روستای تودارروته

روستای تودارروته

روستای تودارروته یکی از روستاهای استان کردستان است که در 5 کیلومتری شهرستان سنندج قرار دارد و جزو بخش کلاترزان این شهرستان به حساب می‌آید. در اطراف روستای تواوروته کوه‌های زیبایی به نام‌های آشور، آریز، قلوز، کوه کانی کلور و چنار وجود دارد که زیبایی روستا را دو چندان کرده‌اند. همچنین وجود چشمه‌های کانی سولانه، کانی چرمگ، کانی چنار، کانی آشور و… در روستا جلوه خاصی را به زیبایی این روستا افزوده است. روستاهای توارصمدی، توارمله، خروسه، گنه وه، عیسی آباد و تازه آباد را نیز میتوان به عنوان همسایگان روستای تواوروته معرفی کرد. با آسان بگرد همراه شوید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

روستای تودارروته

روستای تودارروته دارای امکاناتی همچون آب، برق و تلفن است علاوه بر آن در این روستا مدرسه تا مقطع راهنمایی وجود دارد. جاده‌های روستا هموار و آسفالت هستند و این امر رفت و آمد را برای اهالی روستا و گردشگران بسیار آسان کرده است. طبق گفته روستاییان دلیل نام گذاری روستای تودارروته این بوده است که در گذشته در این منطقه درخت‌های توت فراوانی وجود داشته است که در گذر زمان به دلیل کم آبی اکثر درختان از بین رفته و یا ثمره آنها بسیار کم شده است، به همین دلیل این روستا تواوروته نام گذاری شده است.

این روستا نزديک به 300 سال قدمت دارد. پیرمیکائل مقبره‌ای زیارتی در روستا است و زائران زیادی را از روستاهای اطراف به خود جذب میکند. همچنین دو دشت قلوز و آریز نیز در این روستا وجود دارند که علاقمندان زیادی دارند و تفرجگاهی برای روستاهای اطراف و اهالی روستای تودارروته به حساب میآید. در روستای تودارروته مردم در اوقات فراغت خود به بازی‌های محلی همچون هلوکان، چوزان، قمچان، چاوشاره کی و گوروابازی میپردازند.

شغل اکثر مردم روستا تواوروته کشاورزی و دامپروری است و روستاییان غالبا به کشت عدس، گندم و جو میپردازند. زنان روستا نیز برای امرار معاش معمولا به کار قالی بافی میپردازند. با استناد به سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1385 جمعیتی معادل 680 نفر را دارد که در 170 خانواده تقسیم شده‌اند.

روستای تودارروته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *