سد کبار

سد کبار

سد کبار یک سد قدیمی در استان قم است که در دل دشت کبار قرار گرفته است. این دشت در نزدیکی زبنورک که یکی از توابع جنت آباد استان قم به حساب میآید واقع شده است. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این سد بپردازیم.

سد کبار

سد کبار قدیمی تاریخچه‌ای ۱۷۰۰ ساله دارد و باعث رونق کشاورزی در دشت کبار شده و این منطقه را آبیاری میکند. این سد با قدمت تاریخی قدیمی‌ترین سد قوسی در دنیا شناخته شده است که همچنان پا برجا است و خم به ابرو نیآورده است. این سد که قدمت آن به سال ۱۳۰۰ میلادی باز میگردد ۲۴ کیلومتر با شهرستان قم فاصله دارد. سد کبار بر روی رودخانه کبار ساخته شده و همانطور که به آن اشاره شد در نزدیکی زنبورک از توابع جنت آباد قم است.

این سد به وسیله سنگ لاشه سخت ساخته شده و ۵۵ متر طول و ۲۶ متر ارتفاع دارد. یک برج‌گیر در این سد وجود دارد که به وسیله آن آب به قسمت زیر فرستاده میشود. در دامنه صخره‌ای کوه و در کنار حفره خروجی آب سد، در قسمتی که از بستر رودخانه بالاتر است، کانالی کنده شده است که باعث شده تا آب را به سطوح مرتفع‌تری ارسال کند. سد دارای آب‌بندی مناسبی است زیرا در درون کوه پی سازه شده است و شالوده دیواره در شکافی که به وجود آمده قرار گرفته است.

با توجه به شکل قوسی سد و محل مناسبی که برای برپایی آن انتخاب شده، میتوان به دانش بالای مهندسین سازنده سد پی برد. مهارت این افراد باعث شده که دیواره سد مقاومت خوبی در برابر فشار آب مخزنی با طول و عرض ۵۰۰×۱۰۰۰ متر داشته باشد.

سد کبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search