سد حنا

سد حنا

سد حنا یکی از سدهای استان اصفهان است که در سال ۱۳۷۳ توسط وزارت نیرو بر روی رودخانه حنا ساخته شده است. دریاچه سد حنا در فاصله ۱۹۰ کیلومتری جنوب شرق اصفهان و ۳۰ کیلومتری شهرستان سمیرم قرار گرفته است. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این سد بپردازیم.

سد حنا

مساحت این دریاچه در مهرماه بین ۵۲۰ هکتار و دراسفند ماه تا ۸۹۰ هکتار است که در طول سال نیز متغیر است. همچنین این دریاچه دارای عمق متغیری است که بین ۲ تا ۳۰ متر می‌باشد. انواع مختلفی از ماهی‌ها در دریاچه سد حنا زیست می‌کنند که ۷ گونه آنها استخوانی بومی و ۲ گونه دیگر ماهی پرورشی می‌باشند.

مخزن سد حنا ۵۰ میلیون متر مکعب گنجایش دارد. همچنین حدود ۲۵۴ متر طول تاج، ۱۰ متر عرض آن و ۳۵ متر ارتفاع سد می‌باشد. این سد به منظور تامین آب برای کشاورزی در زمین‌های زراعی حنا و همچنین هدر نرفتن آب رودخانه ساخته شده است.

رودخانه حنا یکی از سرشاخه‌های رود کارون است. ایجاد سد حنا باعث شد که منطقه حاشیه دریاچه پوشش گیاهی زیبایی پیدا کند و همین امر باعث به وجود آمدن محیطی مناسب برای تجمع پرندگان و زیست و تکثیر انواع جانوران و حشرات شود. ضمنا باعث افزایش غنای گونه‌ای و پتانسیل‌های اقلیمی، زیستی و هیدرولوژیکی در منطقه شده است. در نهایت وجود این رودخانه باعث شده که منطقه به تفریحگاهی برای گردشگران تبدیل شود و چشم اندازی طبیعی و زیبا به وجود آورد.

سد حنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search