روستای حبشی

روستای حبشی اسدآباد

روستای حبشی جزو روستاهای تاریخی استان همدان محسوب میشود که با شهر اسدآباد ۲۶ کیلومتر فاصله دارد. این روستا بافتی پلکانی همانند روستای ماسوله دارد که بر دامنه مرتفع‌ترین کوه منطقه یعنی کوه زریله قرار دارد که از چشم انداز زیبایی برخوردار است. این روستای زیبا یکی از مناطق گردشگری استان همدان به شمار میرود که کارشناسان میراث فرهنگی با توجه به بافت معماری سنتی خشتی و سنگی معتقدند قدمت این روستا به دوران مادها باز می‌گردد. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

روستای حبشی

روستا حبشی دارای چشمه‌های زیبا، باغ‌های سرسبز و وسیع، چمن زارها و دامنه‌های کوه دیدنی است که همین دیدنی‌های طبیعی باعث شده تا گردشگران زیادی برای گذراندن تعطیلات خود به این روستا رجوع کنند. در فصل بهار و تابستان آب و هوای روستا حبشی معتدل و در فصل پاییز و زمستان سرد و خشک است. کوه‌هایی که در اطراف روستا قرار دارند در فصل بهار از گل و گیاهان خودرو پوشیده شده و زیبایی این منطقه را دو چندان می‌کنند.

آنچه که روستا حبشی را از سایر روستاها متمایز کرده وجود غاری زیبا در این منطقه، گل‌های زیبا و رنگارنگ، گیاهان خودرو و گیاهان دارویی و همچنین سرسبزی این منطقه است که زیبایی و جلوه‌ خاصی به این منطقه بخشیده است. مردم روستای حبشی همدان به زبان شیرین و محلی کردی صحبت می‌کنند و بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند. در روستای حبشی اسد آباد اکثر خانه‌ها دارای ایوان هستند و برخی خانه‌ها نیز دو طبقه هستند که طبقه زیرین به عنوان انباری یا محلی برای نگهداری دام استفاده می‌شود و طبقه فوقانی نیز مسکونی می‌باشد.

همانطور که گفته شد به طورکلی معماری حبشی به شکل پلکانی می‌باشد که جلوه خاصی به روستا داده است. به دلیل هوای سرد در فصل زمستان خانه‌های روستا برای جلوگیری از نفوذ سرما به خانه‌ها دارای پنجره‌های چوبی کوچک و دیوارهای بسیار ضخیم می‌باشند. در این روستا زنان نیز پا به پای مردان کار می‌کنند.

اهالی روستای حبشی

مردان این روستا شغل‌هایی همچون دامداری، زراعت و باغداری دارند و در زمین‌های خود عدس، گندم، جو و نخود کشت می‌کنند. همچنین باغ‌های سیب، زردآلو، گیلاس، بادام و گردو را میتوان در باغات دید. زنان روستا نیز معمولا از طریق فراورده‌های دامی شیر، پنیر، کره ، سرشیر و ماست مرغوب تولید می‌کنند. روستای حبشی اسدآباد به دلیل داشتن آب و هوای فوق العاده و شرایط اقلیمی خوب و همچنین دارای قدمت تاریخی به عنوان یکی از روستای طرح هدف گردشگری انتخاب شده است. گردشگری در روستا می‌تواند برای اهالی روستا فرصتی مناسب باشد. همچنین این امر باعث حمایت از سرمایه‌های ملی و تولیدات داخلی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search