روستای مربزان

روستای مربزان

روستای مربزان در استان کردستان و به طور دقیق‌تر در بین مسیر جاده حسن آباد در شهر سنندج واقع شده است. این روستای زیبا و خوش آب و هوا پس از گذر از کوه آبیدر نمایان خواهد شد. مربزان از منظر توپوگرافی شامل دشت، کوه و چشمه میباشد. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

روستای مربزان

کوه “ئاویه ریا آبیدر” یکی از جاذبه‌های بسیار زیبا و دیدنی اطراف روستای مربزان میباشد و به عنوان نمادی از شهر سنندج و استان کردستان محسوب میشود. از جاذبه‌های دیگر این روستا میتوان به “کوه حه م روله”، “کوه برا”، “ئاوالان” و “باغ صالحا” اشاره کرد که هریک داستان‌های طول و درازی برای خود دارند. طبیعت و جاذبه‌های طبیعی این روستا تنها به کوه‌های زیبای اطراف آن محدود نمیشود، بلکه دشت‌های خیره کننده‌ای در اطراف مربزان قرار گرفته که مکان بسیار خوبی برای تفریح و گردش این روستا و روستاییان اطراف میباشد. جالب است بدانید که هریک از این دشت‌ها نام خاصی برای خود دارند که میتوان به: “توله م”، “داروه”، “زه رشک” و “برا” اشاره نمود.

اهالی روستای مربزان

شغل اکثر اهالی بومی این روستای توابع شهرستان سنندج همانند بسیاری از روستاییان دیگر، دامداری و کشاورزی می‌باشد. از محصولات کشت شده این روستا میتوان به نخود، گندم و جو اشاره کرد. از محصولات باغی روستای مربزان نیز میتوان از توت فرنگی، سیب، زردآلو، توت سفید و انگور نام برد. زبان اصلی اهالی مربزان، اردلانی و آداب رسوم به دلیل نزدیکی به شهر سنندج، همانند همان شهر می‌باشد.

معماری روستای مربزان

اکثر خانه‌های این روستای قدیمی، ساخته شده از کاه و گل بوده و معماری آن ساده میباشد. روستای مربزان از جمله روستاهایی است که فاصله چندان زیادی با روستاهای اطراف خود ندارند و از همسایگان آن میتوان به روستاهای “دادانه”، “کیلانه”، “کانی مشکان”، “ملکشان” و “کرسی” اشاره کرد. خلاصه به شما پیشنهاد میکنیم که اگر به شهر سنندج سفری داشتید، حتما به روستای مربزان سری بزنید.

روستای مربزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search