معرفی برج ایفل فرانسه

تعیین وقت سفارت یونان

برج ایفل که در زبان فرانسه La Tour Eiffel نامیده می شود، برجی فلزی است که در فضای یک سبز عمومی (Champ de Mars) در مجاورت رود سن (Seine) در پاریس بنا شده است. هنگامی که نام فرانسه و به ویژه پاریس شنیده می‌شود، تصویر ایجاد شده در ذهن ما از برج ایفل است. این برج که به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود و یکی از عجیبه‌ها و منظره‌های زیبای دنیا است.

برج ایفل

از نظر بسیاری از افراد مهم ترین بنای پاریس ایفل تور یا برج ایفل است. وقتی نماد آهنی گوستاو ایفل به عنوان شاهکار اصلی نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ انتخاب شد او با اشتیاق اعلام کرد که فرانسه تنها کشور با تیرک پرچمی با ارتفاع ۳۰۰ متر خواهد بود اما طرح‌های او به شدت مورد مخالفت قرار گرفتند. معمار خانه اپرای چارلز گارنیه و گای دوماپاسان رمان نویس از مخالفان اصلی بودند. موپاسان زیر چهار پای این برج پیک نیک اعتراضی برپا کرد. تعیین وقت سفارت فرانسه

تعیین وقت سفارت فرانسه

با این حال مردم پاریس عاشق برج جدید خود بودند و تنها چند سال بعد نویسندگان و هنرمندانی همچون آپولینه، ژان کوکتو، رائول دوفی و موریس اوتریلو آن را تحسین کردند. این برج ۳۲۱ متری تا سال ۱۹۳۱ بلندترین برج جهان بود تا این که ساختمان Empire State نیویورک ساخته شد.

برج ایفل که از یک طرح پیشنهادی تخریب در ۱۹۰۹ جان سالم به در برده بود با نصب یک انتقال دهنده امواج رادیویی در بالای آن کارایی ارزشمندی یافت و اکنون سالانه حدود ۶ میلیون بازدید کننده از آن دیدن می کنند.

تا رسیدن به طبقه اول ۳۶۰ پله وجود دارد و در همان طبقه یک نمایش صوتی تصویری از تاریخ این برج دیده می‌شود. تا رسیدن به طبقه دوم ۷۰۰ پله وجود دارد و هر دوی این طبقات با آسانسور هم قابل دسترسی هستند. آسانسور همیشه صف دارد که سالانه به ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر می‌رسد.

در طبقه سوم (که تنها با آسانسور قابل دسترسی است) یک سکوی بازدید شیشه‌ای و اتاق نشیمن گوستاو ایفل قرار دارد. در یک روز صاف می‌توانید پانورامای ۶۵ کیلومتری داشته باشید. دو رستوران در طبقه دوم وجود دارد که رستوران ژول ورن یکی از آن هاست. در روزهای گرم تیرآهن منبسط می‌شوند و بدین ترتیب برج تا ۱۵ سانتیمتر بزرگتر می شود. این برج حتی در قوی‌ترین بادها هم بیشتر از ۱۲ سانتیمتر تکان نخورده است.

نام برج ایفل

نام برج ایفل از نام سازنده‌اش گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) گرفته شده است. این شخص در ساخت مجسمه آزادی آمریکا نیز همکاری داشت. گوستاو ایفل، یک مهندس شهرسازی فرانسوی بود که بیشتر شهرت و اعتبارش را مدیون طراحی برج‌هایی بود که حامل نام وی بودند.

برج ایفل

داخل برج ایفل

این برج سه طبقه دارد که بازدیدکنندگان می‌توانند از همه‌ آن‌ها دیدن کنند. در طبقات اول و دوم چندین رستوران وجود دارد. طبقه‌ سوم در ارتفاع ۲۷۶ متری واقع شده است و مرتفع‌ترین سکوی مشاهده در کل اتحادیه اروپا را در اختیار مردم می‌گذارد. برای بالا رفتن از طبقه‌ همکف به اولین طبقه باید ۳۰۰ پله (۱۶۵۵ پله تا بالاترین نقطه برج) را بالا بروید. البته برای این کار یک بالابر هم وجود دارد.

نکات جالب درباره برج ایفل

 • هر هفت سال یک بار با استفاده از ۵۰ تن رنگ، ایفل را رنگ می کنند. رنگ هایی که به کار گرفته می شود بسته به موقعیت متغیر است، در حال حاضر رنگ ایفل تقریبا قهوه‌ای است.
 • در پروسه ساخت این برج عظیم ۷۲ مهندس فرانسوی شرکت کردند و اسم آن‌ها روی تنه آن حک شده است.
 • برج ایفل بلندترین بنای موجود در فرانسه نیست و در جایگاه نهم بلندترین سازه‌های فرانسه قرار گرفته است.
 • ابتدا قرار بود این برج در شهر بارسلونای اسپانیا ساخته شود.
 • برج ایفل در اصل قرمز رنگ بوده و یکسال طول کشید تا با ۶۰ تن رنگ، رنگ آن را تعویض کنند.
 • معمار کاخ گارنیر از آن متنفر بود.
 • به دلیل وجود برج ایفل فرانسوی‌ها توانستند مراسم تاجگذاری ملکه انگلستان را زنده تماشا کنند.
 • محبوبیت ایفل از شما خیلی بیشتر است.
 • در حال تبدیل شدن به یک ایستگاه تولید انرژی است.
 • این برج در مجاورت نور خورشید خم می‌شود.
 • شما می‌توانید میزبان یک جلسه تجاری در برج ایفل باشید.
 • یک برج ایفل دیگر هم در تگزاس وجود دارد.
 • در طول جنگ جهانی دوم، مبارزان مقاومت فرانسه کابل آسانسور برج را قطع کردند تا فقط هیتلر را خشمگین کنند.
 • دوبار این برج به نام آهن قراضه فروخته شده است.
 • جالب است بدانید که این سازه قرار نبوده که دایمی و همیشگی باشد زیرا هنرمندی به نام Lustig که بیشتر با عنوان «مردی که برج ایفل را دو بار فروخت» اعتقاد داشت این سازه بسیار سنگین است و نمی تواند پایداری لازم را داشته باشد.

بازدید از برج ایفل

ایفل در روز ۳۱ ماه مارس سال ۱۸۸۹ افتتاح شد و از ۶ ماه مه همان سال در معرض بازدید عمومی قرار گرفت. این برج مرتفع‌ترین بنای پاریس، در زمره مشهورترین نمادهای جهان است که امروزه از مهمترین مراکز جذب توریست به شمار می رود.

مهترین زمان برای بازدید از برج، احتمالا شب‌ها خواهد بود، چرا که وجود نور مصنوعی نمایی واقعا خیره کننده به آن می‌دهد. صف‌های طولانی که برای بالا رفتن از برج تشکیل شده است ممکن است آزار دهنده باشد، پس بهتر است یک بلیط زمانبندی شده خریداری کنید. ۱۶۶۵ پله تا بالاترین نقطه برج ادامه دارند که البته پله‌های طبقه دوم به بالاترین نقطه برج به روی بازدیدکنندگان بسته است.

این برج دارای پنج لفت (بالابر) است که بازدید کنندگان را به بالای برج می‌برد. از نوک این برج می‌‌توان تا ۶۸ کیلومتر فاصله را از هر طرف آن دید. همه ساله بیش از هفت میلیون گردشگر از این برج دیدن می‌کنند و پس از گذشت ۱۲۸ سال برج ایفل از ماندگارترین نماهای فرانسه است.

برج ایفل که امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، پربازدیدترین بنای جهان و یکی از شناخته شده‌ترین بناها در جهان است. برج ایفل یکی از پربازدیدترین بناهای باستانی است که مردم برای دیدن آن پول پرداخت می کنند. این سازه در طول سال بیش از ۲۵۰ میلیون بازدیدکننده دارد.

این بنا به عنوان پربازدید کننده‌ترین بنا در جهان شناخته می‌شود. بیش از ۷ میلیون نفر در سال از این برج مشهور بازدید می‌کنند. بازدید از این سازه در ۳۶۵ روز سال امکان‌پذیر بوده اما زمان بازدید بر اساس فصل متغیر است. از ماه ژوئن تا سپتامبر تا بعد از نیمه شب باز است. تعیین وقت سفارت یونان

تعیین وقت سفارت یونان

هزینه بازدید از برج ایفل

نرخ‌ها تفاوت دارد. هزینه‌ رفتن به طبقه دوم برج توسط آسانسور برای بزرگسالان بین ۷ تا ۹ یورو می‌شود. هزینه‌ رفتن به طبقه سوم برج برای بزرگسالان توسط آسانسور بین ۱۳.۵ تا ۱۵.۵ یورو می‌شود. بازدیدکنندگان می‌تواند با پرداخت ورودیه از بالابرهای عمومی استفاده کنند.

محل قرارگیری برج ایفل

برج ایفل (به فرانسوی: Tour Eiffel) برجی فلزی در میدان شان دو مارس (Champ de Mars) و در کنار رود سن واقع در شهر پاریس است تا سال ۱۸۸۹ ستون یادبود واشنگتن به عنوان بلندترین سازه جهان شناخته می‌شد اما در این سال برج ایفل جانشین آن شد.

ساختار این سازه به شکلی است که باز و بدون طبقه‌های میانی (به جز دو سطح) می‌باشد. یک سمت آن رودخانه سن و سمت دیگر البته کمی دورتر بنای گنبددار و زرینی دیده می‌شود که عمارت اینولید نام دارد و مقبره ناپلئون آنجاست.

برج ایفل بلندترین برج جهان

برج ایفل به مدت ۴۱ سال تا زمان بهره‌برداری از ساختمان کرایسلر در نیویورک در سال ۱۹۳۰ به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می‌شد. این برج هم اکنون بلندترین سازه موجود در شهر پاریس و چهارمین سازه بلند فرانسه است. بلندی برج ایفل بادر نظر گرفتن آنتن تلویزیونی ۲۴ متری بر فراز آن ۳۲۵ متر می‌باشد و وزن تقریبی آن ۷۲۰۰ تن است. اخذ وقت سفارت ایتالیا

نورپردازی ایفل در شب

برج ایفل به وسیله ۳۳۶ پروژکتور نورپردازی شده است و ۲۰ هزار نور نقطه‌ای در شب این برج را به درخشش درمی‌آورد که این نورها از ۸۰ کیلومتری قابل مشاهده هستند. در سال ۱۸۸۹ به وسیله ۱۰ هزار لامپ گازی نورپردازی شد از سال ۱۹۸۵ تاکنون با نور طلایی نورپردازی شده است. مجموعه برج ایفل ۷.۸ میلیون کیلووات ساعت در سال برق مصرف می‌کند که با برق مصرفی یک روستای کوچک برابری می‌کند.

برج ایفل منبع درآمد فرانسه

کار ساخت برج ایفل در دو سال تکمیل شد و در نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ Exposition Universelle of همزمان با صدمین سالگرد انقلاب فرانسه، این برج افتتاح شد. پس از افتتاح برج ایفل، بازدیدگنندگان برای دیدن این ساختمان بزرگ فلزی به پاریس می‌آمدند که این برج یک منبع خوب درآمد برای فرانسه محسوب می‌شود.

ساخت برج ایفل

وی برج را طراحی و در سال ۱۸۸۷ مسئولیت ساخت آن را به عهده گرفت. حدود دو سال بعد، در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ کار ساخت برج با ۳۲۴ متر ارتفاع به پایان رسید و به‌طور رسمی به‌عنوان بلندترین سازه جهان (تا سال ۱۹۳۰ و افتتاح ساختمان کرایسلر درنیویورک) انتخاب شد.

هر کدام از ۱۸ هزار قطعه‌ای که برای ساخت این برج به کار رفته‌اند به طور اختصاصی برای پروژه محاسبه گشته و در کارخانه ایفل در حومه شهر آماده شدند. این سازه آهنی از چهار پایه قوسی عظیم تشکیل شده که به طور منحنی تا زیر قسمت اصلی برج ادامه پیدا کرده و به هم می‌رسند.

برای حفاظت سازه در برابر عوامل محیطی، کارگران هر اینچ آن را رنگ زدند که حدود ۶۰ تن رنگ برای این کار لازم بود. برج بعد از آن، ۱۸ بار دیگر نیز رنگ شد. ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید. در آغاز برج ایفل برای نمایشگاه جهانی و به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه برای نمایش قدرت صنعتی کشور به جهانیان ساخته شد ولی پس از ساخت این بنا مورد قبول همگان واقع نشد و ۳۰۰ نفر که در بین آن‌ها می‌توان از امیل زولا، گی دو موپاسان، شارل گارنیه و هم چنین الکساندر دوما نویسنده شهیر فرانسوی نام برد، به ساخت آن شدیداً اعتراض نمودند.

مراحل ساخت برج ایفل دقیقا ۲ سال و ۲ ماه و ۵ روز به طول انجامیده است. ۸۵۰ نفر در ساخت آن کار کرده‌اند. این برج از ۱۸ هزار و ۳۸ قطعه ساخته شده است و برای اتصال آن‌ها از ۲ و نیم میلیون پیچ مهره و میخ پرچ استفاده شده است. وزن برج ایفل بیش از ۱۰ هزار تن است که ۷ هزار و ۳۰۰ تن آن فولاد است.

کاربردهای برج ایفل

ارتش فرانسه از این برج برای برقراری ارتباط بی‌سیم با کشتی‌ها در اقیانوس آرام و جلوگیری از پیام‌های دشمن طی جنگ جهانی اول استفاده می‌کرد. امروزه هم در بالای برج بیش از ۱۲۰ آنتن وجود دارد که هم امواج رادیو و هم تلویزیون را در سرتاسر پایتخت و فراتر از آن انتشار می‌دهند.

برج ایفل امروزی

برج ایفل هنوز هم هسته اصلی نمای شهری پاریس محسوب می‌شود برج دارای سه سکو است که در آن‌ها می‌توان دو رستوران و بوفه‌های متعدد، یک سالن ضیافت، بار و مغازه‌های سوغاتی و هدیه متعددی را پیدا کرد. تورهای آموزشی برج برای کودکان و گروه‌های توریستی قابل‌دسترس است. وقت سفارت پرتغال

رستوران های برج ایفل

ایفل دو رستوران به نام های Altitude 95 در طبقه اول (۹۵ متر بالاتر از سطح دریا) و Jules Verne که یک رستوران فرانسوی بسیار گران قیمت مجهز به آسانسور خصوصی است، قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search