیا آمده‌اند آشنا شوید. معمولا هاستل‌ها فضایی مانند لابی هتل‌ها دارند که مسافران با یکدیگر درباره برنامه سفرشان صحبت می‌کنند و راجع به فرهنگ‌ها یا حتی سیاست کشور خودشان حرف می‌زنند.

مثلا من در سنت پترزبورگ و در دوران جام جهانی ۲۰۱۸ دو شب را در هاستلی گذراندم که پر بود از طرفداران تیم‌های مختلف و هرکدام کلی حرف برای معرفی کشور و فرهنگ خودشان داشتند. خلاصه که خیلی خوش گذشت، جای شما خالی!

اقامت در هاستل

آشپزخانه

همانطور که می‌دانید هتل‌ها آشپرخانه ندارند و به طبع نمی‌توانید غذای مدنظرتان را بپزید. گرچه آشپزخانه در هاستل به صورت مشترک استفاده می‌شود اما همین هم مزیت محسوب می‌شود. در سن پترزبورگ که نمی‌توانستم غذای ایرانی پیدا کنم، دست به کار شدم و خودم درست کردم.

دو تا قانون خیلی مهم هست که در زمان استفاده از آشپزخانه باید رعایت کنید. اول اینکه بعد از استفاده از هر ظرفی باید آن را بشویید و دوم اینکه هر ماده غذایی که متعلق به شماست و قصد دارید تا آن را در یخچال بگذارید باید اسمتان را روی آن با برچسب بچسبانید.

قرارگیری در مرکز شهر

فلسفه هاستل‌ها این است که در بیشتر مواقع در مرکز شهر قرار گرفته‌اند و همین باعث شده تا دسترسی آسانی به اماکن دیدنی داشته باشید. اصلا شاید هاستلی که در مرکز شهر نباشد اقامت در آن دلیلی نداشته باشد.

نکات استفاده از هاستل

در ادامه قصد داریم تا به بررسی نکاتی بپردازیم که مطمئنا به هنگام اقامت در هاستل‌ها به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

نوع تخت

به نظر من مهمترین چیزی که باید به هنگام رزرو هاستل باید به آن توجه کرد. همانطور که می‌دانید اتاق‌های هاستل از نوع عمومی یا Dormitory است. یعنی در یک اتاق چندین تخت قرار گرفته که شما می‌توانید یکی از آن‌ها را اجاره کنید.

اما این موضوع خیلی مهم است که در اتاق چند تخت قرار گرفته؟ هاستلی بودم که در اتاق ۴ تخت قرار گرفته بود و جایی دیگر ۱۲ تخت، حتی تا ۵۰ تخت هم شنیده‌ام که وجود دارد! حالا خودتان قضاوت کنید که خوابیدن در کدام اتاق راحت‌تر است؟

تخت‌های بعضی از هاستل‌ها به صورت کپسول است که طبق تجربه‌ای که خودم داشتم بهترین، بهترین و بهترین هستند. وارد کپسول می‌شوید و در را قفل می‌کنید و تمام! هیچ صدایی شما را اذیت نمی‌کند و از طرفی راحت راحت استراحت می‌کنید.

تخت های هاستل

برای خانم‌هایی که تمایلی ندارند تا با آقایان در یک اتاق اقامت داشته باشند، هاستل‌های بسیاری وجود دارند که اتاق مخصوص خانم‌ها وجود دارند و می‌توانند به راحتی در آن‌ها اقامت داشته باشند. هاستل‌های کمی هم هستند که اتاق‌های مخصوص آقایان دارند که البته خیلی کم هستند.

مورد دیگری که بسیار باید به آن توجه داشت نوع و جنس تخت است. اگر در معرفی هاستل نوشته شده بود که تخت از نوع Bunk Bed است یعنی تخت‌ها دو طبقه هستند. تخت‌های یک طبقه بهتر است اما اگر هم دو طبقه بود بسیار بهتر است که تخت از جنس چوب باشد.

یادمه در شهر کازان در هاستلی اقامت داشتم که جنس تخت‌هایش فلزی بود. اینطور شد که نفر بالایی تکون که می‌خورد من از خواب بیدار می‌شدم. کلا تخت‌های فلزی چندان مناسب نیستند. ضمنا به رزپشن بگویید که به شما تخت طبقه پایین بدهد، حالا چرا؟ چون تجربم میگه پایین خیلی بهتره.

سرویس بهداشتی

تمیز بودن سرویس بهداشتی خیلی خیلی مهمه و اینکه هاستل چندتا حمام و دستشویی داره. بعضی از هاستل‌ها در هر اتاق دستشویی مخصوص دارد که اصلا مناسب نیست. اصلا بو میکشه توی اتاق و بیخیال این نوع موارد شوید.

یادم نمیره توی یک هاستل در گرجستان، تفلیس بودم که سرویس بهداشتی‌اش از اتاق‌هاش تمیزتر بود. همیشه یک نفر بود که به صورت دائمی در حال تمیز کردن سرویس‌ها بود و هیچگاه ندیدم که سرویس‌ها ذره‌ای کثیف باشه.

معرفی هاستل

امنیت وسایل

شاید هیچ چیز بدتر از این نباشه که در سفر پول یا مدارکتان به سرقت برود. به همین دلیل سوالی که پیش میآید این است که امنیت هاستل‌ها چطور است. من در طول اقامتم در هاستل‌های مختلف هیچ دزدی ندیدم اما برای اطمینان بیشتر میگم که معمولا هاستل‌ها کمدی دارند که می‌توانید وسایل با ارزش خود را در آن قرار دهید.

تفریحات هاستل

شاید تصور می‌کنید هاستل‌ها جز امکانات اولیه چیزی ندارند اما سخت در اشتباه هستید. من در هاستل‌هایی اقامت داشتم که استخر، میز پینگ پنگ، استخر توپ و… داشت و حسابی با سایر مسافران خوش می‌گذراندم. البته نباید انتظار چنین امکاناتی را از هاستلی در مرکز شهر مسکو داشت. اما می‌توانید به دنبال چنین چیزی در هاستل‌های شهرهای کوچک که در مرکز شهر قرار ندارند داشت.

تفریحات در هاستل

تعداد محدودی هاستل وجود دارند که از هر نظر واقعا یک سر و گردن بالاتر از هاستل‌های دیگر هستند و تمام تلاش آن‌ها بر این است که بهتر از بقیه باشند. مثلا هاستل Flyaway در سن پترزبورگ نه تنها سالن فیتنس دارد بلکه شام رایگان نیز به میهمانان هاستل ارائه می‌کند!

غذا در هاستل

حیوانات خانگی

سعی کنید در هاستلی اقامت کنید که ورود حیوانات خانگی به آن ممنوع باشد. نه اینکه از حیوانات خوشم نمیآید یا اینکه حامی حقوق حیوانات نیستم، نه! کلا ترجیح میدم جایی که می‌خوابم قبلا سگ و گربه نخوابیده باشه:) البته این موضوع کاملا به سلیقه هر شخص بستگی داره.

اینترنت رایگان

چرا باید در هاستلی که اینترنت رایگان نداشته باشه اقامت کرد؟ من تا الان جایی را ندیدم که اینترنت وای فای رایگان نداشته باشه اما کلا توصیه می‌کنم فکر اقامت در هاستل‌های بدون اینترنت رایگان را از سر بیرون کنید.

بار و تفریحات شبانه در هاستل

هاستلی که این موارد را در خود جای داده باشه به نظرم اصلا جای مناسبی برای اقامت نیست. من ترجیح میدم تا شب‌ها بدون اینکه سروصدا اذیتم کنه بخوابم. اما این دو مورد ممکنه باعث بر هم خوردن آسایش شما بشه. البته این مورد هم کاملا به سلیقه شما بستگی داره.

بار در هاستل

صبحانه در هاستل

اول اینکه صبحانه هاستل را به هیچ عنوان با صبحانه هتل مقایسه نکنید. شما هر چقدر هم هاستل خوب بروید باز هم صبحانه‌اش اصلا به پای هتل نمیرسد. کمتر هاستلی صبحانه رایگان داره اما همان هم یه چیز خیلی ساده مثل غلات صبحانه با شیر یا نان و پنیر است. خلاصه از هیچی بهتره.

صبحانه هاستل

وسایل بهداشتی

انتظار نداشته باشید که هاستل‌ها نیز همانند هتل‌ها به شما وسایل بهداشتی مانند صابون، شامپو یا حوله بدهند. اگرچه هاستل‌های بسیاری این امکانات را به میهمانان خود به صورت رایگان ارائه می‌کنند اما قطعی نیست و بهتر است همیشه حوله، دمپایی، صابون و شامپو همراه داشته باشید.

رعایت سکوت الزامی است!

تصور کنید که ساعت ۷ صبح خواب هستید و کسی بالای سر شما مشغول جمع کردن وسایل‌اش یا صحبت با تلفن است. دیدید که چقدر زجرآور است؟ پس لطفا شما هم سکوت را در هاستل رعایت کنید تا آرامش دیگران را برهم نزنید. ضمنا اگر کسی این قوانین را زیر پا گذاشت می‌توانید بهش تذکر دهید.

حتما توجه داشته باشید اگر قصد دارید تا پس از خاموشی در هاستل تردد کنید از نور موبایل‌تان استفاده کنید و کل چراغ‌ها را روشن نکنید.

کمپینگ در هاستل

هاستل‌هایی وجود دارند که علاوه بر اجاره تخت فضایی را برای کمپینگ دارند که مسافران می‌توانند در این فضا چادر بزنند. به طبع اجاره چنین فضایی بسیار ارزان‌تر از تخت است. ضمنا من تجربه چنین موردی را نداشتم ولی اگر شما داشتید لطفا در نظرات اعلام کنید.

رزرو هاستل

حالا که تصمیم دارید تا در هاستل اقامت کنید باید بدانید که چطور می‌توانید آن را رزرو کنید. یک پیشنهاد خوب برایتان دارم. من با توجه به در هاستل‌های بسیاری اقامت داشتم و تجربه زیادی در رزرو هاستل با توجه به نوع خواسته‌های هر شخص را دارم می‌توانم به صورت کاملا رایگان در انتخاب هاستل مدنظرتان به شما کمک کنم.

یک منبع خوب برای بررسی هاستل‌ها سایت HostelWorld.com هست که بیش از ۳۵ هزار هاستل از ۱۷۰ کشور دنیا در آن ثبت شده و بیش از ۱۰ میلیون نظر درباره هاستل‌ها ثبت شده است.

یک منبع بسیار بسیار خوب دیگر برای رزرو هاستل سایت بوکینگ است که می‌توان آن را کاملترین منبع برای رزرو هتل یا هاستل دانست. فقط فراموش نکنید که پیش از رزرو هتل حتما نظرات را کامل بخوانید و فاصله هر هتل را تا ایستگاه مترو، اتوبوس و مرکز شهر بسنجید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search