سد گلپایگان

سد گلپایگان

سد گلپایگان سدی در استان اصفهان است که بر روی دریاچه گلپایگان قرار گرفته است. دریاچه گلپایگان در نزدیکی روستای اختوان و در فاصله ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر گلپایگان واقع شده است. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

سد گلپایگان

سد گلپایگان نخستین سد مدرن و اولین سد مخزنی خاکی در ایران است که در سال ۱۳۲۶ شمسی عملیات ساخت آن آغاز شده و در سال ۱۳۳۶ بهره برداری از این سد انجام شده است. این سد به منظور جلوگیری از خساراتی که سیل در گذشته به این منطقه وارد می‌کرده و همچنین تامین آب کشاورزی برای زراعت در این منطقه و ۶۰۰۰ هکتار اراضی کشاورزی ساخته شده است. این سد که ۵۷ متر از سطح زمین ارتفاع دارد بر روی رودخانه اناربار یا قم‌ رود واقع شده است.

با وجود اینکه در زمان ساخت این سد امکانات رفاهی و تجهیزات فنی کافی وجود نداشته است اما با دلسوزی و تلاش شبانه روزی که سازندگان این سد داشته‌اند تا به امروز پس از گذشت سالیان دراز از ساخت آن تا به امروز همچنان ایمنی کافی را داراست و مهم‌ترین منبع برای تامین آب کشاورزی زمین‌های گلپایگان محسوب میشود.

حجم کل مخزن این سد برابر با ۴۵ میلیون مترمکعب است که ۴۲ میلیون مترمکعب حجم مفید آن می‌باشد. جالب است بدانید که انواع ماهیان مانند سوف، کپور، ماهی سفید رودخانه‌ای و قزل ‌آلا در دریاچه سد گلپایگان یافت میشوند که برای ماهیگیران خبر خوبی محسوب میشود.

سد گلپایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search