روستای تفلی

روستای تفلی

روستای تفلی یکی از روستاهای استان کردستان است که در بخش سروآباد این شهرستان قرار دارد. این روستا ۱۸ کیلومتر با شهرستان مریوان و ۷ کیلومتر با شهرستان سروآباد فاصله دارد. در اطراف روستا کوه‌های بسیار زیبایی به نام‌های پیر بالینان، زل، جولاسان، دوخوان و بان سار وجود دارد که جلوه خاصی بهاین منطقه داده است، همچنین وجود چشمه‌های زیبای هه وشی، بالینان، گویزمار و بیلو در دامنه این کوه ها زیبایی روستا را دو چندان کرده است. با آسان بگرد همراه شوید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

روستای تفلی

دشت‌های وله سمت، دشته رقه، یاروجار، پانالوسه، زل، هه وشی و تپه علی نیز دشت‌های سرسبز اطراف روستا هستند که تفریحگاه مناسبی برای اهالی این روستا و سایر روستاهای اطراف به حساب میآید. روستاهای تازه آباد، احمدآباد، قلاجی و گرگی همسایگان روستای تفلی هستند.

اهالی روستای تفلی

گفتنی است که اکثر مردم روستای تفلی زبان اورامی صحبت می‌کنند. در گذشته در این روستا باغ‌های توت بسیار زیبایی وجود داشته است به همین دلیل نام روستا را تفلی گذاشتند که از کلمه تفه به معنی توت گرفته شده است. تفلی روستایی قدیمی است که حدودا ۵۵۰ سال قدمت دارد و دارای امکاناتی همچون آب، برق و تلفن، گاز و خانه بهداشت است علاوه بر آن در این روستا مدرسه تا مقطع راهنمایی وجود دارد. شغل اکثر مردم روستا تفلی باغداری است و روستاییان از این راه امرار معاش می‌کنند. با استناد به سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ جمعیتی معادل ۹۰۰ نفر را دارد که در ۱۷۰ خانواده تقسیم شده‌اند.

روستای تفلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search