روستای دیورود

روستای دیورود

دیورید و بربجار دو محله بالا و پایین روستای دیورود میباشد که از توابع بخش رحمت آباد و بلوکات است و در فاصله ۴ کیلومتری از مرکز شهر قرار گرفته است. گیلان بدون شک یکی از سرسبزترین و زیباترین استان‌های ایران میباشد که از تعداد بسیار زیادی روستا و شهر تشکیل شده است که روستای دیورود یکی از آن‌هاست. اگر سفری به استان گیلان داشتید حتما پیشنهاد میکنیم که به این روستای نیز سری بزنید و چند ساعتی را در آن به گشت و گذار بپردازید. طبیعت دیورود چنان انرژی مثبتی به شما میدهد که روحتان را شارژ میکند و آن را جلا می‌بخشد.

روستای دیورود

روستای رودسر (دیورود) در دهه‌های گذشته جایی برای استراحتگاه و گذرگاه اشکوریان بوده است. چاروداران به همراه قاطر و اسب، رهگذران و مسافران برای کاستن از خستگی سفر در این روستا برای یک شب ماندگار می‌شدند. اگر به این روستا سفر کردید فراموش نکنید که از منطقه ییلاقی و سرسبز به نام “دو راهان و گلوزن” نیز دیدن کنید.

با استناد به گفته بزرگان و معتمدین بومی این منطقه نامگذاری روستای دیورود وجه تسمیه در تاریخ گیلان دارد که به دلیل عبور رودی از کنار آبادی و در بیانی دیگر به علت طغیان‌های متعدد این رود در فصل بهار آن را روستای دیورود نامگذاری کرده‌اند.

روستا دیورود با استناد به سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، ۹۹ نفر میباشد که در ۳۲ خانوار تقسیم میشوند. البته ناگفته نماند که جمعیت آن با فصل کار اجیبن شده و دست خوش تغییر میشود و تا ۱۰۰ خانوار نیز میرسد. شغل اولیه مردم این روستا کشاورزی (گندم، جو، عدس، سیفی جات) و دامپروری سنتی است.

روستای دیورود رودسر

صنایع دستی نیز در این روستا همانند بسیاری از روستاهای ایران رواج دارد که از بارزترین آن‌ها میتوان به شال بافی، جوراب بافی و گلیم بافی اشاره نمود. ناگفته نماند که متاسفانه با گذشت زمان این صنعت رفته رفته کاهش پیدا کرده و هر روز از رواج آن کاسته میشود. دید و بازدید اهالی این روستا در عید نیز جالب است، به طوری که تمامی اهالی به صورت دسته جمعی برای بازدید به خانه یکدیگر میروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search