شهر آرکوآز

شهر آرکوآز بسیار زیبا است که حاکم ايلام در دوره سلطان ملکشاه سلجوقي در ناحيه آرکواز ارک قلعه و برج داشته است. جالب است بدانید که طوايف ملکشاهی به دو دسته گرزينوند و هورده کو تقسيم مي‌شوند که عبارتند از: نقي، خميس، روسگه، خوادا، کاظم بگ، حسين بگ، شکر بگ، ملگه، کلوند، کناريوند، گراوندي، خيرشه، کوکي، اما، سيرانه، مهر، کل کل، رسولوند، کنياينه، باولگ، قيطول، خرزينوند، گلان، خليلوند، جمعه، علي نظر، کور، شره مير، سيه گه، باوه پيرمحمد و کلگه.

آثار تاريخی و باستانی

1- آرامگاه سيد محمد عابد (گنبد پيرمحمد) واقع در 28 کيلومتری شهر ملکشاهی در مسير ملکشاهی به مهران. سبک بنای آن مربوط به دوره صفویه است.

2- چهار تاقي آتشکده کوشک قينفر از آثار بجا مانده از دوران ساسانی با پنج متر ارتفاع و بيست و هفت متر مساحت که با گچ و سنگ احداث شده و روی چهار ستون از سنگ و گچ قرار دارد. در جوار اين اثر تاریخی که در کوه پشمين ملکشاهی قرار دارد چشمه آب و درختان مورت و انجير و زيتون قرار دارد.

3- در قسمت غربي شهر آرکوآز آثار قلعه ای بجامانده از دوران کهن قرار دارد که مردم منطقه آنرا قلعه جوق مي‌خوانند. برخی بر این باورند که اين قلعه در اصل قلعه سلجوق نام داشته که در زمان سلجوقيان محل نگهداري اسيران بوده است.

4- در سيصد متری روستای گل گل ملکشاهي و سر چشمه رودخانه‌ای به همين نام نيز کتيبه‌ای به خط میخی آشوری وجود دارد که مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد می باشد. در قسمت بالای اين کتيبه که در فاصله 3 متری از سطح زمين بر روی تخته سنگي حجاری شده تصوير صورت مردی با ريش بلند که به جانب شمال شرق منطقه می نگرد و چند ستاره در مقابل پیشانی و کلاهش واقع شده است قرار دارد که عموما اعتقاد بر اين است که تصویری از آشور بانی پال مي‌باشد که تمدن ايلام را مورد يورش وسيع قرار داد و فتح کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *