روستای بالاجاده

روستای بالاجاده

بدون شک هر روستا و شهری که دامنه‌های رشته کوه البرز قرار گرفته است خالی از زیبایی نیست. روستای بالاجاده نیز از این قائده مستثنی نیست و در طول سال به خصوص تابستان با زیبایی‌های منحصربفردی همراه میشود. روستای بالاجاده شهر کردکوی در دامنه‌های شمالی رشته کوه البرز قرار گرفته است که جنگل‌های انبوه و سرسبز بخش جنوبی این روستا زیبایی‌های آن را دوچندان کرده است. روستای بالاجاده در تقسیمات کشوری از دهستان سدن رستان غربی بخش مرکزی شهرستان کردکوی واقع در استان گلستان میباشد که 165 متر از دریا ارتفاع دارد.

روستای بالاجاده از شمال با روستاهای ایلوار، چهارده و النگ، از سمت جنوب با مرزهای شمالی شهرستان دامغان، از شرق با روستاهای خرم آباد و میاندره و از غرب و شمال غرب نیز با شهر کردکوی همسایه است. وجود دو رودخانه فصلی در شرق و غرب این روستا باعث شده که شکلی مستطیلی به خود بگیرد و عدم دسترسی مناسب مانع توسعه زیاد آن شده بود که پس از انقلاب به سمت شمال و جنوب توسعه پیدا کرد.

در گذشته مردم به دلیل همجوار بودن روستای بالاجاده با انبوهی از جنگل، مصالح خانه‌های خود را از چوب درختان تهیه میکردند. ساخت تمامی خانه‌ها به سمت جنوب است تا هم روبه آفتاب باشد و نورگیر و هم روبه قبله. در گذشته خانه‌ها عموما یک طبقه بیشتر نداشت گرچه برخی نیز خانه‌ها را دو طبقه می‌ساختند.

سبک زندگی پیشینیان در روستای بالاجاده گلستان به صورت مجتمع بوده و افراد هر طایفه در یک مجتمع که اطراف آن نیز چهار دیواری بوده زندگی میکردند و آن مکان را با نام همان طایفه می‌شناختند. طایفه‌هایی مانند: اسبو خل Esboxel، مهدیان خل Mahdianxel، قجر خل Qajerxel، بهرام خل Behramxel، یزدی خل Yazdixel و… که در ساخت دیوارهای این مجتمع از سنگ و کاگل استفاده میشد که عرض آن‌ها گاها از یک متر نیز بیشتر میرفت. اما در سال‌های اخیر دیگر خبری از آن مصالح قدیمی و کاه گل نیست و جای خود را به سنگ، آجر و ملات داده‌اند.

روستای بالاجاده

در گذشته اهالی روستا بالاجاده اطراف روستا را خندق حفر کرده بودند که این خندق از سمت شمال شرقی یعنی کنار رودخانه تا کنار درمانگاه امروزی و از آنجا تا محل مدرسه رادکان ادامه داشت. همچنین در محلی که امروزه حمام پایین محله قرار گرفته است دو دروازه جهت عبور و مرور و نگهبانی قرار گرفته بود. تمامی این محافظه کاری‌ها در جهت دفاع در مقابل تهاجم سوارکاران ترکمن صورت گرفته بود.

همانطور که گفته شد روستای بالاجاده استان گلستان با جنگل همسایه است و نزدیکی آن با دریا و قرار داشتن در میان کوه باعث شده که ساکنان آن آب و هوای بسیار متعادلی را در اختیار داشته باشند. البته ناگفته نماند که این روستا در زمستان بسیار سرد و بارانی است و تنها تابستان‌ها دارای آب و هوای بسیار خوش است. در فصل سرما به واسطه جریان بادهای شمالی تراکم ابرها در کوهستان بیشتر بوده و باعث میشود که برف و باران در این منطقه بیشتر باشد.

در قسمت جلگه‌ای روستای بالاجاده شهر کردکو چند سالی است که به ندرت یخ بندان را می‌بیند اما در ناحیه کوهستانی آن در زمستان بندرت خالی از برف میشود، به خصوص قله “دکالی” و “درازنو” که پرف خود را تا میانه یا حتی اواخر بهار نیز نگه میدارند.

 

روستای بالاجاده

بالاجاده کردکوی

1 دیدگاه دربارهٔ «روستای بالاجاده»

  1. آیا مردم منطقه بالا جاده از لحاظ فرهنگی هنوز بصورت قبیله هستند یا رشد فرهنگی هم کرده‌اند؟

    18 آذر 1398 at 6:05 ق.ظ علامه پاسخ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *