روستای چرنو

روستای چرنو

در بخش مرکزی شهرستان سنندج استان کردستان روستای چرنو واقع شده است که مربوط به دهستان سراب قامیش است و در فاصله 20 کیلومتری از شهر سنندج در مسیر جاده آسفالته شهر دیوانده قرار گرفته است. واژه لغوی چرنو به معنای چراگاه میباشد، دلیل نامگذاری آن هم به وجود چراگاه‌های زیاد، مراتع و کوه‌هایی که برای احشام مناسب میباشد باز میگردد. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر روستای چرنو بپردازیم.

این روستا از امکانات متفاوتی مانند آب آشامیدنی، برق، تلفن، گاز، مدرسه ابتدایی و… برخوردار میباشد. در سال 1342 یک مسجد در این روستا ساخته شد که تا سال 1388 سرپا بود و پس از آن با همت و مساعدت مردم روستا و همچنین کمک خیرین، کاملا تخریب و مجددا ساخته شد. جالب است بدانید که روستای چرنو یک مدرسه ابتدایی 5 کلاسه دارد که تنها 22 دانش آموز در آن مشغول به تحصیل هستند.

شغل اهالی بومی این روستا معمولا کشاورزی و دامداری است و محصولات تولیدی عمده آنان گندم، جو و نخود میباشد که اکثرا به صورت دیم کشت میشود. در اطراف این روستا کوه‌های زیبایی قرار گرفته‌اند که عبارتند از: کوه سخنان و کوه مره شان. روستاهای ماموخ سفلی، باینچوک، کچک چرمگ، سراب قامیش، چل گزی و تازه آباد در همسایگی این روستا قرار گرفته‌اند.

روستای چرنو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *