روستای گیلده

گیلده آستارا

اگر در روستاهای استان گیلان سفر داشته باشید متوجه خواهید شد که اکثر خانه‌ها با سقف سفالی ساخته شده‌اند. روستای گیلده که برخی آن را با نام روستای گیلاده هم می‌شناسند نیز از این قائده مستثنی نمیشود. توجه داشته باشید که روستایی دیگر دقیقا با همین نام از توابع شهرستان شفت وجود دارد که نباید با آن اشتباه گرفت. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر روستای گیلاده بپردازیم.

روستای گیلده

این روستای به طور دقیق در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب آستارا واقع شده است و بسیار بسیار با مرز کشور آذربایجان فاصله دارد. به طوری که حدود ۵ کیلومتر مستقیم با آن فاصله دارد. ضمنا حدود همین فاصله نیز تا گردنه حیران اردبیل راه است. جمعیت روستای گیلده با استناد به سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ برابر ۳۱۵ نفر میباشد.

قرارگیری این روستا در میان جنگل‌های انبوه و سر سبز باعث شده تا سالانه گردشگران و مسافران زیادی از سراسر ایران به استان گیلان و به خصوص این روستا سفر داشته باشند تا از زیبایی‌های بی حد و حصر آن لذت ببرند. زیبایی این منطقه به حدی بوده که در سال‌های اخیر برخی از کارگردانان و فیلم سازان، فیلم‌های کوتاه و بلند خود را در این منطقه فیلم برداری کرده‌اند. نمونه بارز آن را میتوان در فیلم کوتاه نوروز گلی دید که در جشنواره لموند فرانسه نیز بر روی پرده رفت.

روستای گیلاده

جالب است بدانید که سگ‌های بزرگ و قوی هیکل چوپانان روستای گیلده به ویژه در سال‌های اخیر معروفیت دوچندان در بین اهالی آستارا به دست آورده‌اند. جاده دسترسی به روستای گیلده کاملا آسفالته بوده و خوشبختانه این روستا دارای آب لوله کشی از چشمه بوده و از طرفی با آب و هوای بسیار خوب توام گشته تا خاطره بسیار خوبی را برای مسافران رقم بزند. یکی از دلایلی که معروفیت این روستا را بیشتر کرده قرارگیری آن در مسیر آبگرم علی داشی، مشه سویی و منطقه فندقلو میباشد. همین باعث گشته تا گردشگران زیادی پای خود را به این منطقه بگذارند.

آبگرم علی داشی در واقع یک آبگرم طبیعی است که یک حوضچه کوچک است که از سنگ و آجر برای آبتنی تشکیل شده است. اگر یک ساعت و نیم بین درختچه‌های کوتاه ولیک، آلوچه وحشی و درختان بلوط پیاده روی کنید و از خانه‌های چوبی که همواره چند کودک در اطراف آن در حال فروش دوغ هستند گذر کنید، باید از رودخانه عبور کرده و وارد جنگل‌های انبوه و درختان در هم تنیده شوید که از آنجا تا آبگرم حدود یک ساعت و نیم راه دارید.

پیشنهاد میشود که در مسیر جنگل از آبشارها و چشمه‌هایی که وجود دارد دیدن و کنید و عکسبردای نمایید. البته توجه داشته باشید که به دلیل گل آلود بودن آب، نوشیدن آب توصیه نمیشود. زمانی که به آبگرم رسیدید میتوانید در قهوه خانه‌ای که در نزدیکی آن قرار گرفته استراحت کنید و چای بنوشید.

گیلده آستارا

روستای گیلاده

روستای گیلده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search