دهستان ژاورود

دهستان ژاورود، دهستانی در استان کردستان است که در بخش مرکزی شهرستان کامیاران واقع گردیده است. ژاورود منطقه‌ای بسیار سرسبز و دیدنی است که در غرب و جنوب غربی سنندج قرار گرفته است. دهستان ژاورود دارای باغ‌های زیبا و سرسبز است که زیبایی آن منطقه را دو چندان کرده‌اند. توت و گردو بیشترین محصولی است که اهالی ژاورود در باغ هایشان پرورش می‌دهند. با آسان بگرد همراه باشید تا به معرفی بیشتر این روستا بپردازیم.

دهستان ژاورود

روستاهای آویهنگ، هویه، بیساران، تهویر و شیان و تنگی از جمله مناطق دیدنی این ناحیه محسوب میشود که بسیار سرسبز و با صفا هستند و در دامنه کوه‌های میرگوار و شاه قرار دارند. دهستان ژاورود دارای روستاهای بسیاری است که از میان آنها میتوان به روستاهای نجی، سالیان، ژان، نسنار، پایگلان چشمیدر، بوریدر، اسپریز، ژنین، آریان، گواز، سرریز، و… اشاره کرد.

همچنین قلعه تاریخی پلنگان که یک اثر تاریخی است در دهستان ژاورود واقع شده است. این قلعه به وسیله حکام اردلان در اواخر قرن ششم هجری قمری به عنوان مرکز حکومت ساخته شده است. آثار تاریخی بدست آمده از قلعه پلنگان نشان دهنده این است که قدمت تاریخی این قلعه به دوران‌های کهن میرسد. با استناد به سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵ جمعیتی معادل ۱۲۶۴۱ نفر را دارد که در ۳۰۴۱ خانواده تقسیم شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search