دریاچه زریوار

همیشه دریاچه‌ها جزو مقاصدی به حساب می‌آیند که حتی سرسخت‌ترین آدم‌ها نیز آرامش را در کنار آن تجربه می‌کنند. دریاچه زریوار دقیقا آن چیزی است که طبیعت گردان به دنبال آن هستند چراکه در کنار آب و هوای فوق العاده آن باید طبیعت خیره کننده را افزود که چشمان هر کسی را به خود خیره می‌کند.

دریاچه زریوار از نوع آب شیرین می‌باشد که در فاصله 3 کیلومتری غرب شهر مریوان جا خوش کرده است که در گذشته آن را زیراوبار صدا می‌زدند که در زبان کردی  به معنی آب کف کنار است. اما به مرور زمان بدلیل آنکه آب این دریاچه از چشمه‌های کنار آن تامین می‌شود نام خود را به زریوار نغییر داده است.

منبع تامین آب دریاچه زریوار تعدادی چشمه جوشان در کف آن و بارش باران می‌باشد که در فصل زمستان و با سرد شدن هوا یک لایه یخ سطح این دریاچه را می‌پوشاند بجز حدود 60 نقطه‌ای که محل قرارگیری همین چشمه‌هاست. طول دریاچه زریوار تقریبا 5 کیلومتر و عرض آن نیز حدود 1.6 کیلومتر می‌باشد، همچنین ارتفاع آب در وسط این دریاچه به دلیل تغییرات حجمی آب در فصول مختلف کم و زیاد شده اما حداکثر 5.5 متر می‌باشد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را نیز مشاهده کنید : دریاچه عباس آباد

دریاچه زریوار به عنوان یک واحد اکولوژیکی و اکوسیستم آبی در کردستان پدیده‌ای بسیار زیبا و کم نظیر است که سالانه توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند. دریاچه زریوار در یک دره تقریبا وسیع قرار گرفته که از دو سمت غرب و شرق با کوه‌های پوشیده از جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه پوشیده شده است که اغلب آن‌ها درختان بلوط ایرانی می‌باشد. اما در کنار آن می‌توان گونه‌های دیگری همانند گلابی وحشی، زالزالک و بادام را مشاهده کرد.

چنانچه در فصل بهار یا تابستان به تالاب زریوار سفر کنید می‌توانید معنای واقعی خوشبختی را لمس کنید، چراکه آب و هوای معتدل و نسیم خنک این دریاچه روح شما را تلطیف خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *