روستای آرندان

روستای آرندان

منطقه آرندان که روستای آرندان را نیز شامل میشود تمدنی بسیار کهن دارد که به 1700 سال پیش و در عصر آریامهر و زرتشت و قبل از ظهور اسلام بازمیگردد. معنی لغوی کلمه آرندان از آریا گرفته شده که برخی‌ها نیز بر این معتقدند که واژه آرندان در اصل همان آریان یا آورونان بوده است و آتش و نان معنی میدهد. روستای آردنان یا آرنان در فاصله 13 کیلومتری شهرستان سنندج استان کردستان و در مسیر جاده قدیم مریوان و در بین 2 کوه واقع شده که کوه جلوی آن به تپه شیخ علی معروف است.

روستای آرندان

جمعیت روستای آرنان با استناد به نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1385 حدود 1500 نفر میباشد. اهالی روستای آرندان همانند سایر مردم ایران بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند به طوری که شهره خاص و عام است. روستای آرندان زمین‌ها و مراتع بسیاری را شامل میشود که عبارت است از: سلیمان دره، قالاو، تاله، بیلو، کانی زمان، چاو باخ، دول حوض، چمه گه وره و تعدادی از مراتع که مناظر زیباکه متعلق به این منطقه کهن میباشد.

روستای آرندان دارای امکاناتی همچون کتابخانه عمومی با ظرفیت 2500 کتاب در زمینه و ژانرهای گوناگون، مدارس ابتدایی و راهنمایی، دبیرستان دخترانه، مرکز بهداشت، شرکت تعاونی، تعویض روغنی، نانوایی، 8 واحد مرغداری در اطراف روستا، گاز، تلفن، دکل تلفن همراه، زمین فوتبال و کلاس‌های تابستانی.

روستای آرندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *