روستای دیلمان

دیلمان به سیاهکل

بدون شک ایران جزو سرزمین‌های است که دیدن هر نوع طبیعتی در آن دور از انتظار نیست. شمال ایران به دلیل سرسبز بودنش همواره مورد توجه گردشگران بوده، چراکه طبیعت سرسبز و بکر با روستاهای زیبای آن می‌تواند بهترین خاطره‌ها را برای شما بسازد. در این میان روستای دیلمان که به بهشت کوچک گیلان نیز تعبیر شده است یکی از همین مناطق بکر است که قصد دارید تا در ادامه به معرفی آن بپردازیم. پس با آسان بگرد همراه باشید.

جاذبه های دیدنی دیلمان

روستای دیلمان

این روستای ییلاقی در ارتفاعات شرق گیلان واقع شده که برای رسیدن به آن باید از میان جنگل‌های انبوه بگذرید که خود همین جاده می‌تواند به تنهایی شما را عاشق کند و محال است تا در مسیر توقف هرچند کوتاه نداشته باشید. راستی در این مسیر پر است از جاده‌های فرعی که اگر زمان زیاد دارید آن‌ها را امتحان کنید که پشیمان نمیشود. هریک از آن‌ها دروازه‌ای روبه بهشت است.

پس از دل کندن از جاده زیبا و بکر به روستای دیلمان میرسیم که در همان وهله اول چشم‌انداز بی‌نظیر و آب و هوای بسیار مطبوع آن شما را مدهوش می‌کند، به راستی چرا روستای دیلمان آنقدر زیباست؟

آیا می‌توانید از دیدن چنین مناظری دل بکنید؟ جنگل و دشت‌های سرسبز که اسب‌ها به سرعت در آن مشغول تاختند هستند و در کنار آن‌ها حیوانات اهلی را مشاهده می‌کنید که آزادانه و در دل طبیعت مشغول چرا هستند، انگار که این مناظر را تنها در تابلوهای نقاشی دیده بودید.

از نظر جغرافیایی روستای دیلمان در منطقه سیاهکل قرار گرفته است که اگر سفرنامه شمال ایران را خوانده باشید درک خواهید کرد که پا به چه منطقه زیبایی گذاشته‌اید. شک نکنید که همین منطقه می‌تواند روزها شما را در خود نگه دارد و شما را وادار به دیدن تمامی روستاهای این منطقه کند.

فارق از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی که در روستای دیلمان قرار گرفته، این روستا جاذبه‌های تاریخی بسیاری دارد که از بارزترین آن‌ها میتوان به حمام دیلمان، قلعه گرماور، آرامگاه‌ها، آبشار لونک و… نام برد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

دیلمان به سیاهکل

مجدد به تعریف و تمجید از طبیعت زیبا و بکر روستای دیلمان برمی‌گردیم. یکی از بارزترین جاذبه‌های طبیعی این روستا، آبشار ابشر لونک است که گردشگران زیادی برای کمپ زدن در کنار آن به آنجا سفر می‌کنند و با وجود باربیکیوهای بتونی به راحتی می‌توانید آتش کباب خود را برپا کنید.

واقعا نمیشه گفت که چه فصلی برای سفر به روستای دیلمان بهتر است چراکه در هر فصل این روستا زیبایی‌های خاص و منحصربفرد خود را دارد که قابل قیاس با فصل دیگری نیست. گرچه در زمستان سرمای سختی انتظار شما را می‌کشد اما طبیعت برفی در میانه جنگل آرامش فوق‌العاده را به شما عطا می‌کند.

حمام دیلمان

همانطور که گفته شد حمام دیلمان از جاذبه‌های پرطرفدار روستای دیلمان محسوب میشود که از چندین گنبد تشکیل شده و در بالای آن‌ها نورگیرهایی تعبیه شده که برای تامین روشنایی فضای داخل حمام به کار رفته است. گفته میشود که تاریخ احداث این حمام به دوران ایلخانیان بازمیگردد. پس از احداث و سال‌ها بعد شخصی به نام علی میربلوک کار مرمت این حمام را انجام داد تا علاوه بر حمام دیلمان به آن حمام میربلوک نیز گفته شود. گرچه در سال‌ها بعد نیز این اثر تاریخی توسط سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت مجدد قرار گرفت.

کاروانسرای تی تی

از دیگر جاذبه‌های تاریخی و قدیمی روستای دیلمان میتوان به کاروانسرای تی تی نام برد که در فاصله 15 کیلومتری جاده دیلمان به سیاهکل قرار گرفته است. این مکان در گذشته میزبان مسافران و رهگذران بسیاری بوده و شور و شوق بسیاری را به خود دیده اما امروزه به مکانی برای بازدید گردشگران بدل شده است. تی تی در زبان دیلمی به معنی شکوفه است و دلیل نامگذاری آن این بوده که در زمان صفوی فردی به نام تی تی خانم آن را بنا نهاده است.

جاذبه‌های تاریخی دیلمان

علاوه بر کاروانسرای تی تی و حمام دیلمان در این روستا قلعه‌ای خشتی وجود دارد که گفته میشود عمر آن به دوران قبل از اسلام بازمیگردد گرچه امروزه بخش عظیمی از آن وجود ندارد اما تنها بخش باقی مانده از آن برج دیدبانی است که عظمت خاصی داشه و در 3 کیلومتری روستای دیلمان قرار گرفته است.

طبیعت دیلمان

از تمام جاذبه‌های این منطقه که بگذریم نمیتوان طبیعت بی‌نظیر سرسبز و ییلاقی آن را نادیده گرفت. در این منطقه شکار ممنوع قادر خواهید بود تا حیواناتی مانند پلنگ، گربه وحشی، شغال، گراز، خرس قهوه‌ای، سمور و… را مشاهده کنیدفقط حواستان باشد که این منطقه شکار ممنوع است و نباید به حیوانات آسیب برسانید.

روستای دیلمان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *