مرمت قلعه نصوری بندر سیراف آغاز شد

قلعه نصوری بندر سیراف

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: عملیات مرمت قلعه نصوری بندر باستانی سیراف از جمله آثار تاریخی و دیدنی جنوب این استان آغاز شد.

به گزارش ایرنا، نصرالله ابراهیمی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: عملیات مرمت این اثر تاریخی شامل اندود کامل ارگ قلعه، گچکاری شاه نشین و ساماندهی محیط پیرامونی آن است.  وی با بیان اینکه این اثر تاریخی ظرفیت تبدیل شدن به یک هتل سنتی را دارد اضافه کرد: اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر آماده واگذاری قلعه نصوری که می تواند در توسعه گردشگری بندر باستانی سیراف نقشی مهم ایفا کند، به بخش خصوصی است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: قلعه نصوری که به قلعه شیخ مشهور است در ۲۵۰ کیلومتری شرق بندر بوشهر قرار گرفته‌ و مربوط به اوایل دوره قاجار است که با شماره ۳۵۱۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. ابراهیمی بیان کرد: ساخت قلعه به دستور شیخ جبار نصوری درحدود ۱۸۰ سال پیش انجام شده و معمار آن علی اصغر شیرازی بوده است.

وی گفت: مصالح به کار رفته در این قلعه سنگ‌های بزرگ و ملاط گل و گچ است، در ورودی قلعه از سمت جنوب رو به خلیج فارس باز میشود و با گل میخ و کنده کاری‌های زیبا تزئین شده است. معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر افزود: در این قلعه بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود دارد که دارای هشت طاقچه ساده‌ است که در جبهه شمالی حیاط بیرونی یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌ شود و یک در چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌ کند.

ابراهیمی بیان کرد: در جبهه غربی نیز یک پلکان به طبقه دوم میرود و در این طبقه یک ایوان با ستون‌های سنگی و گچبری‌های جالب وجود دارد و از طریق پنج در چوبی به اتاقی در شمال خود راه مییابد. وی افزود: در این اتاق یک گچبری با تزئینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزئین است و در جبهه غربی از طریق پلکانی به طبقه دوم میرسد.

ابراهیمی اظهارکرد: قلعه نصوری دارای بادگیری همانند بادگیر عمارت‌های ساحلی خلیج فارس است و این بنا ویژگی معماری قاجاریه را در خود دارد. وی افزود: این قلعه ایوان ستون داری در طبقه دوم دارد که تزئینات گچبری شامل شاخ و برگ، گل و بوته، فرشتگان و پرندگان مربوط به این قسمت است و سبک کار و تراش آنها شبیه ستون‌های بازار وکیل شیراز است.

سیراف شهری باستانی واقع در بخش مرکزی شهرستان کنگان در جنوب استان بوشهر یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. بندر سیراف یکی از قدیمی‌ترین بنادر ایران است که زمانی دارای رونق فراوانی بود و در آن زمان بیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت داشته و به دلیل آزاد منشی دینی در این بندر بین‌المللی پیروان مذاهب گوناگونی از جمله زرتشتیان، مسیحیان، مانویان، یهودیان، بوداییان و اقوامی شامل رومیان، یونانیان و چینی‌ها زندگی میکرده‌اند.

قلعه نصوری بندر سیراف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search