مهاجرت؛ بررسی شرایط و انواع مهاجرت برای ایرانیان

مهاجرت

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

گاها دیده می‌شود که افرادی در سراسر دنیا به دلایل مختلف اقدام به مهاجرت کرده و زندگی خود را در کشوری دیگر ادامه می‌دهند. اما در این میان بسیار ایرانیان هستند که قصد مهاجرت دارند اما نمی‌دانند که قدم اول را از کجا شروع کنند. سوالات زیادی در ذهن دارند؛ مانند انواع مهاجرت، روش‌های مهاجرت، بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان، دلایل مهاجرت، راحت ترین کشور برای مهاجرت و غیره و غیره.

قصد داریم تا در این مقاله به بررسی حداقل‌ها برای مهاجرت، شرایط و معرفی کشورهای مهاجرپذیر بپردازیم. البته منظور از مهاجرت قانونی است و اصلا فکر روش‌های غیرقانونی را نکنید! در این میان مهاجرت مشکلاتی را نیز ممکن است به همراه داشته باشید، به همین دلیل هریک از آن‌ها را بررسی می‌کنیم تا در آخر تصمیم‌تان را بگیرید.

مهاجرت

شاید برای ما ایرانیانی که وابستگی بسیاری به خانواده، دوستان و آشنایان خود داریم، مهاجرت کردن نیاز به یک تصمیم جدی نیاز داشته باشد و البته دلیلی محکم برای این کار. اگر در تصمیم‌تان شک دارید و دوست دارید در کنار زندگی در کشوری دیگر خانواده را نیز همواره در کنار خود داشته باشید باید گفت بهتر است فکر مهاجرت را از سر بیرون کنید.

بدون شک مهاجرت سختی و دشواری‌ها خاص خود را دارد که اگر توانایی روبرو شدن با آن‌ها را در خود نمی‌بینید نه تنها مهاجرت دردی را از شما دوا نخواهد کرد بلکه سختی‌های بیشتری را نیز بر دوش شما خواهد گذاشت. اما اگر تصمیم‌تان برای مهاجرت جدی است برنامه خاصی برای زندگی در کشور دیگری دارید، احتمال موفقیتان بسیار است.

[/vc_column_text][vc_column_text css=”.vc_custom_1534594877175{margin-top: 20px !important;margin-bottom: 20px !important;padding-top: 25px !important;padding-right: 25px !important;padding-bottom: 25px !important;padding-left: 25px !important;background-color: #f9f9f9 !important;border-radius: 3px !important;}”]

[/vc_column_text][vc_column_text el_id=”what-is-immigration”]

مهاجرت چیست؟

در ابتدا به این موضوع می‌پردازیم که اصلا تعریف مهاجرت چیست؟ مهاجرت بعنی جابجایی از مکانی به مکانی که می‌تواند از شهری به شهری دیگر با کشوری به کشوری دیگر باشد که به دلایل مختلفی مانند فقر، بیماری، بلایای طبیعی و… داشته باشید. از طرفی برخی برای رسیدن به امکانات بیشتر و بهتری مانند بهداشتی، آموزشی، درآمد یا خانه بهتر مهاجرت را انتخاب می‌کنند.

مهاجرت چیست

مهاجرت از هزاران سال پیش هم وجود داشته و بسیاری به دلایل مختلف محل زندگی خود را ترک و شهر و کشور دیگری را برای زندگی برای خود انتخاب می‌کردند. اما مفهوم مهاجرت در دنیای امروزه به معنای تغییر کشور اطلاق می‌گردد.

با توجه به آمار تخمینی سازمان ملل، برآورد شده که در سال ۲۰۰۵ حدود ۱۹۰ میلیون نفر یعنی ۳% از آمار کل جهان مهاجر بودند که این آمار نشان از جمعیت بالای مهاجران می‌دهد.

[/vc_column_text][vc_column_text el_id=”the-reason-for-immigration”]

دلایل مهاجرت

اما چرا کسانی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند؟ در واقع تا زمانی که یکی از عوامل زیر به انسان تحمیل نشود، فرد تمایلی به مهاجرت ندارد.

 • امکانات آموزشی: این نوع مهاجرت را می‌توان در ایران بسیار مشاهده کرد. کسانی که در گذشته از روستا به مراکز شهرها برای دستیابی به امکانات بیشتر آموزشی مهاجرت می‌کردند و این روال امروزه نیز وجود دارد.
 • کار و اقتصاد: یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در مهاجرت دستیابی به درآمد بیشتر به واسطه کار بهتر می‌باشد. این نوع مهاجرت را نه تنها می‌توان در تغییر کشور مشاهده کرد، بلکه قسمت اعظم مهاجرت‌ها روستا به شهرها نیز به همین دلیل است.
 • عوامل اجتماعی: در این میان افرادی هستند که به دلایل سیاسی، یا فرهنگی قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند.

[/vc_column_text][vc_column_text el_id=”immigration-minimum-needs”]

حداقل نیازها برای یک مهاجر

اگر به مهاجرت فکر می‌کنید باید حداقل‌هایی داشته باشید در غیر اینصورت شاید شانسی برای این کار نداشته باشید. فارق از اینکه تصمیم جدی برای مهاجرت دارید باید از سرمایه یا تحصیلات یا هدف مشخصی برخوردار باشید تا بتوانید به عنوان یک مهاجر از سوی کشور مقصد مورد قبول واقع شوید. در ادامه به ببرسی حداقل نیازهای برای یک مهاجر خواهیم پرداخت:

سرمایه کافی

راه و روش برای مهاجرت بسیار است اما چیزی که از اهمیت بالایی برخوردار است، داشتن سرمایه و بودجه انجام این کار است. صادقانه می‌گویم اگر سرمایه کافی برای مهاجرت ندارید فکر آن را از سر بیرون کنید چراکه تنها انرژی‌تان تلف خواهد شد.

و اما مهاجرت چقدر هزینه دارد؟ پاسخ به این سوال بسیار به نوع مهاجرت وابسته است. مهاجرت تحصیلی یکی از ارزان‌ترین و سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت یکی از گران‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری است. تصور نکنید که با فروش ماشین خود می‌توانید مهاجرت راحتی را داشته باشید که اصلا اینطور نیست و شاید اصلا نتوانید مهاجرت کنید. در حالت کلی و با در نظر گرفتن میانگین‌ها مهاجرت به صورت تحصیلی ارزان‌ترین روش ممکن است که حدود ۹۰۰۰ دلار برایتان خرج خواهد داشت.

حداقل سرمایه برای مهاجرت

هدفتان را تعیین کنید

تصور نکنید که زمانی که به کشور دلخواه خود رسیدید قرار است فرش قرمز برای‌تان پهن کنند یا در همان ابتدا زندگی راحت و آسایش شما فراهم است، خیر این چنین نیست و شما باید برای رسیدن به هدفتان سخت کار و تلاش کنید. مشخص نمودن هدف پیش از سفر می‌تواند کاری، تحصیلی یا موارد دیگری باشد.

اصلا انتظار نداشته باشید که همه چیز باب میل شما باشد. شما به کشور جدیدی مهاجرت خواهید کرد و متولد آن نیستید، پس باید تلاش بیشتری برای رسیدن به هدفتان انجام دهید. صرفا رفتن به کشور دیگر نمی‌تواند تضمینی برای ساخت زندگی بهتر برای شما شود مگر آنکه برای رسیدن به هدف خود کار و تلاش بسیار کنید.

مهارت زیاد

اگر از مهارت زیادی در شغلی برخوردار هستید این شانس را خواهید داشت که به صورت کاری به کشور دیگری مهاجرت کنید. اگر مهارت خاصی ندارید شانسی برای مهاجرت از این نوع را نیز نخواهید داشت. تصور نکنید که می‌توانید با کار در مشاغل ساده اقدام به مهاجرت نمایید.

به کشور ثالث حق بدهید که دلیلی برای سرمایه‌گذاری بر روی یک مهاجر خارجی که از مهارت کافی برخوردار نیست و صرفا می‌خواهد مهاجرت کند ندارد. چرا باید فردی را به عنوان مهاجر قبول کند که کمکی برای رشد کشورش نمی‌کند؟

حداقل دانش فنی برای مهاجرت

تحصیلات کافی

بدون شک دنیا به افراد بی‌سواد یا دارای مدارک تحصیلی بسیار پایین روی خوش نشان نمی‌دهد. نباید از کشور ثالث انتظار داشته باشید به فردی که از تحصیلات و مهارت کافی برخوردار نیست اقامت بدهد. بدون داشتن این موارد تقریبا غیرممکن است که بتوانید مهاجرت کنید.

مدرک تحصیلی برای مهاجرت

به خودتان تکیه کنید!

بسیار افرادی که قصد مهاجرت دارند، تصور می‌کنند به واسطه زندگی دوست یا خویشاوند خود در این کشور، زندگی راحتی را خواهد داشت و می‌تواند مدت‌ها در خانه آن‌ها زندگی کنند و قسمتی از هزینه‌های فرد توسط آن‌ها تامین شود که چنین تصوری از ریشه غلط است.

در دنیای امروزه که هه کار می‌کنند تا از پس مخارج خود برآیند چرا باید بیشتر کار کنند تا بتوانند هزینه‌های شما را نیز تامین کنند؟ اگر ایده‌ای برای کار کردن در آن کشور را ندارید به هیچ عنوان مهاجرت نکنید.

از وکیل کمک بگیرید

اگر تجربه کافی و البته روش مطمئنی برای مهاجرت سراغ ندارید بهتر است تا از یک ویل مهاجرت کمک بگیرید. سعی کنید از وکیلی کمک بگیرید که سابقه طولانی و بهتری دارد حتی اگر هزینه بیشتری را متقبل شوید. گاها دیده می‌شود که پرونده‌ها وارد پیچیدگی‌های خاصی می‌شود که حل آن تنها توسط یک وکیل خبره انجام‌پذیر خواهد بود.

وکیل مهاجرت

از راه قانونی اقدام کنید

وقتی روش‌های زیادی برای مهاجرت به صورت قانونی وجود دارد چرا باید راه غیرقانونی یا مهاجرت پناهندگی را انتخاب کنید؟ با انتخاب گزینه پناهندگی در واقع شما شانس بازگشت به کشور را از خود میگیرید و البته جایی در کشور مقصد نیز نخواهید داشت و برخورد خوبی با شما نخواهد شد.

به هیچ عنوان زندگی خود را با انتخاب روشی غیرقانونی مانند پناهندگی نابود نکنید چراکه ممکن است در کشور مقصد مجرم شناخته شوید و به زندگی که در ذهن دارید نرسید و البته نه راه پیش داشته باشید و نه پس!

[/vc_column_text][vc_column_text el_id=”how-immigrate”]

روش‌های مهاجرت

راه‌های بسیاری برای مهاجرت به سایر کشورها وجود دارد که هر کدام با توجه به کشور انتخابی متفاوت خواهد بود. در ادامه به معرفی و بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مهاجرت شغلی

در این روش شما باید به صورت آنلاین شرایط، سن، تحصیلات و موارد دیگر خواسته شده را به سازمان مهاجرت ارسال کنید تا در صورت رسیدن به نمره مدنظر امکان دریافت اقامت وجود دارد. البته این روش تنها مختص کشورهایی مانند کانادا و استرالیا است.

مزایا

 • هزینه پایین
 • اجازه کار و تجارت

ثبت شرکت در اروپا

راحت‌ترین روش برای اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا، درحال حاضر ثبت شرکت می‌باشد. البته نه تمامی کشورها بلکه اسلواکی، لهستان و آلمان شرایط مناسبی برای این کار را دارند. در میان این کشورها اسلواکی شرایط بسیار خوبی را از این حیث داراست، برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله راهنمای ثبت شرکت در اسلواکی را بخوانید.

مزایا

 • امکان دریافت اقامت و حق شهروندی
 • نیازی به استخدام کارمند در شرکت نیست.
 • نیازی به ارائه مدرک زبان و سابقه شغلی ندارید.
 • امکان کار و زندگی در تمامی کشورهای حوزه شینگن
 • خرید و فروش و انتقال سند به نام خود
 • اخذ آسان‌تر ویزای انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا به واسطه داشتن اقامت اروپا

معایب

 • پرداخت حداقل ۳۰۰۰ یورو سالانه و تا ۵ سال برای مالیات

خرید ملک

اگر از شرایط مالی خیلی خوبی برخوردار هستید و توانایی خرید ملکی یا سهامی حداقل ۱۶۰.۰۰۰ یورو را دارید می‌توانید به راحتی اقامت یک کشور اروپایی را به جز سوئیس بدست آورید. علاوه بر سهولت اخذ اقامت نیازی به پرداخت مالیات سالانه در این روش را نیز نخواهید داشت.

مزایا

 • اخذ آسان و سریع اقامت

معایب

 • پرداخت ۹% ارزش افزوده عنوان حق بنگاه املاک
 • در برخی شرایط ممکن است تنها ویزای مولتی‌پل به شما داده شود. البته ممکن است در صورت خرید ملکی با ارزش بالای ۵۰۰ هزار یورو از سال دوم به شما اقامت داده شود.

تمکن مالی

در صورتی که در یکی از حساب‌های بانکی خود در ایران مبلغی بین ۵۰.۰۰۰ تا ۳۰۰.۰۰۰ یورو پس‌انداز داشته باشید می‌توانید اقامت یکی از کشورهای یونان، اسپانیا یا پرتغال را بدست آورید. لازم بذکر است که این کار را باید به صورت مداوم تا ۵ سال انجام دهید. البته در نظر داشته باشید که به شما اجازه کار یا تجارت داده نمی‌شود و ممکن است پس از یک سال اقامت به شما تعلق بگیرد.

مزایا

 • نیازی به پرداخت مالیات نیست.

معایب

 • سال اول فقط ویزای مولتی‌پل به شما داده می‌شود و اقامت در سال دوم تعلق خواهد گرفت.
 • اجازه اشتغال و تجارت نخواهید داشت.

ازدواج

اگر با کسی آشنا شده‌اید که به او علاقه‌مند هستید می‌توانید با ازدواج اقامت کشور ثالث را نیز بدست آورید. البته اگر روش ازدواج صوری را پیش بگیرید بدون شک آفیسر متوجه آن خواهد شد و شاید دیگر هیچ‌وقت اجازه درخواست حتی ویزا را نیز نداشته باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

2 پاسخ

 1. باسلام. من یه پناهنده قانونی از افغانستانم که تازه دیپلمم رو گرفتم و پدرم سه سال پیش به رحمت خدا رفته و از اونجایی که سرپرست خونواده هستم واقعا از پس خرج و مخارج خونه برنمیام یه راهنمایی میخواستم که چطور میتونم تنها به یه کشور دیگه مهاجرت کنم تابتونم هرکاری که بشه انجام بدم تاازاین وضعیت دربیام؟
  باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search