روستای گفشه

روستای گفشه

روستای گفشه از توابع شهرستان رشت از چندنین روستای در کنار یکدیگر تشکیل شده که به نام‌های بالاگفشه، لاله گفشه، شیخان گشنه و بیجار گفشه شناخته میشوند. این روستا در فاصله 4 کیلومتری بخش لشت نشاء و در مسیر اصلی لشت نشاء به کوچصفهان واقع شده است. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

روستای گفشه

در سمت شرقی روستای گفشه، شاخه کوچکی از سفید رود گذر میکند که با نام “اوشمک” معروف است و با گذر از میان زمین‌های کشاورزی، آب آن‌ها را تامین میکند و گاهی اوقات برای ماهیگیری بسیار مناسب است. ضمنا در هوای گرم تابستان، بسیاری از نوجوانان برای آب‌تنی کردن به دل این رود کوچک میزنند.

اهالی روستای گفشه

با استناد به سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385 مجموع این روستاها جمعیتی معادل 9187 نفر را درا میباشد. شغل اکثر اهالی روستای گفشه همانند بسیاری از هم نوعان خود در خطه شمالی کشور، کشاورزی و دامپروری است. در قسمت مسکونی این روستا، خانه‌های ویلایی بزرگی را مشاهده میکنید که قسمت اعظم آن را حیاط تشکیل داده که در آن به پرورش مواد اولیه، مانند سبزیجات، برای مایحتاج اهالی خانه پرداخته میشود.

پس از عبور از قسمت مسکونی به زمین‌های زراعی و کشاورزی خواهیم رسید. این زمین‌ها با توجه به دلیل رطوبت بسیار بالا و بارندگی قابل توجه‌ای که دارد و همچنین ارتفاع پایین‌تری که از سطح دریا دارد، در اغلب سال مملو از آب بوده که همین امر باعث شده تا برای کشت برنج بسیار مناسب باشد. جالب است بدانید که با فرا رسیدن فصل تابستان و پس از برداشت محصول، آب در این زمین‌ها کمتر شده و برای انجام بازی‌های محلی و گاهی زمین فوتبال آماده میشود.

روستای گفشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *